Wokół męskiej brody istnieje cały świat kontrowersji, chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to niczym więcej niż drugorzędną cechą wyglądu. Niektórzy ich nienawidzą, inni je kochają, a w niektórych populacjach są zjawiskiem kulturowym. Biorąc to pod uwagę, wiele osób zastanawia się, czy brody są sygnałem seksualnym.
Brody są jedną z najbardziej widocznych wizualnie drugorzędnych cech płciowych samców i cechą charakterystyczną dymorfizmu płciowego naszego gatunku. Odgrywają ważną rolę w komunikacji i procesach społecznych, takich jak konkurencyjność, agresja i seksualność.
W poniższym artykule będziesz mógł zbadać biologiczne tło i symbolikę męskiej brody. Co więcej, odkryjesz, czy brody mają jakiekolwiek znaczenie, jeśli chodzi o wybór partnera.
Biologiczna użyteczność brody
Człowiek prymitywny jest zawsze konceptualizowany jako posiadający brodę. Najwcześniejsze znane żyletki były wykonane z miedzi i mają 5000 lat. Dlatego istnieje dobry powód, by sądzić, że zarost ma funkcję związaną z przetrwaniem.
Początkowo zakładano, że brody pomagają zachować ciepłotę ciała. Jednak miałoby to sens tylko wtedy, gdyby miały go również ludzkie kobiety i niemowlęta, ponieważ każdy może się przeziębić.
Z drugiej strony sugeruje się również, że brody pełnią funkcje podobne do grzywy lwa i innych zwierząt, ponieważ chronią przed atakami. W związku z tym warto przytoczyć badanie profesjonalnych zapaśników z 2018 roku. Nie znaleziono dowodów na to, że zarost był związany z mniejszą liczbą nokautów lub lepszą zdolnością do walki.
Brody i komunikacja niewerbalna
Aby odkryć, czy brody są sygnałem seksualnym, musimy ocenić ich potencjał do przekazywania informacji. Badania twierdzą, że wpływają one bezpośrednio na percepcję mimiki twarzy.
W badaniu z 2021 roku twarze wyrażające gniew były szybciej i dokładniej klasyfikowane jako twarze brodate, następnie były twarze z zarostem, a później twarze gładko ogolone. W przeciwieństwie do tego, szczęśliwe wyrazy twarzy zostały najpierw zidentyfikowane na gładko ogolonych twarzach, następnie na twarzach z zarostem, a na końcu na twarzach z brodą.
Z kolei twarze z pełną brodą otrzymały najwyższe oceny męskości – na drugim miejscu były twarze gładko ogolone. Krótko mówiąc, zachowania związane z męskością, takie jak agresywność i status intraseksualny, są ściślej związane z brodą.
Czy to oznacza, że agresywność i seksualność idą w parze?
Oczywiście odpowiedź brzmi: nie. Nawet jeśli dana osoba czuje pociąg seksualny przez męski wygląd brody, w grę wchodzi o wiele więcej czynników. Najważniejszy dotyczy zachowania każdego człowieka. Dlatego mężczyzna z brodą z pewnością nie będzie atrakcyjny, jeśli będzie zachowywał się agresywnie.
Czy brody są sygnałem seksualnym?
Ponieważ ewolucyjna funkcja brody nie została jeszcze potwierdzona, funkcje, które pełnią, jeśli chodzi o relacje, nie zostaną jeszcze wyjaśnione. Jeśli chodzi o gusta estetyczne (pomijając modę), liczy się zmienność. Niektórzy kochają brody, inni kojarzą je z brudem lub brakiem pielęgnacji.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Evolution and Human Behavior wykazało, że kobiety bardziej pociągają mężczyźni z brodą w krajach o niższych średnich dochodach. Z drugiej strony brody są częstsze na bardziej zaludnionych obszarach geograficznych.
Jak to możliwe, że te informacje dają statystycznie istotne wyniki? Cóż, autorzy badania zasugerowali, że w warunkach przeludnienia demograficznego, które sprzyjają anonimowości, przejawy męskości mają tendencję do wzmacniania.
Idąc tym rozumowaniem, brody rzeczywiście byłyby oznaką seksu, ponieważ mężczyźni mają tendencję do pokazywania ich, aby wyróżniać się w obliczu potencjalnych partnerów.
Wreszcie, rozważając to, co uważa się za atrakcyjne, musimy wziąć pod uwagę rolę norm kulturowych i estetycznych. Chociaż istnieją pewne biologiczne podstawy, standardy wskazujące, co jest „atrakcyjne”, odpowiadają przypadkowym wzorcom narzuconym zbiorowemu myśleniu. Więc to, czy kochasz, czy nienawidzisz brody, to tylko kwestia gustu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dixson, B. J., Barkhuizen, C. L., & Craig, B. M. (2021). Beards Increase the Speed, Accuracy, and Explicit Judgments of Facial Threat. Adaptive Human Behavior and Physiology, 7(4), 347-362.
- Dixson, B. J., Rantala, M. J., Melo, E. F., & Brooks, R. C. (2017). Beards and the big city: Displays of masculinity may be amplified under crowded conditions. Evolution and Human Behavior, 38(2), 259-264.
- Dixson, B. J., Sherlock, J. M., Cornwell, W. K., & Kasumovic, M. M. (2018). Contest competition and men’s facial hair: beards may not provide advantages in combat. Evolution and Human Behavior, 39(2), 147-153.