Dlaczego nie mam wymarzonego partnera?

Smutna kobieta zachód słońca

Prędzej czy później każdy z nas zadaje sobie to samo pytanie. Kim jestem? Dokąd zmierzam i kogo mam u swego boku? To ostatnie pytanie wiąże się z naszym wyborem przyjaciół oraz wymarzonego partnera.

Posiadanie wymarzonego partnera to cel i marzenie wielu ludzi…

Jeden z problemów to fakt, że bycie w związku to ważna decyzja, która wymaga głębokiego przemyślenia. Chociaż oczekiwania się zmieniają i stają bardziej otwarte, dominującym planem na życie jest bycie w związku z drugim człowiekiem. Społeczeństwo mówi nam, że kiedy ktoś nie jest w związku, to dlatego, że albo nie jest w stanie, albo nie jest wystarczająco atrakcyjny.

Czego szukasz o swojego wymarzonego partnera?

Potrzeba aprobaty społecznej sprawia, że czujesz się zobowiązany dawać tym których kochasz najlepszą wersję siebie. Wówczas Twój mózg produkuje substancję zwaną fenyloetyloaminą. Fenyloetyloamina to neuroprzekaźnik, który pełni w naszym ciele ważne funkcje. Jedną z nich jest zwiększona motywacja do współpracy z innymi. Kolejna zaś polega na hamowaniu uczucia głodu.

Można więc powiedzieć, że potrzeba aprobaty społecznej w eksperymencie przejawia się chęcią uczestnika do zadowolenia osób prowadzących eksperyment. Pragną robić to, czego się od nich oczekuje robiąc co mogą, aby badacze uzyskali upragnione rezultaty.

Szczęśliwa para w restauracji

W praktyce przejawia się to dążeniem do usatysfakcjonowania każdego oraz pokazywaniem swojej dobrej strony. Zdarza się nawet, że przywdziewamy maskę w obliczu innych ludzi. Wybierając kogoś na swojego wymarzonego partnera należy jednak rozważyć inne czynniki.

W grę wchodzą nie tylko czynniki psychologiczne. Istnieje wiele mitów i nieprawdziwych przekonań. Te na temat związków są tak często powtarzane, że czasem stają się prawdą. To przez nie związki mogą stawać się trudne do zniesienia.

Fałszywe przekonania wpływają na cechy, których szukasz u partnera

Wspomniane przekonania dotyczą wszystkiego od wspólnego życia, przez seksualność, miłość, po dzieci itd. Żaden aspekt naszego życia nie jest pozbawiony balastu mitów. Niestety nasza arogancja sprawia, że są one bardziej prawdziwe, niż powinny.

Oto kilka przykładów takich mitów: “jeśli nasza miłość jest prawdziwa, to seks zawsze będzie cudowny”, “będę najlepszym kochankiem, jakiego miałaś”, “miłość może wszystko i wszystko wybaczy”.

Czy brzmią one znajomo? “Jeśli w naszym związku nie ma zazdrości, znaczy to że się tak naprawdę nie kochamy”, “twardość to jedna z najważniejszych męskich wartości”, “nie możemy się rozstać, jesteśmy dla siebie stworzeni!”.

Mit bratniej duszy

Mit głoszący, że istnieje coś takiego jak bratnia dusza jest niestety bardzo powszechny. Ma on jednak więcej negatywnych, niż pozytywnych konsekwencji. Poszukiwanie bratniej duszy oznacza, że sam w sobie nie jesteś kompletny. Oznacza to, że potrzebujesz drugiej osoby, aby być szczęśliwym. Koncepcja bratniej duszy, wymagałaby, aby każdy z nas był niekompletny. Idąc dalej tym tropem, okazałoby się, że rolą partnera jest spełnianie wszystkich naszych potrzeb i nadrabianie naszych braków.

Mit bratniej duszy, czy “drugiej połówki”, powoduje że wydaje nam się, że zadaniem drugiej osoby jest dopełnienie nas samych. Podobnie kiedy Twój partner jest niekompletny, to ty masz go uszczęśliwić. Starając się jednak tego dokonać, najprawdopodobniej sprawicie, że oboje staniecie się mniej kompletni.

Brak wymarzonego partnera

Idealni partnerzy

Wspólne życie i dogadywanie się z partnerem na poziomie seksualnym, psychologicznym, społecznym, ekonomicznym i duchowym do duży emocjonalny trud. Życie jest pełne wyborów i często wolimy stale narzekać na brak doskonałego partnera.

Poddaj się testowi. Pomyśl o wszystkich kwestiach, które są dla Ciebie problemem w związku. Prawdopodobnie wiążą się one z twoją niechęcią do utraty tego co masz, lub pragnieniem posiadania czegoś innego. Skąd to wiemy? To żaden magiczny trik – tak właśnie odpowiada większość ludzi.

Narzekanie

Narzekanie na brak wymarzonego partnera ma różne oblicza. Oto niektóre z nich:

  • Twoja rodzina i środowisko nauczyło cię być niezadowolonym ze swoich relacji.
  • Emocjonalne braki
  • Sposób w jaki tłumaczysz wydarzenia z Twojego życia. Często za swoje wybory obwiniamy innych i nie bierzemy odpowiedzialności za swoje decyzje. Branie na siebie odpowiedzialności może być niekiedy bardzo przerażające. Zamiast tego starasz się rozwiązywać problemy innych ludzi.
  • Szczęście zrzucasz na karb swojego partnera. To niesprawiedliwe, ponieważ osobiste szczęście jest czysto indywidualnym zadaniem.
  • Brak miłości do samego siebie. Ktoś kto nie jest zadowolony z siebie nie będzie w stanie żyć z innym człowiekiem. Nawet w najlepszych warunkach będą koncentrować się na negatywach.
  • Psychologiczne, społeczne i kulturowe wzorce piękna mogą powodować, iż kwestionujesz decyzję co do życia ze swoim partnerem.
  • Jeśli idealizujesz swojego partnera, chwila w której nie będzie w stanie sprostać twoim oczekiwaniom może być druzgocąca. “Im wyżej wzlatujesz, tym boleśniej upadasz.”

Szczęśliwa para o zachodzie słońca

“Doskonałe” pary, to często tylko pozory. Usiłują skryć swoje ludzkie słabości i chowają się za sztucznymi barierami. Potrzeba akceptacji społecznej często gra tutaj ważną rolę. Pamiętaj o tym, że realni partnerzy istnieją. Są z krwi i kości. Mają swoje nadzieje, obawy, marzenia i historię – dokładnie tak samo jak Ty.

Scroll to Top