Aby dojść do precyzyjnego i bezpiecznego wniosku, naukowcy często stosują różne metody naukowe. Na tym głównie koncentruje się psychologia eksperymentalna. Psychologia eksperymentalna bada podstawowe pojęcia, takie jak pamięć i motywacja w dziedzinach takich jak psychologia dziecięca, społeczna i edukacyjna.
Prawie wszystkie prace z dziedziny psychologii eksperymentalnej są prowadzone w kontrolowanych środowiskach, takich jak laboratoria badawcze. Eksperymentalni psychologowie manipulują zmiennymi badawczymi, aby zbadać związek między poznaniem a zachowaniem.
Podczas gdy inne gałęzie psychologii dążą do zrozumienia ludzkich zachowań i procesów myślowych, psychologia eksperymentalna koncentruje się na przeprowadzaniu kontrolowanych eksperymentów z wyznaczonymi zmiennymi, badanymi podmiotami i wynikami statystycznymi.
Psychologia eksperymentalna i jej geneza
Dla wielu Charles Darwin i jego dzieło “O powstawaniu gatunków” zainicjowało dziedzinę psychologii eksperymentalnej. Z jednej strony nie ma wątpliwości, że rewolucyjna teoria Darwina wywołała zainteresowanie związkami między biologią i psychologią. We wczesnych latach XX wieku psychologowie zaczęli używać nauk przyrodniczych do analizowania i wyjaśniania ludzkiego umysłu.
Jednak teorie funkcjonalistyczne zastąpiły niepoprawne myślenie ludzi, że ludzki umysł jest maszyną. Na przykład William James, ojciec amerykańskiej psychologii, był pod silnym wpływem biologii ewolucyjnej. Promował ideę, że umysł jest naturalnie adaptacyjny, wrażliwy i inteligentny.
Ostatecznie to właśnie behawioryzm i inne gałęzie współczesnej psychologii przyczyniły się do tego co dziś znamy jako psychologia eksperymentalna.
Czym zajmują się psychologowie eksperymentalni?
Psychologowie eksperymentalni starają się badać zachowania i różne procesy i funkcje, które je wspierają. Testują przedmioty, aby zrozumieć i poznać różne tematy, takie jak: percepcja, pamięć, wrażenia, uczenie się, motywacja i emocje.
Aby te studia psychologiczne były wiarygodne, muszą być obecne cztery podstawowe zasady:
- Determinizm: Eksperymentalni psychologowie, podobnie jak większość naukowców, akceptują koncepcję determinizmu. Odnosi się ona do założenia, że stan obiektu lub zdarzenia zależy od jego poprzednich stanów. Innymi słowy, przyczyna i skutek zwykle rodzą zjawiska behawioralne lub mentalne. Jeśli zjawisko jest ogólne i szeroko potwierdzone, można powiedzieć, że jest to “prawo”. Teorie psychologiczne służą uporządkowaniu i zintegrowaniu praw.
- Empiryzm: Wiedza pochodzi głównie z doświadczeń związanych ze zmysłami. Dlatego jedyne rzeczy, które możemy badać to te, które można zaobserwować. Pojęcie empiryzmu wymaga kontrastu między hipotezami i teoriami z obserwacjami świata naturalnego, a nie z poprzednim rozumowaniem, intuicją lub objawieniem.
- Parsymonia: To poszukiwanie prostoty. Zgodnie z tą zasadą, badania muszą być przeprowadzone na najprostszej z teorii. Jeśli napotkamy dwie różne, kontrastujące teorie, wolimy najbardziej oszczędną lub podstawową.
- Prawdopodobieństwo: Zgodnie z tą zasadą hipotezy i teorie powinny być testowane w miarę upływu czasu. Naukowcy uważają teorię za nic nieznacząca, jeśli nie udowodnią jej w żaden możliwy sposób. Prawdopodobieństwo oznacza “falsyfikowalność”, co oznacza, że zestaw obserwacji może udowodnić błędną teorię.
Możemy również dodać operacjonalizm do tych definicji. Oznacza to, że pojęcie definiuje się w kategoriach konkretnych i możliwych do zaobserwowania procedur. Eksperymentalni psychologowie próbują zdefiniować obecnie nieobserwowalne zjawiska, łącząc je z obserwacjami i rozumowaniem.
Psychologia eksperymentalna: niezawodność i trafność
Niezawodność mierzy spójność, weryfikowalność lub powtarzalność badania. Jeśli wyniki badań dają takie same wyniki w przypadku powtórzenia (w innej grupie uczestników lub w innym okresie), wówczas można uznać to za wiarygodne.
Z drugiej strony, trafność mierzy względną dokładność lub dokładność wniosków wyciągniętych z badania. Odnosi się do względnej dokładności badań psychologicznych. Aby określić trafność miary ilościowej, należy porównać ją z kryterium.
Oto kilka rodzajów trafności:
- Trafność wewnętrzna. Badanie dostarcza mocnych dowodów na związek przyczynowy między dwoma czynnikami. Badanie, które ma wysoką wewnętrzną trafność dochodzi do wniosku, że manipulacja zmienną niezależną jest odpowiedzialna za zmiany w zmiennej zależnej.
- Trafność zewnętrzna. Badanie przyniosłoby takie same wyniki, nawet jeśli zastosowano je do innej populacji.
- Trafność konstrukcji. Badacz odkrywa, że zmienne niezależne i zależne są dokładnymi reprezentacjami abstrakcyjnych koncepcji, które są badane.
- Trafność koncepcji. W której testowana hipoteza wspiera szerszą teorię, którą bada także pracownik naukowy.
Uwagi końcowe
Chociaż wielu uważa psychologię eksperymentalną za gałąź psychologii, wszystkie dziedziny psychologii stosują metody eksperymentalne.
Na przykład psychologowie rozwojowi wykorzystują eksperymentalne metody do badania jak ludzie rozwijają się w dzieciństwie i przez całe życie.
Z drugiej strony, psychologowie społeczni wykorzystują techniki eksperymentalne do badania wpływu grup na ludzi. Dodatkowo, psycholodzy zajmujący się zdrowiem również wykorzystują eksperymenty, aby lepiej zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i chorób.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Boring, Edwin G. (1950). A History of Experimental Psychology Prentice-Hall.
- García Vega, L. (1985). Lecciones de historia de la psicología. Madrid: Editorial de la Universidad Complutense.
- Leahey, T. (1998). Historia de la psicología. Madrid: Prenti Hall.
- Solso, Robert L. & MacLin, M. Kimberly (2001). Experimental Psychology: A Case Approach. Boston: Allyn & Bacon.