Czy miłość bezwarunkowa istnieje?

Czy miłość bezwarunkowa istnieje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Miłość bezwarunkowa istnieje, ale czy jest dobra? W końcu warunki i granice mogą pomóc ochronić Twoje poczucie własnej wartości w każdym rodzaju związku.

Niektórzy twierdzą, że miłość bezwarunkowa to najczystsze i najbardziej szlachetne uczucie na całym świecie. Oznacza kochanie kogoś nie oczekując niczego w zamian, kochanie kogoś każdą cząstką swojego istnienia. Oznacza kochanie kogoś za to, jaki jest, bez względu na to, co robi lub mówi, nieważne, czy jest z Tobą, czy nie.

Herman Hesse twierdził, że osoba, która umie kochać dobrze, zawsze zwycięży w swoim życiu. Jednak co właściwie znaczy “kochać dobrze”? Czy miłość bezwarunkowa to idealny przykład dobrej miłości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale powinniśmy rozważyć kilka kwestii.

Po pierwsze, wiele osób przyznałoby, że związek bazujący na bezwarunkowej pasji może być ryzykowny. W końcu ludzie, którzy kochają się bez limitów i zastrzeżeń często przekraczają ważne granice. Jeśli jesteś w bezwarunkowym związku, zagrożone są Twoja tożsamość i poczucie własnej wartości.

Sporo osób twierdzi, że miłość, którą rodzice darzą swoje dzieci to najlepszy przykład głębokiej, autentycznej, bezwarunkowej miłości. To miła myśl, ale co jeśli Twoje dziecko jest egoistą, który wymaga od Ciebie o wiele więcej niż tylko miłości? Co jeśli Cię znieważa i zachowuje się jak mały tyran?

Mama z synem na plaży - miłość bezwarunkowa

Psychologowie emocji uważają, że należy odróżnić miłość jako uczucie od miłości będącej podstawą związku. Miłość to jedno, a życie z osobą, którą się kocha, to drugie. W poniższym artykule zbadajmy właśnie te kwestie.

“Miłość bezwarunkowa istnieje w każdym z nas. Stanowi naszą najgłębszą część. Nie jest aktywnym uczuciem, a raczej stanem. To nie “kocham Cię” z tego lub innego powodu ani “kocham Cię, jeśli Ty mnie kochasz”.

To miłość bez powodu, miłość bez celu. To po prostu siedzenie w miłości, miłość, która obejmuje krzesło i pokój oraz przenika wszystko wokół. Umysł myślący jest wygaszony miłością.”

-Ram Dass-

Miłość bezwarunkowa i związki warunkowe

Czy miłość bezwarunkowa jest możliwa? Odpowiedź brzmi tak, ale musisz zrozumieć kilka niuansów.

Neuronauka zapewnia fascynujący wgląd w tą kwestię, który może Cię zaskoczyć. Możesz w to wierzyć lub nie, ale naukowcy twierdzą, że nasz mózg został zaprojektowany do bezwarunkowej miłości.

Mózg i miłość bezwarunkowa

Dr Mario Beauregard i dr Jerome Courtemanche z University of Montreal w Kanadzie przeprowadzili bardzo interesujące badania nad miłością bezwarunkową. Odkryli, że miłość bezwarunkowa ma takie same mechanizmy nerwowe, jak procesy związane z uzależnieniem. Istnieje układ nagrody, który jest zarządzany dopaminą, serotoniną, noradrelanią, oksytocyną i wazopresyną.

Miłość bezwarunkowa jest podobna do miłości romantycznej. Składa się z mieszanki absolutnej pasji, oddania, przywiązania i mocnej czułości. Mózg został w pewien sposób zaprojektowany, aby doświadczać tego rodzaju intensywnej miłości. Jednak racjonalna część Twojego mózgu zmusza Cię do ustalania granic.

Miłość to jedno, a związki to drugie

Nie zapominajmy, że miłość bezwarunkowa to koniec końców uczucie. Same związki należą do drugiej kategorii.

Jak już prawdopodobnie przekonałaś się na własnej skórze, miłość to nie jedyna rzecz, która ma znaczenie w romantycznych związkach. Jeśli między Tobą a partnerem nie ma dobrej komunikacji, to nie ma znaczenia, jak bardzo się kochacie. Jeśli nie darzycie się empatią ani szacunkiem, miłość nie wystarczy, by Wasz związek przetrwał.

To prowadzi do sytuacji pełnych sprzeczności i bólu. Możesz kochać kogoś bardzo mocno, a jednocześnie rozumieć, że nigdy nie będziesz mogła być z nim w związku.

Kocham Cię bezwarunkowo, ale powinnam pozwolić Ci odejść

Widzisz już, że można kochać kogoś bezwarunkowo, bez jakichkolwiek granic. Czasami ten rodzaj miłości jest bolesny. Czasem masz świadomość tego, że zakochałaś się ślepo w złej osobie, dlatego pozwalasz jej sama z siebie odejść, bez względu na to, jak Ci jest ciężko.

Kłócąca się para w łóżku

Jednak sam fakt, że pozwalasz jej odjeść, nie znaczy, że możesz szybko o niej zapomnieć. Wiesz, że będzie to dla Ciebie lepsze pod względem psychicznym i emocjonalnym, ale mimo tego odczuwasz miłość bezwarunkową. Niestety, te uczucia mogą nie zniknąć nawet, gdy związek już się zakończy.

Dobra miłość musi mieć granice i warunki

Granice są zdrowsze i ważniejsze niż może Ci się wydawać. Czasem możesz mieć trudności z zapanowaniem nad nimi, ale wywierają pozytywny wpływ na związki i sprawiają, że każdy jest bardziej szczęśliwy.

Miłość bezwarunkowa jest prawdziwa, mamy tego świadomość. Jednak musisz ją odpowiednio dopasować do własnego związku. Powinnaś zrozumieć, że w granice i warunki są niezbędne w miłości. Odnosi się to również do wychowywania dzieci.

Możesz kochać swoje dziecko głęboko, z pasją, bezgranicznie.,. Zasługuje na to! Jednak wcale nie oznacza to, że może zachowywać się tak, jak chce, a ataki złości i krzyki mają ujść mu płazem. W związku nie wszystko jest dozwolone.

Aby móc porozumieć się z innymi ludźmi, musisz przestrzegać granic, które oni wyznaczą. Miłość i granice nie wykluczają się nawzajem. Jeśli będziesz szanować granice, miłość przetrwa, zapewniając Ci schronienie i pociechę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.