Dlaczego z wiekiem nasze poczucie czasu przyspiesza? Z pewnością nie możemy spowolnić czasu, chociaż możemy robić rzeczy, aby nadać sobie tempo i tworzyć trwalsze wrażenia z minionych czasów. Poniższe genialne pomysły z pewnością pomogą. Wyrażenie „czas płynie”, które pochodzi od łacińskiego wyrażenia „Tempus fugit”. Wierzcie lub nie, ale wielu ludzi na świecie mówi lub myśli o tym wyrażeniu.
Czas płynie naprawdę szybko. Może nawet wydawać się, że nasze życie mija nas. Na przykład, gdy przeglądasz Facebooka, oglądając zdjęcia starych znajomych lub gdy podrzucasz ukochane dzieci do szkoły i czujesz się poruszony tym, jak duże już są. Podobnie, kiedy obchodzisz swoje urodziny, możesz zatrzymać się i zapytać: „Gdzie upłynął ten czas?”
To otrzeźwiające objawienie jest niezwykle potężne. Ale przecież nie tak to wyglądało, kiedy byliśmy dziećmi, prawda? Pamiętam, że każdy rok, rozbity na semestry szkolne i letnie wakacje, zdawał się mijać powoli. To pozwoliło mi w pełni przetworzyć każde doświadczenie, bez względu na to, jak przyziemne.
Kiedy jesteśmy dziećmi, dostrzegamy, że czas płynie w powolnym tempie. Przyspiesza się, gdy stajemy się dorośli . Tak więc, zdaniem zespołu neurobiologów, jest to powszechne doświadczenie – percepcja czasu jest względna. Z drugiej strony wiek i pamięć odgrywają ważną rolę.
„Nie pozwól, aby strach o czas, który zajmie, aby coś osiągnąć, stanął na drodze. Czas i tak minie. Równie dobrze możemy wykorzystać ten upływający czas jak najlepiej”.
-Hrabia Słowik-
Postrzeganie czasu jest względne
„Większość dorosłych uważa, że czas płynął powoli we wczesnych latach życia, a następnie przyspieszał w późniejszym życiu” – powiedział dr Santosh Kesari . Dr Kesari jest uznanym neurologiem, neuroonkologiem i neurobiologiem. Co najważniejsze, jest przewodniczącym Wydział Neuronauki Translacyjnej i Neuroterapii w Saint John’s Cancer Institute.
Według Kesari postrzeganie czasu może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, kiedy jesteśmy dziećmi, rok życia to znacznie więcej czasu istnienia. „Jeśli chodzi o dziesięciolatka, rok to dziesięć procent ich życia ” – mówi Kesari. „Ale dla sześćdziesięciolatka jeden rok to mniej niż dwa procent ich życia”.
Dodatkowo, kiedy jesteśmy dziećmi, życie nieustannie wprowadza nas w nowe rzeczy, tak jak świat również przedstawia dzieciom nowe idee. Pozostawiają trwałe ślady w naszych własnych wspomnieniach. „Czas oceniamy na podstawie pamiętnych wydarzeń. Dlatego wraz z wiekiem pojawia się mniej nowych rzeczy. Wygląda na to, że nasze dzieciństwo trwało dłużej.
„Cały świat jest sceną, a wszyscy mężczyźni i kobiety to tylko aktorzy. Mają swoje wyjścia i swoje wejścia, a za życia człowiek będzie grał wiele ról, jego życie podzielone jest na siedem aktów. W pierwszym akcie jest niemowlęciem, skomlącym i wymiotującym w ramionach pielęgniarki”.
-William Szekspir-
Dzieci mogą dostrzegać czas, ponieważ biegnie wolniej niż dorośli
Po pierwsze, ważne jest, aby zauważyć, że rodzaj postrzegania czasu, który omówiliśmy do tej pory, to percepcja retrospektywna. Innymi słowy, mówimy o czasie, który pamiętamy, a nie o czasie, którego doświadczamy w czasie rzeczywistym. Istnieją dowody na to, że nasza percepcja czasu jest również znacznie wolniejsza. Na przykład, kiedy byliśmy bardzo małymi dziećmi.
„Pamięć robocza dzieci rozwija się na poziomie obwodów nerwowych”, mówi Patricia Costello. „Zarówno ich uwaga, jak i funkcja wykonawcza również rozwijają się na poziomie” – dodaje. Patricia jest neurobiologiem i dyrektorem programowym na Uniwersytecie Walden. Ich transmisja nerwowa jest fizycznie wolniejsza w porównaniu z osobami dorosłymi.
To z kolei dramatycznie wpływa na to, jak postrzegają upływ czasu. Kiedy jesteśmy dorośli, nasze obwody czasowe są już okablowane. Z własnego doświadczenia nauczyliśmy się, jak poprawnie kodować upływ czasu. Istnieje wiele innowacyjnych metod testowania tej teorii. Niemniej jednak jedną z metod testowania, z której korzystali badacze, jest zadanie rozcięcia czasowego.
Wykorzystali to, aby skutecznie określić tę rozbieżność w postrzeganiu czasu między dziećmi i dorosłymi. W tej metodzie badacze każą uczestnikom słuchać serii tonów. Po drugie, uczestnicy musieli je porównać pod względem czasu trwania i szybkości.
Małym dzieciom brakuje dokładności w wykonywaniu zadań
Costello przeprowadził o wiele więcej badań laboratoryjnych dotyczących czasu i wieku. „Przeprowadziłem te badania laboratoryjne za pomocą zadania bisekcji” — mówi Costello. „Po pierwsze, najpierw słyszysz krótki ton, który trwa około ułamka sekundy i słyszysz dźwięki porównawcze. Musisz odpowiedzieć po krótkim i długim tonie i musisz coś powiedzieć. Na przykład, jeśli następny ton jest bardziej podobny do krótkiego lub bardziej do długiego. Następnie naukowcy mierzą, jak dokładny byłeś w swojej percepcji”.
Naukowcy odkryli, że najmłodsi uczestnicy (zazwyczaj w wieku pięciu lat) mają niewielką dokładność percepcji. Niemniej jednak, kiedy byli wystarczająco dorośli, aby zrozumieć zadanie, byli dokładni, ponieważ słyszą te krótkie dźwięki jako dłuższe niż w rzeczywistości.
„Teoria jest taka, że z czasem stajemy się coraz lepsi”, mówi Costello. „Dzieci w wieku od ośmiu do dziesięciu lat są w tym dość dokładne. Ma to związek z szybkością przetwarzania i tym, jak dobrze zwracają uwagę. Również mózgi dzieci wciąż się rozwijają. Ich neurony nie mają całej mieliny – izolatora na neuronie”. Niestety to opóźnienie w postrzeganiu w czasie rzeczywistym nie wykracza poza wczesne dzieciństwo.
Nie odgrywa roli w retrospektywnej percepcji czasu. Ostatecznie nie wyjaśnia to subiektywnego doświadczenia, jakie mamy w wieku dorosłym, kiedy czujemy, że czas płynął wolniej, gdy byliśmy młodzi. To specyficzne odczucie najprawdopodobniej przypisuje się temu, że dzieci miały mniej czasu na planecie. Kiedy osiągamy dorosłość, nie tworzymy tylu nowych wspomnień.
Rozważ „wakacyjny paradoks”
Czujesz, że Twoje życie szybko Ci mija? Jest wiele sposobów, by to zmienić, ale tylko do pewnego stopnia. Z pewnością nie możemy spowolnić czasu, ponieważ wymagałoby to złamania praw fizyki. Mimo to możemy robić rzeczy, aby nadać sobie tempo i tworzyć trwalsze wrażenia. Costello omawia słynny paradoks wakacyjny.
Słynna pisarka zajmująca się psychologią, Claudia Hammondthis, napisała o tej genialnej teorii postrzegania czasu w swojej książce Time Warped: Unlocking the Mysteries of Time Perception w 2013 roku. Ta teoria ujawnia subiektywne doświadczenie tego, jak czas płynie, nawet gdy masz przyjemne, nowe doświadczenie, takie jak wakacje.
Ale kiedy się nad tym zastanowisz, wydaje się, że trwało to dłużej niż w rzeczywistości. Istnieje wiele sposobów na omówienie tej teorii, a my wymyśliliśmy pomocny kluczowy wniosek. Nowe doświadczenie może wydawać się przelatywać, nawet jeśli będziesz miał głębsze wrażenie tego czasu. Najprawdopodobniej będziesz miał z tym związany pakiet wyjątkowych wspomnień. Na koniec, dodadzą rozciągliwości i treści minionemu czasowi.
Twórz nowe doświadczenia, które angażują Twój mózg
Czy chcesz raz na zawsze mocno wydłużyć swoje poczucie przeszłości? Wierz lub nie, ale istnieje wiele sposobów na zaangażowanie mózgu. Na przykład bardzo potrzebne wakacje lub wizyta w obcym kraju. Jeśli nie masz budżetu na wakacje, możesz robić inne fajne rzeczy. Spróbuj czegoś lub naucz się czegoś nowego.
Na przykład możesz nauczyć się nowego języka, grać na instrumencie lub czytać książkę. „ Jak możemy powstrzymać to poczucie, że sprawy toczą się zbyt szybko i poczucie utraty własnego życia? Ucz się nowych rzeczy”, mówi Costello. „Czy uczysz się nowej umiejętności? Czy gotujesz coś innego? Wprowadzanie nowości do swojego życia, kiedy możesz, aby wspomnienia się wyróżniały.”
Co najważniejsze, w pewien sposób rozciągaj czas i jedź do wielu nowych miejsc. Poznawanie nowych ludzi i bycie spontanicznym, kiedy możesz, to ćwiczenia, które Costello jest mistrzem w zwiększaniu wrażliwości na upływ czasu. To także system, który do pewnego stopnia odzwierciedla dzieciństwo. „Dzieci mają też rutynowe i przyziemne chwile. Jednak zawsze uczą się czegoś nowego” – mówi.
Pod koniec każdego dnia przypomnij sobie swój czas tak żywo, jak to możliwe
Wreszcie, Kesari sugeruje kolejny genialny potencjalny retrospektywny trik wydłużający czas. Pod koniec postaraj się jak najdobitniej zapamiętać swój dzień. „Podejrzewam, że spędzanie pół godziny każdego wieczoru na prawdziwym rozmyślaniu może utrwalić Twoje wspomnienia i uczynić je znacznie bardziej wyjątkowymi”, mówi Kesari.
Pamięć jest krótkotrwała, chociaż wielu z nas po prostu nie angażuje się w pełni w codzienne czynności, które robimy. W związku z tym chodzi o to, aby zwolnić i bardziej zaangażować się w tej chwili. W ten sposób, gdy później spojrzysz na wszystko głęboko wstecz, może się okazać, że czas będzie trwał dłużej.
Krótko mówiąc, pomocne może być poznanie, dlaczego nasze poczucie czasu przyspiesza wraz z wiekiem. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci spowolnić czas. Czy jesteś gotowy na więcej wskazówek, takich jak te, które udostępniliśmy tutaj? Sprawdź nasz blog informacyjny.
„Czas to waluta Twojego życia. To jedyna waluta, jaką masz. I tylko Ty możesz określić, na co zostanie wydana. Uważaj więc, aby inni ludzie nie wydali tego za Ciebie”.
-Carl Sandburg-