W ostatnich czasach coraz więcej osób decyduje się na związki niemonogamiczne. Oznacza, że podobnie jak ludzi pociąga określona płeć (lub płci), istnieje również preferencja dotycząca rodzaju związków, który najbardziej nam odpowiada.
Kto powiedział, że związek może składać się jedynie z dwóch osób? Wielu ludzi odkryło, że monogamia to nie jedyna opcja. W związku z tym pojawiły się takie terminy jak “orientacja relacyjna”.
Jeśli jesteś osobą, która odkrywa swoją orientację relacyjną, ten artykuł powinien okazać się pomocny. Czytając go poznasz najważniejsze związki niemonogamiczne i odkryjesz czy którykolwiek Ci odpowiada.
Związki niemonogamiczne: siedem najpopularniejszych rodzajów
Z pewnością byłaś w związkach monogamicznych. Pomyśl o nich przez chwilę. Zastanów się jak się w nich czułaś (lub czujesz). Być może masz wrażenie, że nie pasują one do tego kim jesteś. W takim razie być może nadszedł czas, aby przemyśleć sposób w jaki doświadczasz miłości.
Z dalszej części tekstu poznasz siedem głównych rodzajów związków niemonogamicznych. Oczywiście istnieje wiele sposobów na życie w związku otwartym. Jednak większość osób, które praktykują niemonogamię robi to w następujący sposób.
Swinging
Swinging pojawia się, gdy para monogamiczna bierze udział w aktywnościach seksualnych z innymi osobami. Główna różnica między tym a pozostałymi rodzajami związków monogamicznych polega na tym, że osoby będące w związku mogą uprawiać seks z kimś nowym jedynie jeśli ich partner jest obecny.
Związek liberalny
Niektóre osoby mają wysoki poziom pożądania seksualnego i wiele fantazji seksualnych. Ogólnie rzecz biorąc osoby, które identyfikują się jako “liberalne” nie mają ustalonych zasad dotyczących tego jak i kiedy mogą uprawiać seks z innymi. Rozmawiają o swoich uczuciach ze swoimi partnerami gdy te się pojawią.
Część osób praktykujących związki liberalne biorą udział w seksie grupowym lub wymieniają się partnerami. Z kolei inni są otwarci jedynie na przypadkowe spotkania jeśli dochodzi do nich w sposób spontaniczny.
Brak wyłączności seksualnej
Niektóre osoby chcą uprawiać seks z różnymi partnerami. Jednak zamiast oszukiwać partnera chcą robić to za jego zgodą i komunikować wszystkie swoje zamiary oraz działania. Dzieje się tak w przypadku związków z brakiem wyłączności seksualnej.
Poliamoria
Poliamoria różni się od wyżej wspomnianych związków ponieważ osoby, które ją praktykują starają się mieć kilku partnerów. Dlatego też osoby wybierające poliamorię uważają, że są w stanie zakochać się w więcej niż jednej osobie.
W poliamorii bardzo ważną rolę odgrywa podtrzymywanie dobrej komunikacji i wyrażanie emocji.
Hierarchiczna poliamoria
Hierarchiczna poliamoria to rodzaj związku niemonogamicznego w którym istnieje kilka stabilnych par. Jednak niektóre z nich są ważniejsze od innych. Tym samym zazwyczaj istnieją pary główne, pary drugorzędne, a nawet pary trzeciorzędne.
Niehierarchiczna poliamoria
Jednak według innych rozmowa o hierarchii jest sprzeczna z ideą poliamorii. Zwolennicy tego poglądu uważają, że mogą kochać wszystkich swoich partnerów w ten sam sposób. Oczywiście zakłada to, że nikt nie jest bardziej uprzywilejowany od innych członków związków mnogich.
Anarchia relacyjna
Istnieją również ludzie, którzy wolą cieszyć się związkami nie szufladkując im. Wyznawcy anarchii relacyjne wierzą, że zasady obowiązujące w związku jedynie rozmywają pełną czułości więź.
Czy któryś z nich Ci odpowiada?
Istoty ludzkie cechuje umiejętność myślenia, kwestionowania, dyskutowania i porównywania. Dlatego też należy używać naszych umiejętności mentalnych, aby zapytać siebie w jaki sposób chcemy przeżywać nasze związki. Jeśli uważasz, że związki niemonogamiczne mogą być dla Ciebie, zadaj sobie poniższe pytania.
Pytania, które pomogą Ci zdecydować czy związki niemonogamiczne są dla Ciebie
- Co myślisz o związkach monogamicznych, w których do tej pory byłaś?
- Czy czujesz się przytłoczona na myśl o tym, że będziesz miała tylko jedną relację miłosno-seksualną z tylko jedną osobą?
- Uważasz, że kochanie i bycie w związku tylko z jednym partnerem nie jest “naturalne”?
- Czy kiedykolwiek poprosiłaś swojego monogamicznego partnera i przerwę w związku, bo czułaś się nim przytłoczona?
- Czujesz lub czułaś seksualny i emocjonalny pociąg do innych osób gdy byłaś w związku?
- Czy uważasz, że brakuje Ci czegoś w związku monogamicznym?
- Czy byłaś niewierna więcej niż raz? Jak się z tego powodu czułaś?
- Identyfikujesz się z osobami, które mówią o którymkolwiek z wyżej wymienionych związków niemonogamicznych?
- Czy wyszłaś z monogamicznego związku i w krótkim czasie zaczęłaś kolejne?
- Jak byś się czuła gdybyś mogła być w różnych związkach i dzielić się doświadczeniami oraz wiedzą z kilkoma osobami?
- Czy odczuwasz ulgę na myśl, że możesz być z więcej niż jednym parterem w tym samym czasie?
Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość z powyższych pytań, istnieje spore prawdopodobieństwo, że związki monogamiczne nie spełniają Twoich potrzeb. Dobra wiadomość jest taka, że żyjemy w czasach, w których możemy wybierać. Nie chodzi o to, aby zdecydować, który rodzaj związku jest najlepszy, ale który najbardziej Ci pasuje.
Kilka niezbędnych wyjaśnień na temat braku monogamii
Podobnie jak w wielu aspektach naszego życia, tak i w przypadku związków społeczeństwo, w którym żyjemy, ma swoje określone przekonania o różnych sposobach na życie. Ponieważ u podwalin kultury Zachodu leży monogamia, wiele osób może nadal żywić błędne przekonania na temat związków, które nie bazują na monogamii.
Oto kilka wyjaśnień dotyczących związków nieopierających się na monogamii:
- Wiele badań (strona w języku angielskich) zauważa, że ludzie nie są z natury monogamiczni.
- Osoby, które nie wybierają monogamii nie są bardziej niezadowolone, neurotyczne, rozwiązłe ani dysfunkcjonalne niż osoby monogamiczne.
- Związki niemonogamiczne nie stanowią sposoby na unikanie kompromisu.
- Bycie w otwartym związku nie oznacza, że jesteś zdezorientowana lub zdecydowana.
- W związkach otwartych nie są jedynie młode lub niedoświadczone osoby.
Otwarcie umysłu na istnienie siedmiu różnych rodzajów związków niemonogamicznych może pomóc Ci znaleźć model związku, który najbardziej Ci odpowiada.