Pięć prawd, które akceptują emocjonalnie dojrzałe osoby

Pięć prawd, które akceptują emocjonalnie dojrzałe osoby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Emocjonalnie dojrzałe osoby wiedzą, że życie nie zawsze jest łatwe lub sprawiedliwe. Dlatego nie obarczają nikogo odpowiedzialnością za ich szczęście lub cierpienie. Podobnie nie spodziewają się też, że ktokolwiek utrzyma klucz do ich dobrego samopoczucia. Są jedynymi odpowiedzialnymi za swoje decyzje. Są architektem każdego kroku i wyboru, który podejmują.

Pojęcie dojrzałości emocjonalnej stanowiło jeden z filarów teorii Alberta Ellisa. Dla tych, którzy nie znają ojca terapii poznawczo-behawioralnej, to powiemy tylko, że jest on jedną z najwybitniejszych postaci w psychologii.

Napisał ponad 80 książek i 1800 artykułów, przeszkolił ponad 200 terapeutów a także stworzył instytut, który nosi jego imię. Ten instytut uczy ludzi identyfikowania, kwestionowania i zastępowania negatywnych przekonań zdrowszymi. Te zdrowsze myśli sprzyjają dobremu samopoczuciu i wzrostowi emocjonalnemu, aby już emocjonalnie dojrzałe osoby mogły osiągnąć swoje cele.

Ważne jest posiadanie podstawowych narzędzi ułatwiających nasz rozwój i dojrzałość jako istot ludzkich. Te klucze lub zasady, o których będziemy mówić dalej zawierają istotę pracy Alberta Ellisa: sprawienie, by cierpienie było łatwiejsze do opanowania.

1. Emocjonalnie dojrzałe osoby rozumieją, że świat nie jest tym czego chcą

Wielu z nas chciałoby zmienić przeszłość. Chcielibyśmy zakończyć pisanie rozdziału, ponownie go przeczytać i zdecydować się na usunięcie niektórych akapitów, aby historia miała większy sens.

Jednak niezależnie od tego czy w to wierzymy, czasami życie jest bez znaczenia. Niewyjaśnione rzeczy się zdarzają i czujemy się zobowiązani aby je zaakceptować.

Emocjonalnie dojrzałe osoby wiedzą, że nie mogą zmienić ludzi. Dzieje się tak dlatego, że nie możesz czekać aż inni zaczną działać zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Wszystko to niewątpliwie prowadzi do niepotrzebnego cierpienia.

2. Aby być szczęśliwym, musisz wziąć odpowiedzialność za samego siebie

Bertrand Malle, psycholog poznawczy z Brown University, przeprowadził badanie w 2004 r., aby przeanalizować związek między szczęściem a sposobem, w jaki rozumiemy naszą osobistą odpowiedzialność.

Kobieta analizuje niepowodzenia

Wiara, że to co dzieje się z nami jest w rękach innych ludzi powoduje dyskomfort. To jak życie jak struś, chowając głowę gdy obwiniasz świat za własne niepowodzenia.

Oczywiście nie mamy kontroli nad każdym aspektem naszej rzeczywistości. Możemy jednak wybrać jak na to zareagujemy. To jest klucz.

3. Emocjonalnie dojrzałe osoby mogą się zmienić kiedy tego chcesz

Emocjonalnie dojrzałe osoby pozwalają sobie na zmianę. Zmiana oznacza wzrost i dostosowanie się po nauczeniu się czegoś.

Rozwój często oznacza pozostawienie rzeczy i ludzi za sobą, aby zmniejszyć obciążenia, które nas ograniczają i osłabiają osobistą wartość i nasz dobrobyt. Oznacza to bycie odważnym i podejmowanie jasnych postanowień. Musisz zrozumieć, że Twój potencjał polega na dokonywaniu okresowych zmian.

4. Emocjonalnie dojrzałe osoby noszą ze sobą kompas emocjonalny w kieszeni

Potrzebujemy kompasu emocjonalnego w każdej podróży życia. Powinien zawsze kierować nas w stronę ścieżki, na której lęki nie obciążają nas zbyt mocno, gdzie nie jesteśmy niespokojni i gdzie nasze nerwy nas nie zwalniają.

Emocjonalnie dojrzałe osoby wykorzystują i serce, i kompas

Emocjonalnie dojrzałe osoby nauczyły się radzić sobie ze stanami emocjonalnymi, które przynoszą niepożądane konsekwencje. Uczą się z każdego doświadczenia.

Twój kompas emocjonalny musi być dobrze skalibrowany. Możesz to osiągnąć dzięki doświadczeniu i byciu bardziej uważnym na wewnętrzne stany, irracjonalne myśli i emocje, które wywołują w Tobie to co najgorsze.

5. Nie musisz być zakochany, aby być szczęśliwym

Emocjonalnie dojrzałe osoby nie szukają obsesyjnie miłości. Nie unikają tego, ale też tego nie potrzebują. Jeśli rozumieją jedną rzecz to to, że najważniejszy jest ciągły rozwój emocjonalny. Ważne jest, aby nadal uczyć się razem z kimś, kto wzbogaca Twoje życie, kimś, kto nie neguje wartości emocjonalnych ale raczej je prowadzi i rozszerza.

Tak więc miłość, która zna równowagę i pozwala wszystkim podążać za swoimi celami jest jedyną, która może zmieścić się w sercu emocjonalnie dojrzałych osób. Wolą samotność niż niezdrowe relacje. Dobre samopoczucie i satysfakcja osobista są dla nich ważniejsze.

Podsumowując, powinieneś wiedzieć, że nikt nie przychodzi na ten świat jako emocjonalnie dojrzała osoba. To jest coś, czego wszyscy musimy nauczyć się z czasem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.