Rodzaje snów i ich znaczenie – 8 przykładów

Czy wszystko, o czym śnimy, ma znaczenie? Czy te same rodzaje snów oznaczają to samo dla wszystkich? Co na ten temat mówi psychologia? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.
Rodzaje snów i ich znaczenie – 8 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2021

Czy znasz różne rodzaje snów i ich znaczenie? Świat marzeń sennych jest równie fascynujący, jak nieznany. Nie każdy wierzy, że różne rodzaje snów mają znaczenie lub zawierają dla nas jakąś ukrytą wiadomość. Jest jednak coraz więcej książek i artykułów na ten temat, a wiele przypisywanych im znaczeń skrywa symbolikę i historię.

Dzisiaj przyjrzymy się ośmiu ciekawym typom snów i ich znaczeniom, przynajmniej według niektórych autorów piszących na ten temat.

W psychologii Freud był jednym z pierwszych, którzy spróbowali zinterpretować świat i rodzaje snów. Jedną z technik, których użył, były swobodne skojarzenia, w których pacjent wyjaśniał swój sen i zaczął kojarzyć jego elementy z życiem.

Według Freuda nie tak ważna była rzeczywista treść snów, ale raczej interpretacja tego snu (i każdego z jego elementów), której sami dokonaliśmy.

W rzeczywistości nie jest tak, że wszystko, o czym śnimy, oznacza, że coś się wydarzy, ale raczej, że wszystko, o czym śnimy, ma znaczenie dla naszej psychiki. Co więcej, zwłaszcza z punktu widzenia psychoanalizy, w snach często kryją się ukryte pragnienia, ukryte lęki i inne elementy obecne w naszym życiu i umyśle.

Sny przynoszą wiele emocji i myśli w sposób, który nie jest możliwy podczas czuwania. Dowiedz się więcej o ciekawym świecie snów!

Śpiąca kobieta

„Istnienie byłoby nie do zniesienia, gdybyśmy nigdy nie śnili.”

– Anatole France –

Kilka ciekawych snów i ich znaczenie

Co oznacza sen, w którym się zakochujesz? Albo taki, w którym ktoś Cię ściga? Albo że jesz? Oto kilka ciekawych snów wraz z ich potencjalnymi znaczeniami, które zaczerpnęliśmy z dwóch książek: The Great Book of Dreams (2006) Anny Monteschi i How to Interpret Dreams (2004) Luisa Trujillo.

Różne rodzaje biletów

Niektóre sny dotyczą różnych rodzajów biletów. Według Anny Monteschi, jeśli śni Ci się bilet do kina lub teatru, to sugeruje następujący przekaz „rozrywka nudzi introwertyków”. Z drugiej strony, marzenie o losie na loterię wiąże się ze szczęściem i ostrożnością, gdy chce się dostać za dużo.

Jeśli bilet dotyczy tramwaju lub pociągu, sugeruje to, że być może powinieneś zastosować inicjatywę w praktyce, ponieważ wymagają tego niewielkie zmiany, które musisz wprowadzić. Sen o bilecie wiąże się z wyrzeczeniami, które mogą poprawić Twoją obecną sytuację.

I na koniec, znalezienie się w sytuacji bez biletu sugeruje, że chociaż do tej pory wszystko było dla Ciebie łatwe, wkrótce będziesz musiał zapłacić za to, co masz.

Jedzenie lub potrawy

Śnienie, że jesz, wiąże się z potrzebą nowych bodźców. Jeśli jest to posiłek w porze lunchu, ma to związek z dobrymi relacjami społecznymi. Jeśli we śnie są żywe zwierzęta, jest to symbol agresji.

Jedzenie mięsa oznacza bezpieczeństwo i dojrzałość. Z drugiej strony jedzenie ryb oznacza, że wkrótce dostaniesz wiadomości. Jeśli jesz popiół, oznacza to, że niepotrzebnie się karzesz.

Jeśli jedzenie jest przyjemne, oznacza to, że jesteś otwarty na nowe doświadczenia. Kiedy jednak jest to nieprzyjemne, odrzucasz możliwości otwarcia się. Gotowe jedzenie w Twoich snach oznacza wiarę we własne możliwości. Z drugiej strony, jeśli jesz warzywa, jest to związane ze stabilną sytuacją w Twoim życiu, która daje Ci niewielką satysfakcję.

Śnienie, że jesz w towarzystwie wiąże się z niespełnionymi pragnieniami. Z drugiej strony, śnienie, że jesz sam, oznacza, że wkrótce możesz żyć w nieprzewidzianej izolacji.

Jeśli jest to słodkie jedzenie, możesz potrzebować uczucia. Jeśli to owoc, ma to związek z problemami zdrowotnymi. Lub wreszcie, jeśli to warzywa liściaste, jest to związane ze zdobyciem wiedzy na temat oszustwa.

Sny o stacjach

Śnienie, że jesteś na stacji, czy to w metrze, czy na stacji kolejowej, wiąże się z poważnymi problemami spowodowanymi niezdecydowaniem. Jeśli towarzyszysz komuś, kto odchodzi, to wiąże się to z tym, że wkrótce poznasz interesującą osobę. Jeśli spotykasz kogoś na stacji, oznacza to, że znajdujesz się w ważnym, ale zagmatwanym czasie w swoim życiu.

Narodziny

Sen o narodzinach może wiązać się ze szczęściem i poprawą jakości życia. Jeśli osoba we śnie urodzi się ślepa i niema, może mieć to związek z pechem lub niefortunnym zrządzeniem losu.

Urodzenie się w piękny sposób oznacza, że na chwilę zapomina się o wszystkich zmartwieniach. Jeśli śnisz, że urodziłeś się jako dorosły, oznacza to, że wyrzekłeś się swojego dzieciństwa.

Pogoń

To kolejny dość powszechny sen – czy raczej koszmar? Śnienie, że ktoś Cię goni, oznacza, że myślisz, że ktoś chce Cię dopaść z egoistycznych powodów. Jeśli Ty gonisz coś lub kogoś, może to oznaczać, że chcesz kogoś skrzywdzić, bez żadnego powodu, aby to zrobić.

Jeśli ścigasz zwierzę, oznacza to, że w swoim życiu zazwyczaj działasz instynktownie.

Upijanie się

Sen o tym, że jesteś pijany, wiąże się z nadmiernymi impulsami, które możesz mieć, co może spowodować u kogoś straty finansowe. Jeśli upijasz się alkoholem, oznacza to, że trudno Ci kontrolować własne działania.

Z drugiej strony, jeśli śnisz o winie, może to mieć związek z obecnym stanem dezorientacji w Twoim życiu i poczuciem winy.

Sen o miłości

Zakochanie się

Kto nie marzył i nie śnił o zakochaniu się? Ten sen wiąże się z pragnieniem przeżycia prawdziwej historii miłosnej. Jeśli śnisz, że zakochujesz się we własnym partnerze, oznacza to, że Twój związek może być długotrwały. Jeśli jest to ktoś obcy, to szukasz czegoś nowego w swoim życiu.

Z drugiej strony, jeśli jest to stary przyjaciel, potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa, a jeśli jest to przedmiot, w którym się zakochałeś, oznacza to, że jesteś bardzo impulsywny.

Rodzaje snów o jeziorze

Jeziora w świecie snów to pozytywne symbole. Jeśli jednak wybierzesz się popływać, może to oznaczać, że pech jest tuż za rogiem. Jeśli jesteś na brzegu, zbliża się pozytywny okres, jeśli chodzi o przyjaciół i pracę.

Jak pływasz łodzią, nadchodzą spokojne i nieważne wycieczki. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz nad jeziorem, symbolizuje to spokój, ale także brak bodźców w Twoim życiu.

Czy miałeś któryś z tego typu snów? Czy wierzysz, że sny mają znaczenie? Wszyscy mamy sny praktycznie każdej nocy, nawet jeśli nie zawsze je pamiętamy. Dlaczego nie zapisać swoich snów, gdy tylko się obudzisz? Jeśli tego nie zrobisz, wkrótce o nich zapomnisz i może jest w nich coś ważnego, na co powinieneś zwrócić uwagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Monteschi, A. (2006). El gran libro de los sueños. Editorial De Vecchi: Barcelona.
  • Trujillo, L. (2004). Interpretación de los sueños. Editorial Libsa: Madrid.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.