Czytanie przed snem: nawyk, który twój mózg pokocha

Czytanie przed snem - kobieta czytajaca w łóżku.

Czytanie przed snem to coś więcej niż nawyk, to przyjemność. Jest to sposób na odpoczynek po dniu pełnym aktywności i zmartwień. Kiedy czytasz przed snem, masz chwilę tylko dla siebie pozwalającą na zanurzenie się w morzu słów. To świat możliwości, który przenosi twój umysł do ekscytujących nowych miejsc. Ten nawyk jest jednym z ulubionych przyzwyczajeń mózgu, ponieważ uwielbia on być karmiony, stymulowany i uwodzony każdej nocy…

Czytanie przed snem – niektórzy wyłączają światło, kiedy kończą ostatni rozdział swojej książki. Doświadczają upajającej przyjemności, która towarzyszy ciężkim powiekom i spokojnemu umysłowi. Czytanie odciąga ich umysł od tego świata i przenosi do świata snów. Inni ludzie wyłączają światło po kilku godzinach oglądania odcinków ich ulubionego serialu. Inni padają na lóżko po spędzeniu kilku godzin w mediach społecznościowych, e-mailach lub na Whatsappie.

“Są tylko dwie rzeczy, z którymi możesz pójść do łóżka: drugi człowiek i książka”

-Ray Bradbury-

Wszyscy mamy swoje własne nawyki i style. Czy nam się to podoba, czy nie, nasze rutyny na dobranoc znacząco wpływają na jakość naszego życia. Czytanie przed snem było tradycją od tysięcy lat, ale obecnie jest zagrożone wyginięciem.

Fakt, że mniej osób czyta przed snem jest wstydem. Co więcej, jest to sposób na zaniedbanie zdrowia i swojego mózgu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czytanie przed snem.

Czytanie przed snem – niespodziewane korzyści z niego płynące

Wzięcie relaksującego prysznica, założenie wygodnego ubrania, zrobienie gorącej herbaty i pójście z książką do łóżka jest proste, tanie i satysfakcjonujące. Co więcej, na wiele sposobów może zmienić twoje życie.

Jeśli uważasz, że to trochę przesada, wystarczy spojrzeć na to, co nauka ma do powiedzenia na ten temat. Czytanie przed snem to, tak naprawdę, prosta droga do szczęścia, z której nie powinniśmy rezygnować.

Skuteczna forma relaksu

Badanie przeprowadzone przez The Sleep Council w Wielkiej Brytanii doprowadziło do kilku bardzo interesujących wniosków. Z tego co wiemy, czytanie przez trzydzieści minut do godziny znacznie obniża poziom stresu.

  • Kiedy czytasz, dostarczasz rozrywki swemu umysłowi i uciekasz od presji i obaw dnia codziennego. Możesz czuć się swobodnie, bezpiecznie i spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy
  • Podobnie badania pokazują, że podczas czytania mięśnie się rozluźniają. Co więcej, twój oddech spowalnia i staje się bardziej rytmiczny.
  • Eksperci uważają, że czytanie jest najlepszą alternatywą dla telewizji lub urządzeń elektronicznych. To ostatnie “oszukuje” twój mózg, sprawiając, że wierzy, że jest jeszcze dzień. To dlatego, że niebieskie światło ekranów bezpośrednio zmniejsza produkcję melatoniny.

Chłopiec czytający w łóżku.

Czytanie poprawia naszą odporność poznawczą

Pomimo faktu, że nadal nie mamy lekarstwa na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, jest jedna rzecz, która na pewno pomaga. Można wytrenować nasz mózg, aby był silniejszym i bardziej odpornym na spadek zdolności poznawczych.

Jednym ze sposobów jest czytanie. Czytanie przed snem jest jeszcze lepsze, ponieważ dodatkowo optymalizuje procesy mózgu. Lepiej radzisz sobie ze stresem, lepiej śpisz, pobudzasz pamięć, sprawność umysłową, wyobraźnię… Jest tak wiele korzyści.

Rozwija twoją kreatywność

Rozluźniony umysł to twórczy umysł. Jeśli karmisz mózg opowieściami, lekcjami, bajkami, możliwościami i cudownymi odkryciami każdej nocy, pobudzasz swoją wyobraźnię. Twój mózg staje się bardziej pomysłowy, oryginalny i kreatywny. Eksperci od psychologii czytania, tacy jak Keith E. Stanovich z uniwersytetu w Toronto, uważają, że istnieje niewiele nawyków, które są tak korzystne dla dzieci.

Czytanie pomaga dzieciom poprawić ich świadomość kulturową, słownictwo i zdolności ekspresyjne. Nie tylko to, pomaga im także rozwinąć abstrakcyjne myśli.

Poprawiona empatia

Raymond Mar, psycholog z uniwersytetu w Yorku w Kanadzie, uważa, że ​​czytanie pomaga nam być bardziej empatycznymi. Przeprowadził w tej dziedzinie więcej badań na ten temat niż ktokolwiek inny. Twierdzi, że powieści i historie oferują wyjątkową okazję do rozwinięcia tej zdolności. Utożsamiamy się z postaciami, cierpimy, śmiejemy się i kochamy razem z nimi…

To wszystko pozostawia na nas swój ślad. Zachęca do poprawy naszej zdolności do empatii. Podobnie (choć mogłoby się to wydawać dziwne) czytanie przed snem dodatkowo zwiększa tę korzyść. Zwracamy wówczas większą uwagę na to, co czytamy. W związku z tym jesteśmy bardziej skoncentrowani i zdolni uchwycić emocje, a one ożywają w naszych mózgach.

Czytanie w łóżku.

Wspiera wewnętrzny spokój

Niewiele rzeczy jest gorszych niż pójście spać w złym humorze. Może denerwujesz się po trudnym dniu w pracy? A może pokłóciłeś się ze swoim partnerem lub martwisz się jakimiś wiadomościami. Nie możesz przestać myśleć o tym, co wydarzyło się wczoraj, ani o tym, co musisz zrobić jutro.

Jednym ze sposobów na przełamanie tego stresującego cyklu jest przeczytanie książki. Czytanie książki jest jak zdobycie bezpośredniego biletu na spokojną wyspę. Pozwala ci być kimś innym, zrobić coś innego. Możesz zmienić się w kogoś innego i wyruszyć na wyprawę. Przez godzinę lub dwie możesz pozwolić sobie na połączenie z równoległym wszechświatem. Spędzanie czasu w tym wyimaginowanym świecie pomoże ci odpocząć.

Na co więc czekasz? Podaruj sobie te kilka codziennych chwil odprężenia. Trenuj swój mózg w sztuce spokoju i relaksu. Nie wahaj się wprowadzić tego nawyku i powtarzaj go co noc. Warto, dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Weź do ręki prawdziwą książkę (nie elektroniczną) i pozwól, by zabrała cię tam, gdzie chce.

Scroll to Top