Definicja siły, według Ericha Fromma, jest ćwiczeniem wewnętrznej refleksji, którą wszyscy powinniśmy przeprowadzić. W złożonym świecie, który dąży do samozniszczenia, zmierzającego w kierunku czysto technologicznego społeczeństwa, który Fromm już wcześniej przewidział, naszą jedyną nadzieją jest prawdziwy rozwój jako istoty ludzkie.
Rozwój ten zakłada osiągnięcie pełni odpowiedzialności, wolności i samowiedzy. Jako pionier tego, co nazwał psychoanalizą radykalnego humanizmu, Erich Fromm był filozofem i psychologiem społecznym, z którym warto było się konsultować.
Nie tylko jest jednym z najbardziej oświeconych umysłów naszej epoki. Nadal prowadzi również tę intelektualną walkę, która ma na celu ukształtowanie typu altruistycznego społeczeństwa zorientowanego na bardziej solidarne wartości.
Ten psychoanalityk niemiecko-żydowskiego pochodzenia wyszedł poza teorie Freuda i wybrał szerszą, wrażliwszą, a także bardziej krytyczną perspektywę do analizy ogólnego stanu ludzkości i jej problemów. Nie stworzył żadnej terapii, aby leczyć ból i cierpienie ludzi, jak zrobiłby to na przykład Viktor Frankl.
Jednak Fromm był, jest i zawsze będzie tym głosem sumienia, która zachęca nad do doceniania sytuacji, w której się znajdujemy, a co za tym idzie, do czego powinniśmy dążyć. Jego wyobrażenia o ludzkiej sile są bardzo interesujące. Przeanalizujemy je poniżej.
„Całkowita humanizacja wymaga wzmocnienia naszej siły i rozwoju, aby przejść od samolubstwa do solidarności i altruizmu”.
– Erich Fromm –
Definicja siły według Ericha Fromma: co to takiego?
Definicja siły według Ericha Fromma pojawia się w kilku jego najbardziej niezwykłych pracach. Jedną z nich, najciekawszą, była „Rewolucja nadziei”. W tej książce mówił o potrzebie zostania aktywistami ludzkości, ludźmi zdolnymi do głoszenia wartości, które rzucają wyzwanie zagrożeniom społeczeństwa epoki technologicznej.
Aby zrozumieć tę perspektywę, musimy umieścić sprawy w odpowiednim kontekście. Erich Fromm został zmuszony do ucieczki z Niemiec w 1934 roku po przejęciu władzy przez nazistów. Wiele z jego perspektywy jest zakorzenione w horrorze i bezcelowości drugiej wojny światowej.
Później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przewodził licznym ruchom pokojowym, wystąpił przeciwko wojnie w Wietnamie i ogłosił się idealistą radykalnej i humanistycznej formy socjalizmu.
Przez większość swojego życia był rozczarowany rodzajem społeczeństwa, w jakim żył – najpierw w Niemczech w latach trzydziestych, a później w Stanach Zjednoczonych w czasach Nixona.
Dlatego w swojej książce The Revolution of Hope zachęca ludzi do indywidualnej transformacji, która spowodowałaby zmianę paradygmatu w naszych technologicznych społeczeństwach. Jedna z tych zmian wynikała z potrzeby nauczenia się bycia silnym.
Istnieją trzy rodzaje siły (i nie wszystkie są dobre)
Definicja siły Ericha Fromma skłania nas do zrobienia dwóch rzeczy. Po pierwsze, zaangażować się w nadzieję i wiarę. Po drugie, aby wiedzieć, jak reagować na przemoc, uległość, brak sensu i egoizm. Z tego wszystkiego wynika potrzeba nauczenia się odpowiedzialności, zarówno za siebie, jak i za nasze zaangażowanie na rzecz społeczeństwa.
Warto jednak zauważyć, że Fromm wyróżnia trzy rodzaje mocnych stron. Dwa z nich nie są dla nas przydatne, ponieważ nie pomagają nam robić postępów ani osiągać szczęścia. Są to:
- Kiedy ludzie okazują poczucie siły opartej na przemocy i agresji oraz na stawianiu czoła wyzwaniom, aby zademonstrować swoją wartość (a raczej samolubstwo).
- Kiedy ludzie wykazują rodzaj siły, która pojawia się w wyniku narzucenia postaci autorytetu. To znaczy, że jesteśmy zmuszani do robienia rzeczy i działania w wyniku strachu.
Wreszcie, w teorii Fromma znajdujemy centralną ideę dotyczącą rodzaju siły, do której powinniśmy dążyć. To stan nieustraszoności, w którym możemy rozwijać i przekształcać nasze społeczeństwo, wykorzystując optymizm, wiarę i nadzieję.
„Celem życia jest optymalny rozwój i wykorzystanie własnego potencjału. Jeśli ktoś ma wolę i determinację, by uwolnić się od krat więzienia narcyzmu i egoizmu, i kiedy ma odwagę tolerować przerywany niepokój, wtedy doświadczy pierwszych przebłysków radości i siły.”
– Erich Fromm –
Definicja siły skłania nas do osiągnięcia spełnienia
Definicja siły według Fromma bardzo przypomina definicję zaproponowaną przez Spinozę. Według tego holenderskiego filozofa pochodzenia sefardyjskiego bycie silnym ma niewiele wspólnego z wytrzymałością fizyczną czy nawet odwagą. Siła jest cnotą związaną ze stanowczością i hojnością.
- Fromm przyjmuje tę ideę i dodaje koncepcję wiary jako zobowiązanie, które osoba musi podjąć dla własnego postępu i postępu społecznego. W swojej książce „The Revolution of Hope” zwraca uwagę na to, że na ludziach panuje skorupa rozpaczy i rezygnacji. Jest to niebezpieczne, ponieważ rezygnacja oznacza niewolę, utratę wolności i poddanie się.
- Potrzebujemy motywacji, wiary i entuzjazmu. Dlatego, jak wyjaśnia w swojej książce „Mieć lub być” musimy rozpalić radość i spontaniczność. Tylko wtedy, gdy jesteśmy spontaniczni, możemy zademonstrować naszą wolność.
- Definicja siły Fromma skłania nas do samorozwoju, do poznania siebie, aby osiągnąć oświecenie, które doprowadzi do spełnienia. Wtedy stajemy się nieustraszonymi ludźmi, którzy otwierają drzwi do innego wyjątkowego wymiaru: odwagi.
Bycie śmiałym oznacza rezygnację z bożków, łańcuchów i irracjonalnych myśli w celu walki o autentyczne wartości, dzięki którym możemy stworzyć bardziej sprawiedliwe, altruistyczne i wspierające społeczeństwo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fromm, Erich (2018) La revolución de la esperanza. Fondo Cultura Económica
- Fromm, Erich (1992) Del tener al ser. Barcelona. Paidós.
- Fromm, Erich. (2007) El humanismo como utopía real, la fe en el hombre. Buenos Aires. Paidós.
- Fromm, Erich. (2002) Anatomía de la destructividad humana. Buenos Aires. Paidós.