Dlaczego pary uprawiają mniej seksu?

Liczby dowodzą, że pary uprawiają dziś mniej seksu niż wcześniej. Przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego pary uprawiają mniej seksu?

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2022

Wracasz do domu po pracy i nadal masz obowiązki do wykonania. Dzieci, zakupy, opieka nad domem. Kiedy w końcu masz trochę czasu dla siebie, chcesz po prostu iść spać i zasnąć, nie myśląc o niczym innym. Mijają dni, tygodnie i lata. Tylko raz na jakiś czas zatrzymujesz się i myślisz o tym, co się naprawdę dzieje i może to być dość przerażające. Okazuje się, że to zwykła codzienność powoduje, że pary uprawiają mniej seksu.

Nic dziwnego, że większość par mówi, że chciałaby częściej uprawiać seks. To nie jest tylko kwestia indywidualnego popędu seksualnego. Z reguły ludzie uprawiają mniej seksu, niż chcą.

Z tego powodu kilku profesjonalistów zaczęło badać, co kryje się za spadkiem liczby kontaktów seksualnych. W poniższym artykule zidentyfikujemy przyczyny, które przyczyniają się do tego trendu.

Pary uprawiają mniej seksu: co mówią na ten temat liczby?

Życie wielu ludzi rzadko jest oddzielone od pracy i codziennych zadań. Jeśli chodzi o rozrywkę, możliwości są nieograniczone, zwłaszcza w cyberprzestrzeni. Więc ile miejsca zostało w tym scenariuszu na seks?

W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych uzyskano dane wskazujące na ten trend. Odkryto, że częstotliwość stosunków seksualnych jest znacznie mniejsza.

Badanie wykazało, że w 2010 roku dorośli uprawiali dziewięciokrotnie mniej seksu niż 20 lat temu. Spadek był widoczny głównie w przypadku stabilnych par, które miały dzieci i które nie oglądały pornografii.

Najniższe wartości zaobserwowano we współżyciu i praktykach penetracyjnych w stabilnych parach heteroseksualnych. Według świadectw międzypokoleniowych seks był kiedyś postrzegany jako kolejna codzienna czynność, sposób na zabicie czasu, fajna aktywność.

Para rozmawiająca w swoim łóżku, pokazująca, że uprawia mniej seksu.
W dzisiejszych czasach w relacjach seksualnych przedkłada się jakość nad ilość.

Dlaczego statystyki są niższe?

Co się wydarzyło od czasu przeprowadzenia tego badania? Dziesięć lat po publikacji, dane liczbowe podążały za tym samym trendem. Eksperci starali się odkryć przyczyny. Te, które znaleźli, są wymienione poniżej:

1. Seks jako rutyna

Trzydzieści lat temu społeczeństwo było znacznie prostsze niż obecnie, nie tylko w myśleniu, ale także w sposobie życia. Możliwości spędzania wolnego czasu, styl życia czy sprawy związane z pracą również były znacznie mniej złożone. Można powiedzieć, że seks miał mniej konkurentów.

Oznaczało to, że seks miał większą wagę jako opcja na dobrą zabawę. To prowadzi nas do kolejnego czynnika.

2. Rutynowe obowiązki w ciągu dnia

W dzisiejszych czasach dni robocze ciągną się w nieskończoność. Nie tylko w dosłownym sensie ludzi, którzy spędzają 12 godzin (lub więcej) w pracy, ale także tych, którzy po opuszczeniu miejsca pracy nadal otrzymują polecenia od swojego szefa przez telefon komórkowy. W konsekwencji granica między życiem codziennym a pracą często ulega zatarciu, przez co zmniejsza się ochota na seks.

Ponadto, wraz z wprowadzeniem pracy zdalnej, dzień pracy został wydłużony. Co więcej, możesz spać i pracować w tej samej przestrzeni fizycznej. To sprawia, że trudno jest się odłączyć, a zatem myśleć o seksie.

3. Zmęczenie i kapitalizm

Wszystko to prowadzi do uogólnionego fizycznego i psychicznego stanu zmęczenia w populacji. Kobiety i osoby opiekujące się dziećmi to te, które najbardziej cierpią z powodu tego chronicznego braku energii. Chociaż ogólny trend sugeruje ruch w kierunku równości, różnice między płciami są nadal zauważalne.

Kapitalizm karze każdego, kto nie stawia pracy na pierwszym miejscu, szczególnie tych, którzy nie są białymi mężczyznami. Chociaż w krajach, w których prawa mniejszości i równość są bardziej rozwinięte, odnotowuje się lepsze dane dotyczące satysfakcji seksualnej.

4. Lęk i depresja

Zdrowie psychiczne to kolejna nierozstrzygnięta kwestia w świecie zachodnim. Lęk i depresja to dwa zaburzenia psychiczne, które najbardziej wpływają na pożądanie seksualne i satysfakcję seksualną. Oczywiście nikt, kto doświadcza cierpienia psychicznego, nie będzie czuł się w stanie uprawiać seksu regularnie.

Leki przeciwlękowe i antydepresyjne również obniżają libido.

Niespokojna kobieta w łóżku
Depresja zmniejsza popęd seksualny.

5. Nie więcej, ale lepiej

Kolejną międzypokoleniową różnicą dotyczącą seksu jest sposób postrzegania go. Nastąpiła zmiana z postrzegania go jako części codziennej rutyny w sposób spędzania wolnego czasu i demonstrację intymności. Dlatego chociaż seks zawsze kojarzył się z przyjemnością, to teraz pojawiły się nowe zasady dotyczące jego uprawiania.

Ideologia otaczająca seks w ostatnich pokoleniach to kolejny powód, dla którego pary uprawiają coraz mniej seksu: przedkłada się jakość nad ilość.

W dzisiejszych czasach akt seksualny jest często mierzony z dokładnością do milimetra, aby stworzyć jak najlepsze doznania. Z tego powodu, jeśli ludzie nie mają zbyt wiele czasu na pracę nad tym lub nie mają gwarancji satysfakcji obojga partnerów, odkładają to na później.

Chociaż ten ostatni powód jest dobrym usprawiedliwieniem dla mniejszej ilości seksu, wszystkie powyższe są problemami w naszym społeczeństwie, które wymagają rozwiązania. Jak zawsze argument jest ten sam: można żyć bez seksu, ale nie bez zdrowia. Z pewnością, gdy ludzie mają zagwarantowaną przyzwoitą jakość życia, liczby dotyczące życia seksualnego wzrosną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wellings, K., Palmer, M. J., Machiyama, K., & Slaymaker, E. (2019). Changes in, and factors associated with, frequency of sex in Britain: evidence from three National Surveys of Sexual Attitudes and Lifestyles (Natsal). bmj365.
  • Twenge, J. M., Sherman, R. A., & Wells, B. E. (2017). Declines in sexual frequency among American adults, 1989–2014. Archives of Sexual Behavior46(8), 2389-2401.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.