Bycie odpowiedzialnym jest uważane za coś pozytywnego, ale czy uważasz, że nadmiar może być szkodliwy? Dlaczego może nas to skrzywdzić? W tym artykule dowiesz się więcej.
W dzisiejszym życiu mamy wiele obowiązków. Ciągle powtarzamy „Muszę…”, „Muszę zrobić…” lub „Powinienem był iść…”. Te pozornie niewinne zdania pozostawiają w nas poczucie obowiązku i odpowiedzialności, które mogą być naprawdę szkodliwe. Powstaje więc pytanie, czy bycie zbyt odpowiedzialnym może mieć negatywne skutki?
Posiadanie obowiązków jest dobre, a także konieczne. Ale jeśli nie wiemy, jak zarządzać wszystkim, co się z nimi wiąże możemy wpaść w myśli, które zaczną określać, jak zachowujemy się w stosunku do innymi i nas samych.
W rzeczywistości to nadmierne poczucie odpowiedzialności wiąże się z wieloma różnymi konsekwencjami: lękiem, depresją, obsesjami, zaburzeniami odżywiania, problemami z komunikacją itp.
Co się kryje za byciem odpowiedzialnym?
Bycie odpowiedzialnym z definicji oznacza świadomość i zaangażowanie w zobowiązania. Jednak osobowość, w której poczucie odpowiedzialności jest zbyt duże w rzeczywistości może wskazywać na inne aspekty psychologiczne, które mogą okazać się pułapką.
Perfekcjonizm
Odpowiedzialność oznacza chęć robienia rzeczy i chęć wykonywania ich dobrze. Oczywiście wszyscy lubimy być wydajni i osiągać dobre wyniki. Są jednak ludzie, którzy szukają prawdziwej doskonałości.
Problem polega na tym, że koncepcja doskonałości jest subiektywna i opiera się na tym, co każdy uważa za idealne. Dlatego perfekcjonista zwykle stawia sobie odległy cel i dopóki go nie osiągnie, nie uzna zadania za zakończone.
Dlatego spędzają dużo czasu skupiając się na swoim celu, często popadając w obsesję. Problem w tym, że perfekcjonista naprawdę cierpi, jeśli nie może osiągnąć tego, co sobie zamierzył. Co zarazem wzmacnia ich poczucie niepewności i braku zaufania. Zwłaszcza, że rzadko będą zadowoleni z uzyskanego wyniku, a każde nieosiągnięcie celu będzie postrzegane jako prawdziwa osobista porażka.
Wymagania wobec siebie
W związku z powyższym bardzo odpowiedzialni ludzie zwykle oczekują zbyt wiele. Podejmują się różnorodnych zadań, tym bardziej, że dzięki temu zostaną one wykonywane we „właściwy” sposób. Oznacza to, że jednocześnie wymagają od siebie zbyt wiele. Chcą przezwyciężyć wszelkie przeciwności i wypełnić wszystkie zobowiązania, które mogą przekraczać ich prawdziwe możliwości.
Dlatego bycie wymagającym i odpowiedzialnym może stać się pułapką. Celem może stać się przewyższenie siebie lub innych zamiast wypełnienia pewnych zobowiązań. W takim przypadku, jeśli pojawi się problem lub wynik będzie słabszy niż oczekiwano pojawi się uczucie frustracji, wstydu i winy.
Oczekiwania
Posiadanie zobowiązań oznacza spełnianie określonych oczekiwań. Niezależnie od tego, czy kończymy ważne zadanie w pracy, czy odbieramy paczkę dla członka rodziny. Oznacza to, że ktoś oczekuje, że coś dla niego zrobimy. I oczywiście ktoś, kto jest perfekcjonistą, samozwańczym i odpowiedzialnym, nie może zawieść w tym zadaniu.
Osoba bardzo odpowiedzialna stawia sobie również wysokie wymagania. Podobnie jak w przypadku poprzednich aspektów, ustalanie oczekiwań ma z jednej strony tę zaletę, że pomaga osiągnąć cel. Ale z drugiej strony niebezpieczeństwo, że go nie osiągniesz. A wynik nie będzie dokładnie taki, jakiego się spodziewałeś. Po włożonym wysiłku konsekwencje mogą być fatalne.
Konsekwencje bycia zbyt odpowiedzialnym
Odpowiedzialność nieuchronnie prowadzi do stałego wyobrażenia o tym, co jest poprawne i do większej liczby obaw. Może wywoływać szereg konsekwencji, które, jeśli nie są odpowiednio zarządzane, mogą spowodować wiele szkód.
Psychologiczne
Zmartwienia pozwalają nam przeciwdziałać przyszłym wydarzeniom. Dlatego skupianie się na tym, czy osiągniemy nasz cel, pożądany rezultat, chęć poprawy itp. kończą się ogólnym uczuciem niepokoju.
Wspólne badanie przeprowadzone przez University of Hiroshima i University of Central Florida wykazało, że odpowiedzialność jest wspólnym mianownikiem uogólnionych zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Naukowcy ci zidentyfikowali trzy główne rodzaje odpowiedzialności: subiektywną potrzebę troszczenia się o innych i ich ochrona, wysiłek w celu znalezienia rozwiązania problemu oraz poczucie winy i odpowiedzialności za wszystko.
W tym samym badaniu odkryli, że ostatni typ był tym, który wywoływał największy niepokój u uczestników. Wynika to z ciągłego myślenia o wpływie, jaki nasze działania wywierają na środowisko generując z kolei więcej troski i poczucia odpowiedzialności.
Społeczne konsekwencje bycia zbyt odpowiedzialnym
Osoby nadmiernie odpowiedzialne, jak wskazaliśmy powyżej, mają wysoki wymagania wobec samych siebie. Dlatego często są również bardzo wymagający w stosunku do innych.
Ich sztywne przekonania i postrzeganie tego, co jest właściwe sprawiają, że oczekują tego samego od innych i nie rozumieją sposobów działania innych niż własne. Dlatego niewiele osób spełnia ich wygórowane oczekiwania.
Krótko mówiąc, przesadnie odpowiedzialni ludzie mają zniekształcony i zamknięty pogląd na rzeczywistość przyjmując zobowiązania, które mogą nawet nie istnieć i żądając ich spełnienia. Dlatego konieczne jest ustalenie priorytetów i nauczenie się rozróżniania tego, czego oczekujemy od naszych prawdziwych możliwości. A przede wszystkim zrozumienia, jak daleko sięgają nasze ograniczenia.