Bioneuroemocja - związek między emocjami a chorobą

Bioneuroemocja. Poznaj szereg technik w celu uzyskania większej spójności emocjonalnej w odniesieniu do twoich problemów.
Bioneuroemocja - związek między emocjami a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2022

Jak stwierdził Enric Corberá, dyrektor Hiszpańskiego Instytutu Bioneuroemocji: „Bioneuroemocja bada biologiczne znaczenie objawów, które pojawiają się w naszym ciele, rozumiejąc, że w naturze wszystko jest informacją i w pewien sposób ta informacja jest ustalana w naszej podświadomości”.

Bioneuroemocja bada optymalny sposób wejścia w nieświadomość w celu modyfikacji uczenia się i zarządzania emocjami. W rzeczywistości jest to to, co Enric Corberá nazywa „sztuką oduczania się”.

„Nieświadomie chorujemy, stajemy się świadomi i nieświadomie leczymy”.

-Enric Corbera-

Za każdą emocją zwykle kryje się wiara w coś. To zmusza cię do działania w określony sposób i musisz przekroczyć to przekonanie, aby uzdrowić swoje życie.

Albert Ellis i REBT

Jedną z podstaw neurobioemocji jest poszukiwanie irracjonalnych myśli, które uzdrawiają emocje, które te myśli w nas wywołują. Na tym polega terapia racjonalno-emotywna (REBT) stworzona przez Alberta Ellisa.

Podświadomość

Ellis założył, że stan emocjonalny jest spowodowany naszą interpretacją wydarzeń, a nie samymi wydarzeniami. Dlatego, jeśli jesteś w stanie zmodyfikować swoje irracjonalne przekonania i myśli, będziesz w stanie stworzyć mniej bolesny i bardziej racjonalny stan emocjonalny.

Albert Ellis pracował z 11 irracjonalnymi przekonaniami. Są następujące.

 1. Muszę być kochany przez wszystkich, inaczej nie będę kochany.
 2. Muszę wszystko robić dobrze, albo będę niekompetentny.
 3. Jeśli nie będę działać uczciwie i rozważnie to będę złą osobą.
 4. To okropne, kiedy sprawy nie układają się tak, jak chcę.
 5. Wszystko, co mi się przytrafia, jest poza moją kontrolą
 6. Muszę się martwić o wszystko, co jest straszne lub ryzykowne.
 7. Muszę unikać odpowiedzialności i problemów, jeśli chcę czuć się komfortowo lub zadowolona.
 8. Powinienem polegać na innych, bo nie jestem w stanie kierować własnym życiem.
 9. Muszę być kontrolowany przez moją przeszłość i niepokojony przez wszystko, co kiedyś mnie niepokoiło.
 10. Problemy innych ludzi są straszne i muszę się nimi denerwować.
 11. Zawsze jest właściwe rozwiązanie i będzie okropne, jeśli go nie znajdę.

Wszystkie te wierzenia zanurzają cię w tyranii „muszę…” i „powinienem…”. Oznacza to, że robisz rzeczy z obowiązku i nie chcąc ich robić. Wywołuje to w tobie negatywne emocje.

Cele bioneuroemocji

Głównym celem bioneuroemocji jest zrozumienie i wpłynięcie na Twoje zdrowie emocjonalne. Ponadto ma na celu ułatwienie osiągnięcia dobrego samopoczucia i zdrowia, promowanie holistycznego spojrzenia na życie oraz połączenie umysłu z ciałem i otoczeniem.

Bioneuroemocja zamierza zintegrować się z różnymi naukami społecznymi i zdrowotnymi. Ma na celu osiągnięcie holistycznego podejścia do problemów fizycznych i emocjonalnych.

Jak działa bioneuroemocja?

Bioneuroemocja wykorzystuje trzy techniki, aby znaleźć wyuczone informacje i, jeśli to możliwe, zmienić je. Informacje znajdują się w trzech archiwach mózgów.

 • Wiek chronologiczny. Konflikty są analizowane przez całe twoje życie, dopóki nie zostanie znaleziona sytuacja wywołująca.
 • Projekt/znaczenie. Jest to okres, który obejmuje twoje życie od dziewięciu miesięcy przed poczęciem do trzech lat. W tym czasie analizowane są konflikty, których doświadczyli twoi rodzice.
 • Drzewo genealogiczne. Badane są daty urodzenia, śmierci, chorób i zawodów Twoich bliskich. Ma to na celu poszukiwanie podobieństw i zrozumienie, skąd i od kogo pochodzi sytuacja wyzwalająca.

„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtórzenie”.

-George Santayana-

Po zastosowaniu wyżej wymienionych technik wyjdzie na jaw związek między emocjami, które odczuwasz, a dolegliwością, którą masz.

Po odkryciu związku emocji z chorobą przejdziesz w stan kwarantanny, w którym twój umysł będzie walczył, by się nie oduczyć. Dlatego będziesz musiał zastanowić się nad procesem oduczania się. Kiedy oduczysz się tego związku i emocji, które w tobie wytwarza, twoja choroba nie ma już przyczyny i zwykle znika.

Wszechświat. Podświadomość

Dotarcie do twojej podświadomości

Aby dotrzeć do emocji, które wywołuje w tobie dolegliwość, musisz zagłębić się w swój umysł , zadając sobie serię pytań:

 • Gdzie? Jak? Kto? Kiedy? Za pomocą tych pytań ustalasz moment, w którym powstała emocja, która na ciebie wpłynęła.
 • Co mówiłeś sobie wewnętrznie w tym szczególnym momencie?
 • Co o tym myślałeś?
 • Jakich emocji doświadczałeś?
 • Gdzie w swoim ciele tego doświadczałeś?
 • Czego nie powiedziałeś w tej sytuacji?

Mając te wszystkie pytania, będziesz w stanie odkryć związek między swoimi emocjami a chorobą. Dlatego możesz oduczyć się tej zależności i uzdrowić swoje ciało.

Oduczanie

Oduczenie się to zapomnienie tego czego się nauczyłeś. Oznacza to, że musisz opróżnić swój umysł z tego, czego się wcześniej nauczyłeś, aby wprowadzić nowy sposób funkcjonowania. Oduczanie się obejmuje usuwanie powiązań między niektórymi emocjami a chorobą. Te, które fizycznie cię ranią i blokują twoje uzdrowienie.

„Przekonania mają moc tworzenia i moc niszczenia. Istoty ludzkie mają niesamowitą zdolność przyjmowania dowolnego doświadczenia ze swojego życia i tworzenia znaczenia, które ich osłabia lub może dosłownie uratować im życie”.

-Tony Robbins-

Zasady bioneuroemocji

Bioneuroemocja opiera się na filozoficznej zasadzie, że życie jawi się nam jako odrębny byt. Dzieje się tak pomimo faktu, że w rzeczywistości wszystko jest zjednoczone, połączone i wzajemnie się uzupełnia. Na przykład możesz myśleć, że podejmujesz decyzje swobodnie. Jednak w rzeczywistości tworzysz je na podstawie informacji zagnieżdżonych w twojej podświadomości i wyrażanych we wszystkich aspektach twojego życia.

Dlatego bioneuroemocja robi krok w kierunku dojrzałości emocjonalnej. Pomaga ci zrozumieć, że to, jak doświadczasz tego, co dzieje się w twoim życiu, leży w twoich rękach. W rzeczywistości jest to przebudzenie odpowiedzialności za to, co dzieje się z tobą na co dzień.

Zagłębienie się w tę metodę oznacza, że doświadczasz poczucia rzeczywistości, w której zmiany wynikają z twojego otwartego umysłu. Ponadto zdajesz sobie sprawę, że rozwiązanie Twojego problemu jest dostępne tu i teraz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.