Słoń i sześciu niewidomych mędrców - poznaj ciekawą przypowieść z przesłaniem

Słoń i sześciu niewidomych mędrców - poznaj ciekawą przypowieść z przesłaniem
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Słuchasz opinii innych? Czy bierzesz pod uwagę perspektywy inne niż Twoja własna? Historia, którą dziś prezentujemy, zatytułowana “Słoń i sześciu niewidomych mędrców” zachęca do refleksji w tym temacie.

Nie zawsze łatwo jest docenić opinie innych, ponieważ gdy nie są one zgodne z naszymi zwykle dajemy pierwszeństwo i większą wiarygodność naszym. To powoduje, że stajemy się ludźmi bezkompromisowymi i nie próbujemy nawet wziąć pod uwagę tego, jak inny inni postrzegają rzeczywistość. Zamiast nas wzbogacać ta sytuacja raczej czyni nas biedniejszymi. Tylko co ma z tym wspólnego słoń? Tego dowiesz się już za chwilę!

Często zachowujemy się tak, między innymi dlatego, że, chociaż prawdopodobnie spróbujemy temu zaprzeczyć, lubimy mieć rację. Jednakże, jak mówi ten cytat zawarty w artykule Relacja między dwoma pojęciami: informacja, wiedza i wartość. Podobieństwa i różnice:„Możesz mieć rację tylko wtedy, gdy ryzykujesz pomyłką”.

Słoń na sawannie

Aby otworzyć oczy na tę powszechną prawdę przedstawimy Wam dzisiaj historię, która pomoże nam docenić opinie innych osób dzięki wiedzy wywodzącej się z ich doświadczenia. W tym celu zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Sześciu niewidomych mędrców i słoń

Dawno, dawno temu w małej wiosce mieszkało sześciu mędrców. Wszyscy byli ślepi. Pewnego dnia ktoś przyprowadził słonia do wioski. W obliczu takiej sytuacji sześciu mężczyzn szukało sposobu, by dowiedzieć się jak wygląda słoń, ponieważ nigdy go nie widzieli.

– Wiem – powiedział jeden z nich. – Wybadajmy go dotykiem!

– Dobry pomysł – powiedzieli inni. – Będziemy wiedzieć, jak wygląda słoń.

Jak powiedzieli, tak zrobili. Pierwszy z nich dotknął jednego z wielkich uszu słonia. Dotykał go powoli z każdej strony.

Słoń jest jak wielki wachlarz – powiedział pierwszy mędrzec.

Drugi, czując nogi słonia, wykrzyknął: „Słoń jest jak drzewo!”

– Oboje się mylicie – powiedział trzeci mędrzec i po zbadaniu ogona słonia wykrzyknął.- Słoń jest jak lina!

Wtedy czwarty mędrzec, który dotknął kłów słonia krzyknął: słoń jest jak włócznia!

– Nie! Nie! – krzyczał piąty. – Jest jak wysoki mur (piąty mędrzec dotknął boku słonia).

Szósty mędrzec czekał do końca i trzymając w dłoni trąbę słonia powiedział: „Wszyscy się mylicie, słoń jest jak wąż”.

– Nie, nie. Jak lina.

– Wąż.

– Mur.

– Mylisz się.

– Mam rację.

– Nie!

Sześciu mężczyzn godzinami kłóciło się o to, który z nich ma rację na temat tego, jak wygląda słoń.

Aby docenić opinie innych, musisz ich słuchać

Z tej historii możemy nauczyć się, że aby docenić opinie innych, musisz nauczyć się słuchać. Sześciu mędrców z opowieści nie zwracało uwagi na to, co mówili ich towarzysze. Mówili tylko, co czuli rękami. Ale były to tylko przypuszczenia.

W końcu żaden z nich nie zbliżył się do prawdziwego obrazu tego, jak wygląda słoń. Chociaż wszyscy wytrwale bronili swojej opinii. To, co może wydawać się tak absurdalne zdarza się często. Tak naprawdę każdy z nich miał trochę racji. Jednak żaden nie miał jej w pełni. Żaden z nich nie był też w stanie docenić opinii innych.

Drzewa w formie głów

Jak ta historia może nam pomóc? Następnym razem, gdy będziesz mieć inne zdanie niż ludzie wokół Ciebie spróbuj spojrzeć na świat z ich perspektywy. W tym celu konieczne jest słuchanie, zadawanie pytań, gdy czegoś nie rozumiemy, a także wyrażanie własnego zdania.

Obrona naszej prawdy

Nie oznacza to, że inni nie mogą się mylić. Ale nauczymy się w ten sposób tego, że każdy z nas postrzega rzeczywistość w inny sposób i każdy z nas ma trochę racji. Jak pokazuje artykuł Poszukiwanie rzeczywistości lub prawdy: podejście oparte na teorii socjologicznej już sam Platon używając alegorii jaskini pokazywał, że możliwe są różne interpretacje tej samej rzeczywistości.

Pod wpływem naszych doświadczeń, wartości i przekonań nasz sposób postrzegania rzeczywistości może znacznie różnić się od innych. Ale czy to oznacza, że ​​niektóre z tych interpretacji są prawdziwe, a inne nie? Odpowiedź brzmi „nie”. Dlatego docenianie opinii innych pozwoli nam się wzbogacić zamiast stracić. Nie zawsze warto zaciekle bronić naszej prawdy, która – jak widzieliśmy w historii o słoniu i sześciu mędrcach – być może nie jest tak „prawdziwa”, jak nam się wydaje.

«Pojęcie prawdy dotyczy mentalnej interpretacji rzeczywistości przekazywanej zmysłami. […] Musimy też pamiętać, że interpretacja mentalna obejmuje przekonania, wartości i ostatecznie świadomość, ponieważ może nas oszukać […] budując prawdę tylko dla nas samych ».

-Josep Vidal-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vidal, J. (2013). La búsqueda de la realidad o de la verdad: una aproximación a partir de la teoría sociológica. Cinta de moebio, (47), 95-114.
  • Rendón Rojas, M. Á. (2005). Relación entre los conceptos: información, conocimiento y valor. Semejanzas y diferencias. Ciência da Informação34, 52-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.