Decyzje oraz ich podejmowanie – czy wiesz, że ograniczanie opcji może Ci pomóc?

Decyzje - kobieta nad jeziorem

Czy uważasz, że liczba dostępnych opcji wpływa na to, jak podejmujesz decyzje? Uważasz, że Twój mózg rozważa wszystkie opcje, które zostały Ci przedstawione? Czy byłbyś w stanie podejmować lepsze decyzje, gdybyś miał więcej lub mniej opcji? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na te pytania.

Wyobraź sobie, że idziesz do restauracji, a menu ma około 100 dań do wyboru. Teraz wyobraź sobie, że idziesz do kina i masz do wyboru ponad 50 filmów. Jak długo zajmie Ci podjęcie decyzji? Czy uważasz, że byłbyś zadowolony ze swojego wyboru?

Przytłoczona kobieta - decyzje

W większości przypadków mniej opcji ułatwia proces podejmowania decyzji. Dzieje się tak, ponieważ posiadanie mniejszej liczby opcji oznacza również mniej prawdopodobne scenariusze, które trzeba przeanalizować.

„Niech Wasze wybory odzwierciedlają Wasze nadzieje, a nie obawy”.

Nelson Mandela

Koncentrują się na tym nowe technologie. Filtrują informacje, dzięki czemu są bardziej dopasowane do Twoich upodobań. Ponadto pozostawiają w zasięgu prostsze opcje lub grupują je w kategorie, dzięki czemu łatwiej jest podjąć decyzję. Robią to, aby Twój mózg nie potrzebował dużo czasu na wybór.

Co więcej, mniej opcji faworyzuje także to, że wybierzemy tę, która naszym zdaniem jest najlepsza. Dzieje się tak, ponieważ bardzo dobrze wpisuje się w interesy naszego społeczeństwa konsumpcyjnego – wyraźnie nie chcą, abyśmy utknęli w procesie podejmowania decyzji. Na przykład widzimy to w tych „specjalnych” ofertach dla pierwszych X zamówień.

Decyzje, a fenomen FOBO

FOBO to skrót od strachu przed lepszymi opcjami. Zjawisko to nawiązuje do odroczenia procesu decyzyjnego, ponieważ chcemy wybrać to, co najlepsze. Im więcej czasu mamy, tym więcej opcji możemy zbadać i tym większe są nasze szanse na znalezienie idealnych alternatyw. W wielu przypadkach zjawisko to prowadzi nas tylko do kontynuowania decyzji, które moglibyśmy podjąć dzisiaj na jutro.

Z drugiej strony, oprócz strachu przed brakiem najlepszego rozwiązania, powtarza się tę strategię, ponieważ jest ona wzmocniona w zmienny sposób. Dodatkowo zdarzają się sytuacje w których nadal myślimy o decyzji, którą już podjęliśmy (wciąż myślimy o samochodach lub pralkach, mimo że kupiliśmy już jedną). A kiedy pojawia się lepsza opcja (postęp technologiczny), w końcu czujemy się całkowicie przytłoczeni.

W latach 50. Herbert Simon wyróżnił dwa typy ludzi pod względem podejmowania decyzji. Na jednym końcu spektrum znajdujemy ludzi maksymalizujących, tych, którzy prowadzą badania, dopóki nie znajdą najlepszych opcji. Na drugim końcu znajdujemy tych, którzy skupiają się na chwilowej satysfakcji.

Chociaż maksymalizowanie ludzi zazwyczaj podejmuje najlepsze decyzje, mogą również wpaść w pułapkę fenomenu FOBO.

Mężczyzna we mgle

FOBO może prowadzić do stresu, depresji, niezadowolenia i braku dobrego samopoczucia, ponieważ nie pozwala nam zadecydować. Przeciwnie, sprawia, że ​​ciągle szukamy możliwości, uniemożliwiając mózgowi odpoczynek i cieszenie się wybraną opcją. Dlatego więcej opcji nie gwarantuje lepszych decyzji lub większej satysfakcji.

W badaniu z 2012 r. niektórzy badacze doszli do wniosku, że maksymalizujący ludzie byli najbardziej niezadowoleni po podjęciu decyzji, ponieważ stale kwestionowali to co wybrali. Zasadniczo, po całym tym myśleniu i rozważaniach, nadal czuli się niepewnie co do swojej decyzji.

„W każdej chwili decyzji, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest właściwa rzecz, kolejna najlepsza rzecz jest zła, a najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić jest nie zrobić nic”

Theodore Roosevelt

Jak podejmować lepsze decyzje

Możesz uprościć proces podejmowania decyzji wykonując trzy podstawowe kroki, które prowadzą do ograniczenia opcji i podjęcia lepszych decyzji:

  • Pierwszym krokiem jest wyjaśnienie pytania „Co chcę osiągnąć?” Pozwala to ograniczyć opcje tylko do tych, które przybliżają Cię do pożądanego celu.
  • Drugim krokiem jest zidentyfikowanie następujących kroków zgodnie z posiadanymi opcjami. Jakich narzędzi potrzebuję? Ile mam czasu? Czy mam wystarczającą motywację, aby podjąć tę decyzję i wybrać tę ścieżkę? Jaki jest pierwszy krok, który powinienem podjąć? Ten drugi krok pomoże Ci stworzyć plan działania, za pomocą którego możesz podjąć decyzję.
  • Ostatnim krokiem jest zbadanie długo i krótkoterminowych korzyści decyzji. Podczas tego kroku musisz znaleźć plusy i minusy dostępnych możliwości. W ten sposób unikniesz podejmowania decyzji na podstawie aktualnych emocji i natychmiastowych potrzeb. Musisz zadać sobie pytanie w jaki sposób decyzja wpłynie na Ciebie za kilka miesięcy lub za kilka lat.

Dzięki tym prostym krokom będziesz mógł zoptymalizować proces podejmowania decyzji, dzięki czemu będziesz mógł podejmować lepsze decyzje, które przybliżą Cię do celu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

 

Scroll to Top