Gdy miłość już wygasła, ale nie możesz odejść

Gdy miłość już wygasła, ale nie możesz odejść
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Miłość jest pełna skrzyżowań, chociaż wiele z nich to szczęśliwe labirynty. Jednak czasami to błądzenie nie przynosi żadnych korzyści. Na przykład, gdy stoisz przed jedną z tych osób, które cię nie kochają, ale też nie pozwalają ci odejść. Miłość może czasem dezorientować.

Z jednej strony czujesz, że ta osoba naprawdę nie jest tobą zainteresowana. Nie jest na bieżąco z twoimi potrzebami, ani nie okazuje żadnego wysiłku, aby cię uszczęśliwić. Jednak z drugiej strony, gdy przebiera się miarka i ogłaszasz zamiar zakończenia związku, natychmiast zaczyna składać setki obietnic, ponieważ twierdzi, że nie może cię stracić.

To przeciąganie liny jest niepokojące. Czasami myślisz, że może to ty jesteś zdezorientowany. Mimo to szybko znowu widzisz oznaki braku miłości. Cykl zaczyna się od nowa. Jakie jest wyjście z tej przygnębiającej sytuacji?

 “Gdzie nie możesz kochać, odejdź”

Friedrich Nietzsche

Skąd wiedzieć, że miłość wygasła

Miłość zawsze jest powodem cierpienia. Ale jeśli jest to zdrowa miłość, powinna generować o wiele więcej chwil dobrego samopoczucia niż smutku. Powinna opierać się też na szczerości, choć nie wyklucza to od czasu do czasu wątpliwości i sprzeczności. Krótko mówiąc, miłość musi sprawiać, że będziesz szczęśliwy.

para rozstająca się

Zaczynając od tej idei możesz zauważyć, że nie jesteś kochany, gdy jest więcej momentów niepokoju niż spokoju. Kiedy spędzasz więcej czasu cierpiąc z powodu nieobecności i nieporozumień, niż ciesząc się swoim partnerem. Kiedy zatrzymasz się na chwilę, by pomyśleć i zdasz sobie sprawę, że nie wiesz już, co to znaczy mieć wewnętrzny spokój. Że przez cały czas czujesz huragan w swoim sercu.

Nie kochają cię, kiedy nie zwracają na ciebie wystarczającej uwagi. Również, gdy nie interesują ich twoje potrzeby i twoje uczucia. Lub gdy są niedoceniane, odrzucane lub krytykowane. Zawsze łatwo jest wiedzieć, kiedy cię nie kochają. Trudniej jest to zaakceptować i podjąć jakąkolwiek decyzję.

Czemu nie pozwala mi odejść?

Pytanie, która zawsze sobie zadajesz to to, że jeśli cię nie kochają, to dlaczego nie pozwalają ci odejść. To Cię myli. Jeśli kochasz tę osobę, w końcu przekonasz siebie, że jesteś kochany, chociaż w dziwny sposób. Dowodem na to jest fakt, że nie pozwalają ci zakończyć związku. To bardzo mylące. Ale dlaczego tak się dzieje?

serce skute łańcuchem

Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są trzy:

  • Samolubna potrzeba. Ta druga osoba wie, że cię nie kocha, ale czuje, że cię potrzebuje. Może nie wie, jak radzić sobie z samotnością i nie znalazła nowego partnera. Jeśli to zrobi, nie zawaha się skończyć związku z tobą.
  • Zaborczość i egocentryzm. Wiele osób nie toleruje idei, że ktoś zajmie ich miejsce. Zakładają, że ich partner jest jak ich własność, której nie powinni oddać. Obawa, że zdobędziesz nowego partnera i zranisz ich narcystyczną dumę sprawia, że nie pozwalają ci odejść
  • Brak dojrzałości. Być może chodzi o to, że druga osoba nie ma pojęcia co to znaczy kochać innych. Lubi być kochana, ale nie wie, jak to odwzajemnić.

Powszechnym problemem jest postawa samolubna. Para stawia własne potrzeby ponad potrzeby drugiego. Dlatego nie ma nic przeciwko wyrządzaniu krzywdy, o ile nie będzie musiał przyznać się do swoich braków lub ograniczeń.

Wyjście z sytuacji

Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, wskazane jest, aby nie tracić więcej czasu bez działania. Nic dobrego nie może wyjść z tak asymetrycznego związku. Wręcz przeciwnie. Zwykle wszystko zaczyna się coraz bardziej komplikować, generując wiele negatywnych chwil, oprócz niepewności i stagnacji.

Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie sytuacji i określenie, czy naprawdę cię nie kochają. Nie rób z siebie ofiary. Wystarczy zastanowić się i określić, czy twój partner naprawdę troszczy się o ciebie i wzbogaca twoje życie. Jeśli nie, najlepiej zaproponować szczery dialog. Podaj twoje powody i spróbuj zrozumieć powody partnera. Jest możliwe, że druga osoba nie rozumie nawet, dlaczego zachowuje się w ten sposób.

twarz chłopca na podartym papierze

Następnie należy pozwolić tej osobie odejść. Usunąć ją z naszego życia, używając wszystkich narzędzi, jakie mamy w zasięgu. Taki związek nie ma racji bytu. Sprawi ból, ogranicza cię i może nawet spowodować chorobę. Jeśli czujesz, że nie potrafisz tego zakończyć, że nie tolerujesz bólu, najwyższy czas, by poprosić o pomoc. Twoja sytuacja to nie miłość. To coś zupełnie innego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.