Cztery klucze do większej tolerancji

Bycie tolerancyjnym oznacza szanowanie opinii innych ludzi, uważne ich słuchanie i otwieranie umysłu. Dowiedz się, jak możesz rozwinąć tę umiejętność!
Cztery klucze do większej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Tolerancja jest podstawową cnotą, którą każdy powinien rozwijać. Pomyśl o tym. W naszym społeczeństwie ludzie codziennie wchodzą w interakcje z innymi. Po pierwsze, bycie bardziej tolerancyjnym może pomóc Ci uniknąć kłótni i konfliktów międzyludzkich. Oprócz tego może pozwolić Ci poznać inne opinie i punkty widzenia. Dlaczego więc tak trudno być tolerancyjnym?

Istoty ludzkie budują swoją tożsamość wokół swoich wartości, opinii i przekonań. Dlatego starają się je chronić. To normalne, że czujesz się zagrożony w obliczu innej perspektywy, zwłaszcza takiej, która jest całkowicie sprzeczna z Twoją własną.

Niektóre osoby są dość nieelastyczne i podatne na dychotomiczne „czarno-białe” myślenie, co niewątpliwie utrudnia im myślenie nieszablonowe i akceptowanie innych opinii. Możesz zastosować kilka strategii, jeśli chcesz zacząć być bardziej tolerancyjny.

Klucze do bycia bardziej tolerancyjnymi

Rozpoznaj własne uprzedzenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, to normalne, że próbujesz utrzymać swoje przekonania w stanie nienaruszonym. Aby to zrobić, możesz wymyślić różne błędy poznawcze. Na przykład możesz szukać i akceptować informacje, które zgadzają się z Twoimi pomysłami. Podobnie możesz zignorować lub odrzucić te, które im zaprzeczają. Ten proces jest zwykle automatyczny. Wiedza o tym może pomóc Ci otworzyć umysł.

Zanim odrzucisz dany pomysł, zastanów się, dlaczego to robisz. Czy to dlatego, że tak naprawdę nie wydaje się to prawdą, czy po prostu dlatego, że jest to sprzeczne z Twoją obecną opinią? Powinieneś także spróbować zapoznać się z różnymi istniejącymi punktami widzenia. Pozwól sobie być bardziej wykształconym. Możesz zmienić zdanie!

Kobieta ucząca się kluczy do większej tolerancji.

Otwórz się na różnorodność

Jeśli jedno jest prawdą, to to, że nietolerancja często wynika z ignorancji, przebywania w zamkniętych kręgach i środowiskach społecznych. Kiedy tak się dzieje, typowe jest uciekanie się do stereotypów, aby osądzić całą grupę ludzi. Czy kiedykolwiek reprezentowałeś coś wielkiego, biorąc pod uwagę małą jego część? Bądźmy szczerzy, prawdopodobnie tak było. Wszyscy robimy to przynajmniej raz. Ale to nie znaczy, że to prawda. Aby tego uniknąć, nie ma nic lepszego niż otwarcie się na różne rzeczy.

Podróżowanie, odkrywanie innych kultur, rozmawianie z ludźmi z różnych środowisk, o różnych opiniach i zainteresowaniach może znacznie poszerzyć Twoją perspektywę. Poznanie innych rzeczywistości z pierwszej ręki pomoże Ci mieć bardziej otwartą i tolerancyjną postawę.

Aktywnie słuchaj innych

Jednym z kluczy do większej tolerancji jest zdecydowanie nauka słuchania innych. Wiele rozmów w dzisiejszych czasach to nic innego jak walka o władzę, aby zobaczyć, kto ma ostatnie słowo. Ważne jest, aby zainteresować się tym, co druga osoba ma do powiedzenia, aby przeprowadzić z nią prawdziwą rozmowę. Nie próbuj po prostu odpierać ich argumentów i narzucać swojej opinii, jakby była jedyną słuszną.

Aktywne słuchanie oznacza zwracanie uwagi na to, co mówi druga osoba. Nie wahaj się analizować tego, co mówią. Zastanów się i zadawaj pytania, jeśli to konieczne. Dzięki temu osoba będzie wiedziała, że jest słyszana, co jest ważne. Jeśli nie rozumiesz ich punktu widzenia, to w porządku. Po prostu daj im znać, aby mogli łatwiej wyjaśnić temat.

Ten proces niekoniecznie sprawi, że zmienisz zdanie, ale z pewnością pozwoli ci zrozumieć motywy drugiej osoby i wczuć się w nią.

Nie bój się zmienić zdania, bo to jeden z kluczy do większej tolerancji

Chociaż może się to nie wydawać, nietolerancja czasami odzwierciedla strach przed utratą przekonań, które miałeś od dłuższego czasu. Zmiana zdania nie jest łatwa, ponieważ oznacza przyznanie się do błędu, co może być postrzegane jako słabość lub porażka.

Nie mogło to być jednak dalsze od prawdy. Podwójna kontrola jest mądrą rzeczą i nie ma absolutnie żadnego wstydu w przyjęciu innego podejścia do faktów, którego wcześniej nie znałeś. Odzwierciedla to dojrzałość i pomaga rozwijać się jako jednostka.

Para rozmawiająca.

Bycie bardziej tolerancyjnym nie oznacza zmiany swojej istoty

Przede wszystkim pamiętaj, że bycie tolerancyjnym nie oznacza ślepego zgadzania się z tym, co myśli druga osoba. Oznacza to, że ich szanujesz, bez względu na to, jaka jest Twoja osobista opinia. Każdy ma inne preferencje i zainteresowania.

Może nie prowadzisz takiego samego stylu życia jak Twój przyjaciel, być może nie zgadzasz się z opinią partnera w danej sprawie, a może nie rozumiesz, dlaczego ktoś inny podjął określoną decyzję. Jednak nietolerancja spowoduje jedynie cierpienie, gniew i niepokój, a ponadto doprowadzi do konfliktów międzyludzkich. Szacunek, słuchanie i bardziej elastyczny sposób myślenia pomogą Ci zbudować harmonijne relacje. Może nawet pomóc Ci odkryć perspektywy, których nie wziąłeś pod uwagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Festinger, L. (1962). Cognitive dissonance. Scientific American. 207 (4): 93-107.
  • Butrus, N., & Witenberg, R. T. (2013). Some personality predictors of tolerance to human diversity: The roles of openness, agreeableness, and empathy. Australian Psychologist48(4), 290-298.
  • Riso, W. (2007). El poder del pensamiento flexible: De una mente rígida a una mente libre y abierta al cambio. Editorial Norma

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.