Depresja u kobiet w średnim wieku

Depresja u kobiet w średnim wieku jest czasami ignorowana. Co charakteryzuje ten typ depresji? Jakie czynniki predysponują lub sprzyjają jego pojawieniu się? Co więcej, jak możemy pomóc komuś, kto na to cierpi?

Przygnębiona kobieta.

Zaburzenia depresyjne są ogólnoświatowym problemem zdrowia psychicznego. Ich wpływ na samopoczucie jest niezwykle wysoki i może spowodować utratę zdrowia, a nawet życia. Mechanizmy, za pomocą których te zaburzenia działają, przynajmniej częściowo wyjaśniają różnice we wskaźnikach zapadalności w różnych warstwach lub grupach społecznych. Dzisiaj skupimy się na problemie, jakim jest depresja u kobiet w średnim wieku.

W poniższym artykule przyjrzymy się, jak objawia się depresja, szczególnie u kobiet w średnim wieku. Po drodze przeanalizujemy jej przyczyny i czynniki wywołujące, a także zmienne, które zwiększają podatność kobiet na to zaburzenie.

Biologiczne przyczyny depresji

Zaburzenia depresyjne nie są produktem jednej przyczyny, ale kilku wzajemnie oddziałujących czynników. Można powiedzieć, że podstawą tej interakcji są elementy biologiczne, ponieważ regulują one i konfigurują adaptację organizmu.

Z jednej strony decydujący jest czynnik genetyczny. Predyspozycje genetyczne wyjaśniają około połowy przypadków poważnej depresji i innych zaburzeń depresyjnych. Oznacza to, że dana osoba jest bardziej narażona na jedno z tych zaburzeń, jeśli jest krewnym pierwszego stopnia osoby chorej. Wśród przyczyn biologicznych ważną rolę odgrywa brak równowagi w neuroprzekaźnikach. Zmieniają funkcjonowanie mózgu i negatywnie wpływają na nastrój.

Oczywiście są to czynniki, na które wszyscy jesteśmy narażeni. Jednak kobiety mają do czynienia z innymi zmiennymi biologicznymi oprócz tych już opisanych. Przez cały cykl życia kobiety doświadczają ważnych zmian hormonalnych. Chociaż w większości przypadków są one przyswajane bez komplikacji, czasami mogą wywoływać stany depresyjne.

Dojrzewanie, miesiączka (pierwsza miesiączka), ciąża i menopauza to ważne momenty w życiu kobiety. W trakcie tych etapów zachodzą ważne zmiany hormonalne. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, kobietom zazwyczaj udaje się przystosować bez trwałych komplikacji. Trudności pojawiają się, gdy zmiana hormonalna jest powiązana z innym czynnikiem, takim jak predyspozycje genetyczne.

 

Gdy zdiagnozowano depresję
U kobiet w średnim wieku największe zagrożenia związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej występują w okresie menopauzy (przed, w trakcie i po niej) ze względu na drastyczne spadki poziomu estrogenów.

Depresja u kobiet w średnim wieku – przyczyny społeczne

Najistotniejsze czynniki ryzyka depresji u kobiet w średnim wieku mają przyczyny społeczne. To społeczeństwo i stereotypy zwiększają ryzyko wystąpienia u kobiet zaburzeń nastroju, takich jak depresja.

Ograniczony dostęp do pracy i możliwości edukacyjnych może powodować frustrację w życiu kobiet. Kobieta w średnim wieku może ze smutkiem przyznać, że pomimo swoich wysiłków i poświęcenia często nie jest w stanie uzyskać określonej roli lub pozycji, mimo że na to zasługuje.

Również na tym etapie kobiety mogą odczuwać konsekwencje decyzji, które podjęły w młodości, gdy były pod presją stereotypów i ról płciowych. Na przykład wybór kariery lub porzucenie zawodu, aby poświęcić się wychowywaniu dzieci. Świadomość takich okoliczności może powodować głęboki smutek i poczucie bezradności, z możliwością przekształcenia się w poważniejsze zaburzenia.

Role płciowe również nakładają na kobiety odpowiedzialność za zarządzanie domem i opiekę nad dziećmi. Wiąże się to z dodatkowym obciążeniem pracą, które, jeśli jest źle zarządzane, negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Oprócz powyższego, w społeczeństwie istnieją pewne formy przemocy, które szczególnie dotykają kobiety. Zabójstwa kobiet, przemoc seksualna i przemoc domowa same w sobie są poważnymi zagrożeniami. Ponadto mają szkodliwy wpływ zarówno na ofiary, jak i ich rodziny, w tym na rozwój zaburzeń depresyjnych.

Indywidualne przyczyny depresji

Oprócz wszystkich powyższych, kobiety w średnim wieku mają cechy osobowości, które mogą działać jako czynniki ryzyka.

Na tym etapie życia mogą od kilku lat znosić ciągłą presję psychiczną. Wiele kobiet przez lata znosi negatywne uczucia, stres i zmartwienia w obszarach takich jak praca, rodzina, sprawy społeczne i finansowe. W średnim wieku wzrasta ryzyko, że tego rodzaju naciski przekroczą granicę i wywołają objawy depresji.

Również w tym wieku kobiety mogą ponosić konsekwencje złych strategii radzenia sobie. Na przykład brak sieci wsparcia i stosowanie strategii unikania, takich jak używanie substancji lub zaprzeczanie własnym objawom, aby nie martwić bliskich, zwiększają nasilenie istniejących czynników ryzyka.

Wiele kobiet jest postrzeganych jako emocjonalne wsparcie dla swoich rodzin i przyjaciół, więc są przyzwyczajone do niesienia pomocy, ale nie proszenia o nią. Oznacza to, że gdy osiągną wiek średni, nie wiedzą, jak szukać pomocy, a nawet mogą czuć, że to oznacza, że są słabe lub poniosły porażkę.

Walka z depresją

Wiedza to potęga. Teraz, gdy wiemy, czym jest depresja u kobiet w średnim wieku i znamy czynniki, które mogą wpływać na zachorowanie, możemy podjąć działania, aby jej zapobiegać i leczyć.

Badania kontrolne są użytecznym narzędziem do identyfikacji czynników ryzyka i zapobiegania wielu zaburzeniom. Sam fakt cieszenia się dobrym ogólnym stanem zdrowia działa jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Ponadto, jeśli istnieje genetyczna predyspozycja do zaburzeń depresyjnych, dobrym pomysłem jest regularne badanie lekarskie u specjalisty od zdrowia psychicznego.

Pomocne może być również wzmocnienie sieci wsparcia. Chociaż ideałem byłoby jak najwcześniejsze budowanie sensownych relacji, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie. Otwieranie kanałów komunikacji i tworzenie przestrzeni do wyrażania emocji i obaw pomaga zmniejszyć stres i dyskomfort emocjonalny.

Na poziomie społecznym, chociaż nie można zaprzeczyć postępowi dokonanemu w dążeniu do równości płci, wciąż musimy osiągnąć więcej. To dlatego, że nierówność płci w dużym stopniu przyczynia się do tego, że depresja występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Dlatego obalanie stereotypów i niesprawiedliwych ról, takich jak nakładanie na kobiety odpowiedzialności za prace domowe, byłoby nieocenionym wkładem w zmniejszenie zagrożeń dla ich zdrowia psychicznego.

Oznaki depresji

Chociaż profilaktyka powinna być pierwszym celem, musimy być również w stanie rozpoznać oznaki ryzyka i szukać profesjonalnej pomocy, gdy zaburzenie depresyjne już istnieje. Oto niektóre z objawów:

  • Zaburzenia snu (za dużo lub za mało snu).
  • Utrata zainteresowania czynnościami, które zwykle sprawiają przyjemność.
  • Uszkodzenie relacji międzyludzkich.
  • Częsty płacz.
  • Trwałe i intensywne uczucie udręki.
  • Uczucia zmęczenia, które nie znika.

Musimy pamiętać, że depresja to choroba. W związku z tym, w obliczu jakiegokolwiek objawu lub sygnału alarmowego, rozsądnie jest zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

Kobieta z depresją myśli
Depresja u kobiet w średnim wieku jest bardzo powszechna.

Dbajmy o siebie nawzajem

Kluczem do przetrwania nie jest rywalizacja, ale współpraca. Dbanie o siebie jest ważne, ale także dbanie o innych. Zapobieganie i leczenie depresji wymaga wsparcia bliskich.

Jeśli jesteś kobietą w średnim wieku doświadczającą objawów depresji, nie miej wyrzutów sumienia, że potrzebujesz pomocy; wszyscy tego potrzebujemy w różnym czasie. Ten etap życia jest wyjątkowo piękny i zasługujesz na przestrzeń, aby to odkryć.

Z drugiej strony, jeśli nie jesteś kobietą w średnim wieku, możesz dobrze znać taką, którą chcesz się opiekować. Dlatego pamiętaj, że bycie dla niej wsparciem, chęć udzielenia pomocy i wspólne budowanie zdrowszego świata będzie nieocenione.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Álvaro-Estramiana, J. L., Garrido-Luque, A., & Schweiger-Gallo, I. (2010). Causas sociales de la depresión. Una revisión crítica del modelo atributivo de la depresión. Revista internacional de sociología68(2), 333-348.
  • Dio Bleichmar, E. (1992). La depresión en la mujer. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría.11(39), 283-289.
  • Gómez, C. O., Agudelo, A. F. C., & Carmona, N. D. M. (2015). Depresión en la mujer:¿ expresión de la realidad actual?. Revista Colombiana de Ciencias Sociales6(1), 113-135.
Scroll to Top