Czy narcyzi są świadomi swojego narcyzmu?

Czy narcyzi są świadomi swojego narcyzmu? Nauka wydaje się mieć jasną odpowiedź. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.

Mężczyzna.Narcyzi świadomi swojego narcyzmu

Czy narcyzi są świadomi swojego narcyzmu? Wiemy, że osoby takie są nachalnymi, aroganckimi, pretensjonalnymi, manipulacyjnymi, wygłodniałymi poszukiwaczami uznania i podziwu, kłamcami i prawdziwymi emocjonalnymi snajperami. Czy rozpoznajesz w sobie którąkolwiek z tych cech?

Dziedzina psychologii od dziesięcioleci zajmuje się analizą tego typu zaburzeń osobowości. Teraz ustalono jasną i rozstrzygającą odpowiedź na pytanie, czy narcyzowie są świadomi własnego narcyzmu. W rzeczywistości twierdzą, że narcyzi mają dobry poziom samoświadomości. Problem leży w ich podstawowym braku empatii. Oznacza to, że wiedzą, co robią, ale nie dbają o efekt swoich działań.

Narcyzi nigdy nie będą odpowiedzialni za to, co w oczach innych jest złe lub karalne. Ich umysły rozumują, czują i przetwarzają świat z instrumentalnego i egoistycznego punktu widzenia. Jedyne, na czym im zależy, to tworzenie najbardziej podstępnych strategii dla własnych korzyści, aby wzmocnić swoje ego. Nauka mówi nam, że narcyzi mają samoświadomość i wiedzą, jacy są. Rozpoznają również wpływ swojego zachowania na innych, ale nie widzą w tym problemu.

Samolubna kobieta. Egoizm
Przeciętnie narcyz jest niezwykle samoświadomy.

Czy narcyzi są świadomi swojego narcyzmu?

Jeśli mieszkasz lub dzielisz przestrzeń społecznościową z narcyzem, zawsze będziesz zadawał to samo pytanie. Czy są świadomi konsekwencji swoich działań? Ponieważ rzadko dochodzi do zmiany w ich zachowaniu, gdy wyrządzają krzywdę, wydaje się, że nie mają ani krzty samoświadomości. Jednak badania pokazują coś zupełnie innego.

Pierwszą rzeczą do wyjaśnienia jest to, że narcystyczne zaburzenie osobowości mieści się w pewnym spektrum. W konsekwencji niektórzy ludzie wykazują tylko pewne cechy, podczas gdy inni wykazują bardziej intensywne i patologiczne cechy. Nauka twierdzi, że większość z tych osób jest świadoma tego, kim jest i akceptuje to. To dlatego, że nie widzą w tym problemu.

Jedno z najbardziej odkrywczych i rozstrzygających badań na ten temat przeprowadziła dr Erika Carlson i jej współpracownicy z University of Washington (USA). Badanie opierało się na trzech wcześniejszych badaniach, w których w dużej próbie spraw zastosowano liczne instrumenty analityczne. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology. Oto co ustalono:

Lubią siebie takimi, jakimi są, nawet te złe części

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy narcystyczni ludzie są świadomi swojego narcyzmu, odpowiedź brzmi: tak. Oni wiedzą. W rzeczywistości badania dr Carlsona wykazały kilka rzeczy. Po pierwsze, narcyzi postrzegają siebie jako bardziej inteligentnych, atrakcyjnych i kompetentnych niż reszta. W rzeczywistości czują, że posiadają bardzo pozytywne cechy i nie mają skrupułów, by to ogłosić.

Drugim interesującym aspektem jest świadomość, że mają cechy osobowości, które mogą być negatywne. Rzeczywiście, przyznają, że są impulsywni, aroganccy i mają tendencję do „przeceniania” swoich cech. Akceptują również, że są apodyktyczni i manipulują. Jednak dla narcyzów nic z tego nie stanowi problemu.

Narcyzowie dokładnie wiedzą, jacy są, ale widzą przewagę w swoich cechach, wadach lub ograniczeniach.

Narcyz nie musi być uważany za dobrego człowieka. Najważniejsze jest dla niego by inni go podziwiali.

Zdają sobie sprawę ze swojej reputacji, ale postrzegają innych jako problem

Narcyzi doskonale wiedzą, jak postrzegają ich inni. Są świadomi swojej reputacji. Niemniej jednak wierzą, że problem tkwi w innych, a nie w nich samych. Uważają, że inni po prostu nie doceniają tego, jak bardzo są wyjątkowi.

Uważają, że reszta świata jest zbyt naiwna i prosta i nie zdaje sobie sprawy z ich wartości. Ponieważ w swoich wewnętrznych wszechświatach posiadają cechy, które czynią ich bardziej odpowiednimi dla naszego społeczeństwa niż ktokolwiek inny. W rzeczywistości postrzegają siebie jako ocalałych, jako ludzi bardziej przygotowanych na zwycięstwo.

Czują się usprawiedliwieni w wykorzystywaniu tych, których uważają za słabszych, ponieważ według nich tak działa świat. W końcu przetrwają tylko najsilniejsi, którzy wierzą, że mają do tego odpowiednie cechy.

Narcyzi budują serię mentalnych narracji, które pozwalają im zracjonalizować i uzasadnić swoje zachowanie. Wiedzą, jak postrzegają ich inni i są świadomi ich zachowań, ale nie widzą w tym żadnego problemu. Postrzegają to po prostu jako środek do celu.

Postać reprezentująca osoby, które uważają, że zasługują na specjalne traktowanie
Ludzie, którzy postrzegają siebie jako mających więcej praw niż inni, manipulują i są w konflikcie. Jest to wzorzec osobowości związany z narcyzmem.

Czy narcyzi są świadomi swojego narcyzmu? Tak, ale ich to nie obchodzi

Badacze mają kilka teorii wyjaśniających, dlaczego narcyzi nie są zainteresowani i nie obchodzi ich, że posiadają tę cechę. Niektórzy twierdzą, że narcystyczni ludzie naprawdę wiedzą, że są narcyzami i mogą po prostu źle to zrozumieć.

Rzeczywiście, dalecy od postrzegania swojego zachowania jako patologicznego, postrzegają je jako pozytywne. Bycie aroganckim, kontrolującym lub samolubnym jest dla nich korzyścią. Istnieje jednak inne wyjaśnienie, które jest o wiele bardziej interesujące. Obejmuje teorię samoweryfikacji. Twierdzi to, że narcyzi rekonstruują swoje meta-percepcje, aby zawsze byli pozytywni i chronili swoje ego.

Skłania ich do usprawiedliwiania absolutnie wszystkiego. Na przykład, jeśli powiesz narcyzowi, że nie jest dobrą osobą, nie zawaha się powiedzieć ci, że jesteś zazdrosny. Jeśli powiesz im, że ich narcystyczne cechy są niezdrowe i prowadzą tylko do zachowań antyspołecznych, będą upierać się, że tak osiąga się sukces w społeczeństwie. Tak to leci.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bleske-Rechek A, Remiker MW, Baker JP. Narcissistic men and women think they are so hot-But they are not. Personality and Individual Differences. 2008;45:420–424
  • Bradlee PM, Emmons RA. Locating narcissism within the interpersonal circumplex and the five-factor model. Personality and Individual Differences. 1991;13:821–830
  • Carlson, E. N., Vazire, S., & Oltmanns, T. F. (2011). You probably think this paper’s about you: narcissists’ perceptions of their personality and reputation. Journal of personality and social psychology101(1), 185–201. https://doi.org/10.1037/a0023781
Scroll to Top