Na Twoje pożądanie seksualne lub libido może wpływać wiele czynników. Niektórych z nich prawdopodobnie nawet nie jesteś świadoma lub z pewnością nie przywiązujesz do nich wystarczającej wagi. Przyczyna obniżenia libido może być organiczna, psychologiczna, emocjonalna lub społeczna. Co więcej, nie ma wątpliwości, że zmniejszenie lub brak pożądania seksualnego jest problemem. Może to być nawet oznaką dysfunkcji seksualnej, która będzie generować wielką frustrację.
Zacznijmy od zdefiniowania pożądania seksualnego. Chociaż jest to trudna do sprecyzowania koncepcja, w seksuologii odnosi się do apetytu seksualnego. To energia lub skłonność woli do osiągania i doświadczania przyjemności. Jest to produkt złożonej interakcji między procesami poznawczymi i fizjologicznymi oraz mechanizmami neurofizjologicznymi i biochemicznymi.
Libido jest silnie związane z odczuwaniem przyjemności. Dlatego doświadczenie, które generuje dyskomfort lub niechęć, a tym samym niezadowolenie, hamuje Twoje pożądanie seksualne.
Przyjemność doświadczana w danej sytuacji tworzy emocjonalny ślad, który rodzi pożądanie. Tylko pamiętając o tym, można go aktywować. Tak dzieje się z fantazjami seksualnymi i gadżetami erotycznymi, które służą jako wyzwalacze pożądania seksualnego.
Czy Twoje pożądanie seksualne jest wystarczająco wysokie?
Wiele osób ma tendencję do porównywania swoich pragnień seksualnych z pragnieniami innych ludzi lub libido swojego partnera. Jest to błąd. Pożądanie każdego z nas jest zindywidualizowane i każdy doświadcza tego w inny sposób. Wynika to z różnych wzajemnie oddziałujących przyczyn i czynników.
Pożądanie seksualne staje się problemem, gdy jednostka czuje się z tym nieswojo, niezależnie od tego, czy jest większe czy mniejsze niż u partnera.
Należy wziąć pod uwagę, że technicznie rzecz biorąc Twoje pożądanie seksualne jest potrzebą drugorzędną (potrzeby związane z jakością życia). Innymi słowy, nie ma ono kluczowego znaczenia dla przetrwania. Dlatego też, jeśli istnieją podstawowe potrzeby, które nie zostaną zaspokojone, na przykład odpoczynek, poziom pożądania zostanie zdegradowany, a w konsekwencji zmniejszy się.
Pożądanie seksualne żywi się nadmiarem energii. W konsekwencji, jeśli ta energia jest nieobecna lub jest skupiona wyłącznie na innych rodzajach aktywności, libido spadnie (hipoaktywny popęd seksualny). Nasze obecne tempo życia jest naturalnym wrogiem libido z przyczyn takich jak stres i nagromadzone zmęczenie.
Zmęczenie jest wrogiem libido
Zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jest istotnym czynnikiem w dzisiejszym życiu. Wpływa na Twoje decyzje, zachowanie, motywacje, doznania i zdolność odczuwania przyjemności.
Według badań przeprowadzonych na ponad 5000 mężczyzn, opublikowanych w The Journal of Sexual Medicine, zmęczenie i stres stanowią jedną z głównych przyczyn niskiego libido.
Nadanie czynnikowi zmęczenia w stosunkach seksualnych wagi, na jaką zasługuje, pomaga nam być bardziej wyrozumiałym. Oznacza to, że nie bierzemy do siebie pewnych rzeczy, które prowadzą do nieporozumień.
Problemy w związku
Nie możemy ignorować faktu, że stosunki seksualne są istotnym aspektem związku. Niezadowolenie w sferze seksualnej może spowodować pogorszenie samego związku.
Problemy występujące w związku małżeńskim, takie jak gniew, konflikt, brak komunikacji i niepewność, są bezpośrednią przyczyną obniżonego libido. Oznacza to, że kontakty seksualne stają się niezadowalające.
Jednak niektóre pary, po doświadczeniu złości lub intensywnych kłótni, odczuwają ogromny impuls do nawiązania stosunków seksualnych. Dzieje się tak, ponieważ erotyzowali konflikt i skojarzyli przyjemność z dyskusją. Niemniej jednak na ogół gniew i dyskomfort związany z partnerem powodują zahamowanie popędu seksualnego (hipoaktywny popęd seksualny).
Inne powiązane czynniki
Wśród czynników biologicznych związanych ze spadkiem libido są też leki. Na przykład antydepresanty, tabletki antykoncepcyjne i wszystkie te, które obniżają poziom dopaminy. Również rodzaje leków, które zwiększają serotoninę.
Wśród powiązanych czynników psychologicznych duży wpływ ma lęk przed pożądaniem. Po przeżyciu złego doświadczenia można powiązać pożądanie z niebezpieczeństwem. Dlatego mechanizmem obronnym jest hamowanie pożądania. Na obniżenie libido wpływają również depresja, lęki i problemy z samooceną.
Emocje takie jak strach, złość, wstyd mają również hamujący wpływ na libido. Wśród czynników społecznych warto zwrócić uwagę na afektywne modele odniesienia, represyjną edukację, brak informacji seksualnych oraz pierwsze spotkania seksualne i ukształtowane oczekiwania.
Wszystkie wymienione tutaj czynniki stanowią część głębszych i bardziej złożonych problemów. Ci, którzy doświadczają braku pożądania z dyskomfortem, udręką i pogorszeniem jakości życia, mogą cierpieć z powodu dysfunkcji seksualnych.
Wreszcie osoby, które odczuwają popęd seksualny z dyskomfortem, powinny udać się do seksuologa. W zależności od najważniejszych czynników seksuolog może sam zająć się problemami lub skierować pacjenta do lekarza lub specjalisty.