Czy można łączyć leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe?

Czy kiedykolwiek przepisano Ci leki przeciwdepresyjne i anksjolityczne w celu leczenia depresji? Czy chcesz wiedzieć, czy istnieje jakieś ryzyko podczas jednoczesnego spożywania tych dwóch leków?
Czy można łączyć leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2023

Wiele osób zastanawia się, czy można łączyć ze sobą leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. W niektórych przypadkach odpowiedź brzmi: tak. Połączenie tych dwóch środków jest powszechną strategią leczenia depresji. Jest to również częste rozwiązanie, jeśli pacjent odczuwa niepokój i lęki.

Pacjenci z niskim poziomem energii, zaburzeniami apetytu, poczuciem beznadziejności i niespokojnymi myślami odczuwają korzyści dzięki stosowaniu tej metody. Jednak najlepsze rezultaty pojawiają się zawsze wtedy, gdy łączy się terapię psychologiczną z zastosowaniem leków.

Depresji często towarzyszą stany lękowe, drażliwość i bezsenność.

W jaki sposób leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe mogą być pomocne?

W leczeniu depresji często stosuje się leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Badania przeprowadzone przez Hôpital St-Antoine w Paryżu potwierdzają, że lęk często współistnieje z depresją. Z tego powodu lekarze często stosują połączenie tych dwóch środków.

Zamierzamy pokrótce przeanalizować dwa rodzaje leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych, które są obecnie najczęściej przepisywane przez lekarzy na świecie. Są uważane za bezpieczne i zatwierdzone przez odpowiednie organizacje medyczne. Co więcej, prawidłowo przyjmowane nie powodują uzależnienia. Ich skutki uboczne są również możliwe do opanowania.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne są przepisywane w leczeniu zaburzeń nastroju (lęku i depresji) oraz w leczeniu przewlekłego bólu. Obecnie najczęściej przepisywane są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Są to na przykład fluoksetyna i sertralina.

Leki te zaczynają działać po kilku tygodniach. Ponadto pacjenci powinni przyjmować je tylko przez ograniczony czas. Nie powinni też nigdy pomijać tabletek, a odstawienie zawsze musi być stopniowe. Nie wszyscy pacjenci mogą je jednak stosować. Niewielki procent populacji wymaga innych zasobów.

Leki przeciwlękowe

Anksjolityki leczą zaburzenia lękowe i problemy ze snem. Oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, a dokładniej na kwas gamma-aminomasłowy (GABA), generując działanie hamujące. Zmniejsza to aktywność ośrodkowego układu nerwowego i wywołuje uczucie spokoju i relaksu.

Leki przeciwlękowe działają uspokajająco i przeciwdrgawkowo. Najczęściej stosowane są benzodiazepiny, takie jak diazepam, lorazepam i alprazolam.

Środki te skutecznie zmniejszają objawy lękowe i pomagają pacjentowi zasnąć. Z drugiej strony mogą powodować działania niepożądane, takie jak senność, zawroty głowy, dezorientacja i problemy z pamięcią krótkotrwałą. Ze względu na to, że mogą powodować uzależnienie, należy je stosować ostrożnie i pod nadzorem.

Butelka na pigułki przedstawiająca efekty połączenia leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych
Głęboka depresja jest często leczona kombinacją leków przeciwdepresyjnych i benzodiazepin.

Łączenie leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych: cel, skuteczność i powiązane efekty

Współistnienie depresji z zaburzeniami lękowymi jest powszechną sytuacją. Dlatego też możliwe jest łączenie leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych. Jest to bezpieczna i zalecana praktyka w środowisku medycznym. Jest to istotna informacja, ponieważ w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba pacjentów wykazujących dużą depresję wraz z objawami lękowymi.

Badania przeprowadzone przez Emory University (USA) podkreślają, że te dwa stany często pojawiają się jako objawy subsyndromalne. Oznacza to, że pacjent może nie spełniać wszystkich kryteriów pozwalających na postawienie jednoznacznej diagnozy depresji i/lub lęku. Zamiast tego pojawia się połączenie obu zaburzeń klinicznych.

Czy leczenie jest skuteczne?

W 2004 roku Journal of Psychiatry and Neuroscience opublikował badanie dotyczące jednoczesnego stosowania obu leków. Stwierdzono, że łączenie leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych jest bezpieczne i przydatne w pierwszych tygodniach leczenia, ponieważ przynosi szybką poprawę. Jeśli pacjent przejdzie również odpowiednią terapię psychologiczną, efekty będą jeszcze bardziej pozytywne. Ponadto może dzięki temu uniknąć nawrotów.

Wiemy, że anksjolityki czy benzodiazepiny zwiększają skuteczność antydepresantów. Po kilku tygodniach wskazane jest jednak stopniowe wycofywanie tego pierwszego rodzaju środków. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać długotrwałego lub stałego leczenia tymi dwoma lekami.

Połączenie leków przeciwdepresyjnych i benzodiazepin jest skuteczniejsze niż same leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza w leczeniu dużej depresji.

Związane z tym skutki uboczne

Łączenie leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych przez okres do sześciu miesięcy ma łagodne i ogólnie tolerowane skutki uboczne. Są one następujące:

  • Zawroty głowy.
  • Zmęczenie.
  • Senność.
  • Zaparcia.
  • Możliwe nudności.
  • Zmiany apetytu.
  • Uczucie suchości w ustach.
  • Spowolnienie czasu reakcji.
  • Możliwe zmniejszenie pożądania seksualnego.

Jeśli pacjent przyjmuje leki psychoaktywne przez dłuższy czas, mogą wystąpić inne, nieco bardziej nasilone objawy. Z reguły manifestują się w następujący sposób:

  • Chroniczne zmęczenie.
  • Przybieranie na wadze.
  • Problemy seksualne.
  • Zaburzenia snu.
  • Problemy trawienne.
  • Zmiany w menstruacji.
  • Poczucie uzależnienia.
  • Możliwe zmiany w pracy serca, takie jak tachykardia.
  • Wahania nastroju i zwiększona skłonność do depresji.
  • Trudności poznawcze. Na przykład trudności w skupieniu uwagi, drobne zaniki pamięci i inne.
Kobieta w trakcie terapii pytająca o efekty łączenia leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych
Najlepszą strategią radzenia sobie z depresją jest terapia psychologiczna. Leki mogą pomóc, ale nie rozwiążą problemu.

Ostrzeżenia dotyczące jednoczesnego przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych

Połączenie leków przeciwdepresyjnych i anksjolitycznych jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ benzodiazepiny nasilają działanie leków takich jak fluoksetyna czy sertralina. Metoda ta kliniczna jest bezpieczna i użyteczna. Ale leki psychotropowe, chociaż pomagają, same w sobie nie mogą wyleczyć zaburzenia. Jako takie nie przywracają pacjentowi na stałe autonomii.

Terapia psychologiczna jest najlepszym mechanizmem radzenia sobie z zaburzeniem depresyjnym ze współistniejącymi chorobami lękowymi. Pomocne są zarówno podejście poznawczo-behawioralne, jak i terapia akceptacji i zaangażowania (ACT). Łączenie tych terapii z lekami – jeśli lekarz uzna to za stosowne – może być niezwykle skuteczne.

Na koniec musimy podkreślić konieczność stosowania się do zaleceń specjalistów, jeśli przyjmujemy leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Nie pomijaj tabletek, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieoczekiwanych skutków ubocznych nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Zawsze może Ci przepisać alternatywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bespalov, A. Y., van Gaalen, M. M., & Gross, G. (2010). Antidepressant treatment in anxiety disorders. Current topics in behavioral neurosciences2, 361–390. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21309117/
  • Dunlop, B. W., & Davis, P. G. (2008). Combination treatment with benzodiazepines and SSRIs for comorbid anxiety and depression: a review. Primary care companion to the Journal of clinical psychiatry10(3), 222–228. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18615162/
  • Kanba S. (2004). Although antidepressants and anxiolytics are frequently used together to treat depression in the acute phase, how effective is the concomitant use of these drugs? Journal of psychiatry & neuroscience: JPN29(6), 485. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC524966/
  • Martin P. (2006). L’association antidépresseur et anxiolytique aujourd’hui: bilan et prospective [Coadministration benzodiazepine and antidepressant drugs: the state of art]. L’Encephale32(5 Pt 1), 753–766. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17099600/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.