Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak odżywiasz swój umysł?

To co widzisz, co słyszysz, co myślisz, ludzie wokół ciebie... wszystko to karmi twój umysł i staje się częścią twojej osoby (i tego, jak określasz samego siebie). Czy mądrze wybierasz te ,,składniki odżywcze”?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak odżywiasz swój umysł?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zapytany, czym zazwyczaj odżywiasz swoje ciało, być może odpowiesz szybko. Być może mówiłbyś o swoim świadomym wysiłku, aby jeść więcej produktów ekologicznych, więcej owoców i warzyw, a może przyznałbyś się do jedzenia większej ilości przetworzonej żywności niż powinieneś. Jednak może być trudniej odpowiedzieć na pytanie “czym odżywiasz swój umysł”?

Jest to kwestia, na którą wielu z nas nie zwraca uwagi.

Jednakże, nieustannie odżywiamy swój umysł, nie zdając sobie z tego sprawy. To, co myślisz, co widzisz, co słyszysz, co robisz… to wszystko karmi cię wewnętrznie i czyni cię tym, kim jesteś.

Jesteś szczęśliwy i pozytywny? Czujesz się przeciążony, rozdrażniony i pesymistyczny? Martwisz się czy jesteś wdzięczny? Informacja, która przychodzi do ciebie od wewnątrz i z zewnątrz każdej sekundy, kształtuje cię; ale czy jesteś świadomy jej jakości?

Szczęśliwa kobieta

Pokój

Pojęcie szczęścia zamieniliśmy w koncept wewnętrzny, który opiera się na osiąganiu celów i sukcesie. Jednak prawdziwe dobre samopoczucie pochodzi z osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju. Nie jest to coś łatwego do uzyskania: wymaga wytrwałości i trenowania z naszej strony, ponieważ nie jest to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Dlatego poświęć co najmniej pół godziny dziennie na zapewnienie sobie przestrzeni ciszy, spokoju i obecności. Weź oddech, poćwicz medytację, otocz się naturą… Po prostu pozwól sobie połączyć się z sobą bez zewnętrznych zakłóceń. Ten krótki okres czasu wystarczy, aby wygenerować widoczne zmiany w nastroju i poziomie lęku.

Myśli

Gdybyśmy byli świadomi mocy naszych myśli, nie pozostawilibyśmy ich przypadkowi. To, co myślisz, decyduje o tym, jak się czujesz, co uważasz na temat siebie i innych, czego oczekujesz od życia i przyszłości…

Zazwyczaj uważamy, że nasze myśli są bezpośrednią konsekwencją naszej rzeczywistości: ,, Jeśli coś będzie ze mną nie tak, moje myśli będą negatywne” . Prawda jest jednak taka, że w każdej chwili możemy wybiera ć nasz e myśli i w ten sposób kierowa ć naszym życiem.

Czy odżywiasz swój umysł optymizmem, pozytywnością, zrozumieniem i umiarem? Czy też przeciwnie, karmisz się pesymistycznymi, ofiarnymi, krytycznymi i przesadnymi myślami?

Jakimi informacjami odżywiasz swój umysł?

Każdego dnia mamy dostęp do dużej ilości informacji, zarówno dobrowolnie, jak i mimowolnie. Programy, które wybieramy do oglądania w telewizji, muzyka, której słuchamy, książki, które czytamy… wszystkie mają korzystny lub szkodliwy wpływ.

Treści, jakie konsumujesz, informacje, których szukasz: czego dotyczą, jakie emocje wywołują w tobie, jakich słów używają? Zanim je wybierzesz, wyobraź sobie, że twój umysł jest jak komputer, który będzie zaprogramowany na to, co otrzymuje.

W ten sposób masz możliwość zaprogramowania siebie na szczęście, miłość, zabawę i wdzięczność, a nie na niesprawiedliwość, nieszczęścia i najciemniejszy aspekt życia. Pamiętaj, że te informacje będą nadal działać w tobie po zamknięciu książki lub wyłączeniu radia czy telewizji.

Relacje

Na koniec, powinieneś wiedzieć, że jesteśmy sumą pięciu osób, z którymi najbardziej regularnie się kontaktujemy. Dlatego ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy nas inspirują, motywują, doceniają i szanują.

Jeśli chcesz stać się osobą miłą, odpowiedzialną, szczęśliwą lub pozytywną, wybierz towarzystwo, które daj e Ci to, co sam chcesz odzwierciedlać. Nic tak nie wysysa naszej energii jak negatywni i manipulacyjni ludzie.

Idź przez życie, odżywiając swój umysł świadomie

Zazwyczaj żyjemy na autopilocie, nie zwracając zbyt dużej uwagi na wyżej wymienione aspekty. Dlatego konieczne jest podjęcie świadomego wysiłku, aby zacząć świadomie wybierać to, na co chcemy pozwolić w naszym życiu.

Zwróć uwagę na ludzi wokół siebie, na czynności, które wykonujesz na co dzień, na myśli, które zazwyczaj przychodzą ci do głowy. Czy stanowią one odżywcze, zdrowe, jak również wzbogacające pożywienie psychiczne? Czy przyczyniają się do kształtowania osoby, którą chcesz być i środowiska, którego chcesz być częścią?

Zdrowy umysł, pozytywny stan umysłu i satysfakcjonujące życie zależą w dużej mierze od tych małych wyborów, których dokonujemy każdego dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez, G. S. (2011). Meditación, mindfulness y sus efectos biopsicosociales. Revisión de literatura. Revista electrónica de psicología Iztacala14(2), 223.
  • Seligman, M. E. (2014). Aprenda optimismo: Haga de la vida una experiencia maravillosa. DEBOLS! LLO.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.