Czy zmarnowałem sobie życie? A może rzeczywistość jest zupełnie inna?

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zadawać sobie pytanie brzmiące na przykład „Czy zmarnowałem sobie życie?” być może nadszedł czas, aby zastosować się do dobrych rad. W tym artykule będziesz mógł zapoznać się z użytecznymi wskazówkami, które mogą pomóc Ci w kontynuowaniu podążania odpowiednią drogą.

Czy zmarnowałem sobie życie?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zadać sobie pytanie typu „czy zmarnowałem sobie życie”? Być może minęło już wiele lat, a Ty nawet nie zauważyłeś upływu czasu. Liczne zobowiązania w pracy, nawał codziennych obowiązków i mnóstwo ciągłych zmartwień sprawiły, że jesteś wciąż zajętą osobą. Tak zajętą, że nie nawet miałeś czasu zastanowić się nad swoim stanem i życiem.

Być może jednak w dniu takim jak każdy inny, zmęczonym codziennością w postaci zautomatyzowanej egzystencji, zaczniesz w pewnym momencie kwestionować różne rzeczy. W Twoim umyśle pojawią się różne pytania. Na przykład „czy osiągnąłem już to, czego zawsze chciałem, czy też raczej zmarnowałem sobie życie?”. Albo też „czy jestem w tym miejscu, w którym zawsze chciałem być?”

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tymi problemami lub do nich podobnymi, albo też znajdujesz się w tym momencie swojego życia, nie zapominaj o tym, że jest to bardziej normalne zjawisko, niż się mogłeś spodziewać. W tym czy innym momencie swojego życia prawie każdy z nas przechodzi przez tę samą wyboistą ścieżkę.

Biorąc powyższe założenia pod uwagę, to stwierdzenie, że zadajesz sobie tego rodzaju pytania, może być naprawdę przerażającym momentem. Wszystko jednak wynika z tego, że możesz po prostu nie wiedzieć, jak daleko Cię zabierze problem udzielenia na nie właściwej i szczerej odpowiedzi.

Może to być również ten moment, w którym pojawi się u Ciebie zupełnie nowy, wewnętrzny stan pozytywnej introspekcji, który doprowadzi do poczucia osobistego wzbogacenia. Jako taki, nowy impuls przekierowujący może wyjść także z tego okresu przejściowego kryzysu. Może on doprowadzić Twoje życie do bardziej pozytywnego i samoświadomego stanu.

W naszym dzisiejszym artykule postaramy się nieco bliżej wyjaśnić Ci, co konkretnie rozumiemy przez to stwierdzenie. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na jego lekturę!

„Prawdziwe prawdy życia nigdy nie są zupełnie nowe ani dla Ciebie, ani też nikogo innego. A to dlatego, że istnieje w Tobie pewien poziom, na którym już znasz wszystkie rzeczy.”
Eckhart Tolle

Wielkie i niezwykle ważne pytanie: „Czy zmarnowałem sobie życie?”

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zadawać sobie pytanie brzmiące na przykład „Czy zmarnowałem sobie życie?” być może nadszedł czas, aby zastosować się do dobrych rad. W tym artykule będziesz mógł zapoznać się z użytecznymi wskazówkami, które mogą pomóc Ci w kontynuowaniu podążania odpowiednią drogą.

Kiedy ktoś zadaje sobie to pytanie, ma w zasadzie od razu wrażenie, jakby otwierała się przed nim bezdenna przepaść. W rzeczywistości często zdarza się bowiem, że pytanie typu „czy zmarnowałem sobie życie?” skłania nas do przeanalizowania swojego życia w sposób retrospektywny. Celem tego rodzaju refleksji jest osiągnięcie równowagi między osiągniętymi do tej pory celami, a tymi wszystkimi negatywnymi wydarzeniami lub niepowodzeniami w naszym życiu.

Rozmyślająca kobieta

Rezultatem tego procesu może być naprawdę wiele emocji, które próbują ujawnić się w tym samym momencie. Być może dlatego, że przez pewien czas były one uśpione, a nawet stłumione. Kluczem do sukcesu jest ich poprawna identyfikacja, przemyślenie ich pochodzenia i wyrażenie ich w odpowiedni sposób. Może to pomóc we wskazaniu Ci Twojego obecnego stanu emocjonalnego. A w efekcie będziesz w stanie uwolnić się od tych wszystkich obciążeń, które nie pozwoliły Ci na dalszy postęp.

Jak widać, zadawanie sobie tych wszystkich pytań jest konsekwencją głębokiej podróży mentalnej i emocjonalnej. Dotyczą one wszystkich obszarów swojego życia, które uważasz za ważne. Będziesz je oceniać jeden po drugim. Między innymi wymienione poniżej czynniki okażą się być szczególnie istotne w tym całym procesie:

Czy zmarnowałem sobie życie w związku z moją pracą?

„Czy podoba mi się moja praca?”. „Jakie są moje perspektywy na przyszłość?”. „Czy zostanę tu na zawsze?”. „Czy zmarnowałem sobie życie pracując na tej konkretnej posadzie?”.

Są to pytania, na które często nie ma szybkich i łatwych odpowiedzi. Praca jest niezbędna do życia i jako taka jest rzeczywistością, z której trudno uciec. Dlatego nawet jeśli możesz nie być w stanie kontrolować wszystkich okoliczności otaczających Twoją sferę zawodową, postawa, z jaką się z nią mierzysz, zależy przede wszystkim od Ciebie.

Niemniej jednak wielu psychologów sugeruje, że ponieważ generalnie nie jest dobrym pomysłem opieranie swojego szczęścia na konkretnej posadzie, powinieneś starannie wybrać swoją pracę. Lepszym rozwiązaniem może być wybór takiego rodzaju zatrudnienia, który ma mniejszy wpływ na Ciebie. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie czujesz się zbyt dobrze lub masz wrażenie, że ta konkretna praca przeszkadza Ci rozwijać się lub nawet wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

„Talent pozwala wygrywać mecze, ale to praca zespołowa i inteligencja wygrywają mistrzostwa”.
-Michael Jordan-

Praca musi dawać satysfakcję

Ważne jest, aby pamiętać, że nie można nikogo zmuszać do przebywania tam, gdzie ten ktoś nie chce być. Dlatego w każdej chwili możesz ponownie ocenić swoją sytuację w pracy i zacząć szukać nowych możliwości, jeśli uważasz, że jest to najlepsze, co możesz zrobić w danym momencie.

Gdy praca, którą wykonujesz, zapewnia Ci więcej stresu niż satysfakcji, może to być znak. Może nadszedł właśnie już ten moment, abyś z niej zrezygnował? W efekcie zapewne uda Ci się znaleźć nowe możliwości zatrudnienia i być może też awansu, a przez to unikniesz utknięcia w niekorzystnej dla Ciebie sytuacji. Prawdą jest jednak, że czasami nie jest to po prostu możliwe.

Życie składa się z mnóstwa chwil. Dlatego też jednym z najlepszych sposobów, aby z tego skorzystać, jest nauczenie się tego, jak najlepiej wykorzystać każdą sekundę. Weźmy na przykład przypadek, w którym nie zawsze możesz być w domu o wczesnej porze ze względu na swoją pracę. Jeśli nie chcesz, aby ta okoliczność utrudniała Ci cieszenie się życiem, możesz zawrzeć umowę z samym sobą. Możesz po prostu codziennie starać się, aby ten czas spędzony w domu był dla Ciebie niezapomniany.

Rodzina i życie towarzyskie

„Czy zmarnowałem sobie życie rodzinne i towarzyskie?” To może być kolejne z wielkich pytań, które pojawiają się w Twoim umyśle. Pozytywnym sposobem na zmierzenie się z tym problemem jest sformułowanie tego ważkiego pytania w nieco inny sposób. Takie posunięcie może dać Ci inną odpowiedź, kiedy to zrobisz.

Innymi słowy: możesz przekształcić to pytanie w sformułowanie, w którym brakuje jedynie niezbędnego aspektu negatywnych emocji. Taki stan rzeczy może zachęcić Cię do aktywniejszego działania. Być może zainspiruje Cię do osiągnięcia bardziej pożądanego rodzaju życia rodzinnego, niż to miało miejsce do tej pory. Spróbuj na przykład czegoś takiego: „Być może to prawda, że zmarnowałem sobie życie rodzinne. Czas więc zrobić coś, by to wszystko zmienić i naprawić”.

Zadumana dziewczyna

W przeważającej większości wypadków nie wybierasz przecież swojej rodziny. Mimo to na poziomie emocjonalnym korzystnym procesem jest poczucie wdzięczności za tę rodzinę, którą już masz. Możesz nawet docenić sam fakt posiadania takiej rodziny. Pamiętaj zawsze o tym, że nie wszyscy ludzie mają tyle szczęścia.

Nawiąż ponownie kontakt ze swoją rodziną

Być może w Twoim przypadku upłynęło dużo czasu. W efekcie tego zdystansowałeś się już od członków swojej rodziny. A może po prostu nie masz z nimi pożądanych przez siebie relacji. Cokolwiek by to nie było, co powstrzymuje Cię przed utrzymywaniem takich relacji z rodziną, o jakich zawsze marzyłeś?

Przeszłość, jeśli chcesz patrzeć w ten sposób, jest niczym innym jak snem na jawie. A ponieważ ma ona taką naturę, nie musi przeszkadzać Ci w dzisiejszej zdolności do działania. Możesz odzyskać tę dawną więź ze swoją rodziną, którą czas mógł nieco nadwyrężyć. Jeśli musisz wybaczyć komuś, masz pełną swobodę, aby to teraz zrobić. Jeśli to Ty oczekujesz wybaczenia, masz również prawo do okazania przebaczenia innym.

Podsumowując, dobrym pomysłem może być uwierzenie, że Twoja rodzina tworzy Twoje korzenie. To właśnie to grono ludzi jest Twoim pochodzeniem. To parę osób, z którymi masz naprawdę wiele wspólnego. Dlatego właśnie tak bardzo prawdopodobne jest to, że poczujesz w sobie nową chęć do kontaktu z nimi.

Dzieci

Są ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną kwestią w życiu jest posiadanie dzieci. Zamiast tego skupiają się na różnych innych priorytetach. Z drugiej strony jednak opieka nad dziećmi jest prawie jak transcendentalna misja życiowa.

Niezależnie od tego, co się z Tobą obecnie dzieje, dobrze jest zastanowić się nad tym, jeśli masz już swoje własne dzieci. Oczywiście powinieneś to robić spokojnie i z pewnej odległości od tego, co dzieje się w Twoim życiu. Jasność umysłu i logiczne rozumowanie doprowadzi każdego z nas do podjęcia odpowiednich działań.

„Ten, kto dobrze zna swoje własne dziecko, jest naprawdę mądrym ojcem”.
-William Szekspir-

Jeśli martwisz się o to, czy dobrze wychowujesz swoje dzieci lub przejmujesz się ich przyszłością, to po prostu się dobrze zastanów. Czy jest coś, co zmusza Cię do pozostawania w stałym stanie zmartwienia? Możesz wypróbować różnego rodzaju nowe strategie, aby złagodzić to zmartwienie i skierować swoją energię na inne, bardziej pożyteczne rzeczy.

Czasami musisz jednak działać inaczej, jeśli nie chcesz uzyskać takich samych wyników. Idąc tą samą ścieżką, dotrzesz do tego samego miejsca docelowego. A tego przecież nie chcesz, nieprawdaż?

Przyjaciele

Lata mijają i coraz częściej zdarza się tak, że zaczynasz tracić swoich przyjaciół. Z analogicznego powodu możesz zyskać nowe przyjaźnie. Cały proces staje się o wiele bardziej wyraźny, gdy przeprowadzasz się do innego miasta lub nawet kraju.

W rezultacie możesz mieć wrażenie, że z czasem masz coraz to mniej i mniej prawdziwych przyjaciół. Jeśli tak się stanie, zazwyczaj masz dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest zamknięcie się na nowe osoby i utrzymanie swojego kręgu towarzyskiego, nawet jeśli uważasz, że jest on mniejszy, niż byś sobie tego życzył. Z drugiej jednak strony możesz próbować otworzyć się na nowe przyjaźnie, nie zapominając jednocześnie o starych.

Ten mężczyzna już nie myśli "zmarnowałem sobie życie"!

Pamiętaj jednak o tym, że właściwym wyborem dla każdej osoby będzie zupełnie coś innego. Tutaj nie ma uniwersalnej reguły.

Bardzo częstym błędem dotyczącym starych przyjaciół jest ich idealizacja. Może to prowadzić do przekonania, że mogą oni nie być tak wspaniali, jak to było kiedyś. Mówimy tutaj o tych przyjaźniach, które miałeś w czasach liceum lub uczelni wyższej. Jednak nie jest łatwo być tego całkowicie pewnym. Tak czy inaczej, pamiętaj, że nawiązywanie kontaktów z nowymi ludźmi często przynosi Ci znaczne korzyści dla Twojego zdrowia emocjonalnego.

Czy zmarnowałem sobie życie goniąc za swoimi osiągnięciami?

Pytanie, które często poprzedza rozważania na temat „Czy zmarnowałem sobie życie?”, brzmi: „Co osiągnąłem w swoim dotychczasowym życiu?”. Twoim celem, kiedy już o to pytasz, jest ocena stopnia zadowolenia ze swoich osiągnięć do tej pory. Zazwyczaj ustala się w ten sposób pewne kryteria pomiaru, które są zwykle powiązane z dokonywanymi następnie porównywaniami.

Pytania takie jak „Czy dostałem wszystko, czego chciałem w życiu?” zwykle wynikają właśnie z tego rodzaju porównań. Być może najbardziej szkodliwą rzeczą w tak zadanym pytaniu jest poczucie uzyskania już maksymalnego poziomu swoich osiągnięć. Chodzi tutaj bowiem o to, że prawie zawsze jest przed Tobą jeszcze mnóstwo czasu do spożytkowania. Oznacza to, że istnieje wiele możliwości rozpoczęcia nowych działań na Twojej drodze do sukcesu.

Wiele osób podziela opinię, że nigdy nie jest za późno na ponowne odkrywanie siebie i osiąganie tego, co chcesz. Być może to twierdzenie nie jest dalekie od prawdy. Tak czy inaczej, cele, które możesz sobie wyznaczyć, a także osiągnięcia, które możesz zdobyć w przyszłości, zależą, praktycznie rzecz biorąc wyłącznie, właśnie od Ciebie.

Ponownie odkryj siebie, by żyć dalej

Jakie zasoby są dla Ciebie dostępne? Jakie są Twoje codzienne ograniczenia? Te pytania pozwolą Ci uzyskać odpowiedni zakres wiedzy o czynnikach, które mogą powstrzymywać Cię przed osiągnięciem wyznaczonych sobie celów. Pomogą Ci również określić, jakie masz zdolności, które pomogą Ci osiągnąć te właśnie cele.

Wiedza ta jest na ogół ważna dla uwolnienia się od różnych obciążeń. Jest wręcz niezbędna, aby uciec od tych wszystkich rzeczy, które zamiast pomagać Ci w osiąganiu celów, utrudniają dotarcie do nich. Dlatego też uczenie się od ludzi o godnych podziwu cechach jest zawsze dobrym pomysłem. Takie posunięcie może pomóc Ci głębiej wejść w ten proces wiedzy i samodoskonalenia.

„Przyszłość zawsze nagradza tych, którzy dokładają wszelkich starań. Nie mam czasu na jakiekolwiek współczucie dla siebie samego. Nie mam czasu narzekać. Będę starać się dalej ”.
-Barack Obama-

Lata, które minęły, nieważne, czy jest ich wiele, czy raptem kilka, są pełne doświadczeń i wiedzy. Każdy kolejny rok, jaki przeżyłeś zawiera mnóstwo cennych elementów, także i wspomnień. To właśnie Ty sam gromadzisz je w miarę upływu czasu i stają się one budulcem Twojej wieży mądrości. To w niej możesz znaleźć odpowiednie materiały do ​stworzenia lepszej wersji samego siebie.

Jeśli próba uzyskania odpowiedzi na pytanie „Czy zmarnowałem sobie życie?” naprawdę Cię wpędza w silne zaniepokojenie, nie rozpaczaj już teraz. Być może i tylko być może kwestią czasu jest rozwiązanie tego istotnego problemu. Możliwe, że jeśli przejrzysz od nowa swoje cele, odkryjesz na nowo rzeczy, które pozostawiłeś w życiu niedokończone. Będziesz wtedy mógł ponownie wkroczyć na ścieżkę prowadzącą Cię do celów, które wcześniej sobie wyznaczyłeś.

Każdy ma w życiu własne wartości

To, co odbiera Ci wartość i jakość z Twojego życia, nie zasługuje na Twoją uwagę. Zamiast tego musisz zagłębić się w te rzeczy, które przynoszą Ci pewne korzyści. Mając to na uwadze, musisz działać i dalej się uczyć. Jest to szczególnie prawdziwe zagadnienie w sytuacjach o doniosłym znaczeniu dla Twojego życia, na które wpływają Twoje decyzje. W związku z tym możesz przyjąć jedną z trzech postaw:

  • Podjąć konkretną decyzję.
  • Nie robić niczego.
  • Zdecydować się na niedecydowanie się na nic.

Pamiętaj jednak o tym, że trzecia opcja sama w sobie jest jakąś jednak decyzją. Jako taka jest także dosyć niebezpieczną pułapką psychiczną.

Tylko Ty wiesz, która z tych trzech decyzji jest w Twoim przypadku oznaką odwagi, a która tchórzostwa. Jak powiedział mistrz judo Kano Jigoro: „Nie jest ważne, aby być lepszym od kogoś innego, ale być lepszym niż wczoraj”.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Carretero, Mario, Álvaro Marchesi, and Jesús Palacios, eds. Psicología evolutiva: Adolescencia, madurez y senectud. Alianza Editorial, 1998.
  • Ríos, José Antonio. “Los ciclos vitales de la familia y la pareja.” Crisis u oportunidades (2005): 101-108.
  • Vera Poseck, Beatriz. “Psicología positiva: una nueva forma de entender la psicología.” Papeles del psicólogo 27.1 (2006).

 

Scroll to Top