Objawy cukrzycy: 8 sygnałów ostrzegawczych

Objawy cukrzycy: 8 sygnałów ostrzegawczych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2021

Wczesne wykrycie cukrzycy może pozwolić zapanować nad chorobą i nie dopuścić do tego, aby zagrażała życiu. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze objawy cukrzycy.

Cukrzyca to choroba przewlekła związana z umiejętnościami metabolizowania glukozy przez dany organizm. Glukoza to podstawowy składnik, który dostarcza Ci energię niezbędną do funkcjonowania. Kiedy Twój organizm nie jest w stanie regulować ilości cukru we krwi, poziom cukru we krwi podnosi się.

Jeżeli takie zaburzenie nie będzie leczone w prawidłowy sposób, wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać tkanki i prowadzić do rozwoju poważnych komplikacji. Dlatego przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj wczesne objawy cukrzycy.

Rodzaje cukrzycy

Trzustka produkuje insulinę czyli hormon odpowiadający za regulowanie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca pojawia się, gdy organizm nie produkuje wystarczających ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób. Istnieje więcej niż jeden rodzaj cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1 zazwyczaj pojawia się nagle we wczesnych etapach życia. Najczęściej wiąże się z deficytem autoimmunologicznym., który sprawia, że trzustka nie jest w stanie wytwarzać wystarczająco dużo insuliny. Ten rodzaj cukrzycy jest nieuleczalny.
  • Cukrzyca typu 2 jest zazwyczaj diagnozowana po 40. roku życia i występuje częściej niż cukrzyca typu 1. Jest wywoływana przez niedobór insuliny lub fakt, że organizm nie jest w stanie wykorzystywać insuliny we właściwy sposób. Pacjenci mogą poradzić sobie z tym problemem wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia związane z dietą i ćwiczeniami fizycznymi.
  • Cukrzyca ciężarnych jest diagnozowana podczas ciąży, kiedy przyszła mama nie jest w stanie wyprodukować wystarczająco dużo insuliny lub jej organizm nie jest w stanie wykorzystywać jej w odpowiedni sposób. Leczenie wiąże się zazwyczaj ze wprowadzeniem zmian w diecie.

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że na cukrzycę cierpi 1 na 11 osób na świecie. Dlatego też umiejętność rozpoznawania jej pierwszych objawów odgrywa tak znaczącą rolę.

Napis cukrzyca

Objawy cukrzycy: 8 sygnałów ostrzegawczych

1. Częste oddawanie moczu

Pierwszy z objawów cukrzycy to częste oddawanie moczu. Pojawia się ono z powodu nadmiaru glukozy we krwi, co zaburza umiejętność koncentrowania moczu przez nerki. Dlatego też we wczesnych stadiach rozwoju cukrzyca zwiększa odczuwane pragnienie, co przekłada się na picie większych ilości wody. W konsekwencji musisz częściej chodzić do toalety.

2. Pragnienie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwszy objaw cukrzycy stanowi nadmierne pragnienie. Jeśli odczuwasz ogromne pragnienie, upewnij się, że nie pijesz zbyt wielu słodzonych napojów. Zawartość cukru sprawia, że mogą pogorszyć Twój stan zdrowia.

3. Utrata wagi lub tycie

Wahania wagi to kolejny z objawów cukrzycy. Kiedy poziom cukru we krwi spada z powodu częstego oddawania moczu, tracisz również kalorie.

Poza tym cukrzyca całkowicie rozregulowuje układ wykorzystywany przez Twój organizm aby dać Ci znać, że jesteś najedzony. Właśnie dlatego niektóre osoby cierpiące na cukrzycę kontynuują jedzenie chociaż są już pełni. To z kolei prowadzi do wystąpienia kolejnego typowego objawu cukrzycy: nagłego wzrostu wagi.

“Dobre zdrowie i zdrowy rozsądek to dwa z największych błogosławieństw w życiu.”

-Publiliusz Syrus-

4. Zmiany emocjonalne

Wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na Twój nastrój. Im więcej skoków insuliny doświadcza Twoje ciało, tym bardziej intensywne będą Twoje wahania nastroju.

Kobieta opierająca głowę na dłoni

5. Uczucie mrowienia w nogach i stopach

Za jedne z najmniej przyjemnych objawów cukrzycy uznaje się dreszcze, stan zapalny, mrowienie i drętwienie palców u rąk, palców u stóp oraz całych stóp. Te objawy pojawiają się gdy Twój poziom cukru we krwi staje się na tyle nieprawidłowy, że wywołuje neuropatię. Jeśli nie wykryjesz choroby w odpowiednim momencie, neuropatia może stać się nieodwracalna.

6. Częste lub nawracające infekcje

Cukrzyca hamuje działanie układu odpornościowego. W związku z tym osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej podatne na rozwój takich infekcji jak grzybica, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego oraz wysypki skórne.

7. Opuchlizna dziąseł

Osoby cierpiące na cukrzycę często zauważają, że ich dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i podrażnione. Jeśli takie dolegliwości nie będą leczone, stan zapalny pogłębi się, wpływając negatywnie na stan Twoich dziąseł. Może nawet wpłynąć na zdrowie Twoich zębów.

8. Nieostre widzenie

To jeden z najbardziej niepokojących objawów cukrzycy. Twoje widzenie jest w znacznym stopniu związane z poziomem glukozy we krwi. Kiedy w Twojej krwi znajduje się dużo glukozy, może wystąpić nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło.

Na szczęście znajomość tych objawów cukrzycy może pomóc Ci ją wykryć zanim będzie za późno. Dlatego jeśli uważasz, że możesz cierpieć na cukrzycę, zwracaj uwagę na swoje ciało. Jeśli zaobserwujesz u siebie niektóre z tych objawów, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.