Odkrywcy, negocjatorzy, budowniczy i dyrektorzy. Według Helen Fisher są to podstawowe cztery rodzaje miłości. To profile, które mogłyby dać nam odpowiedź na klasyczne pytanie, dlaczego zakochujemy się w jednych ludziach, a w innych nie. Te psychologiczne konstrukty są aranżowane przez interesujące procesy neurochemiczne, co czyni jej teorię jeszcze bardziej wyjątkową.
Bez wątpienia słyszałeś już o doktor Helen Fisher. Jest ekspertką w tajemniczych działaniach miłości. Oprócz bycia uznaną antropolożką, jest jedną z najważniejszych popularyzatorek naszych czasów. Jej książki, takie jak Dlaczego kochamy: natura i chemia romantycznej miłości oraz Pierwsza płeć, są tego przykładem.
Jeśli jest jeden wybitny element jej pracy, to to, że pozwala nam zrozumieć związki, pociąg, uczucia, a nawet kwestie płci z biochemicznego punktu widzenia. Być może z tego powodu w 2009 roku zdecydowała, że chce dowiedzieć się, dlaczego pociąga nas jeden typ mężczyzny lub kobiety, a nie inny. Helen Fisher dała nam odpowiedź na to pytanie w swojej książce Dlaczego on? Dlaczego ona?
Układy mózgowe, które dr Helen Fisher zdefiniowała w swoim teście osobowości, to mechanizmy kierowane przez dopaminę, serotoninę, estrogen i testosteron.
Cztery rodzaje miłości
Dlaczego istnieją osobowości, które nas fascynują? Co sprawia, że pociągają nas niektóre osoby, nawet wiedząc, że być może nam nie pasują lub nie uszczęśliwią nas? To odwieczny dylemat, ale i jedna z najbardziej fascynujących zagadek. Na przykład wiemy, że czynnik fizyczny ma wielką moc, a także pewne zmienne ewolucyjne, genetyczne, a nawet empiryczne.
Jednak Helen Fisher idzie dalej i wskazuje, że mechanizm przyciągania jest kierowany przez chemię naszego mózgu. Jak wyjaśniła w swojej interesującej książce, Dlaczego on? Dlaczego ona? istnieją cztery konstelacje osobowości. W każdej z nich w większym stopniu dominuje jeden rodzaj neuroprzekaźnika. Są tacy, których bardziej porywa dopamina, innych testosteron, a jeszcze innych oksytocyna lub serotonina.
Książka ta zawiera kwestionariusz z 56 pytaniami. To naukowo potwierdzone narzędzie, które pozwala nam zrozumieć, jaka jest nasza dominująca osobowość. Ponieważ chociaż wszyscy mamy cechy czterech typologii, zawsze jest jedna zmienna, która jest bardziej istotna.
Według Fishera tylko wtedy, gdy wiemy, jacy jesteśmy, zrozumiemy, kto lepiej do nas pasuje.
„Badania pokazują, że pary, które mają wiele podobieństw, w tym zgodność neurochemiczną, zostają razem”.
-Helena Fisher-
1. Odkrywca: ciekawska osobowość (dopamina)
Kreatywni, energiczni, impulsywni, zabawni, odważni, niezależni, miłośnicy nowości, inspirujący i entuzjastyczni ludzie. Wśród czterech typów miłości Helen Fisher, odkrywcy wyróżniają się zachowaniem, które zawsze jest zdominowane przez dopaminę.
Ci ludzie są niezwykle magnetycznymi osobowościami. Chcą zmieniać świat i mobilizować innych. Są niezwykle aktywni i inspirujący. Ponadto starają się odkrywać, uczyć się i doświadczać przyjemności.
Jednak nie jest łatwo z nimi żyć. To dlatego, że ich niespokojny charakter sprawia, że nie każdy może za nimi nadążyć. Szukają sensacji i przygód. Dlatego tylko ktoś o tym samym wzorcu osobowości będzie do nich dopasowany.
- Jaki rodzaj partnera jest najbardziej odpowiedni?
Odkrywcy szukają „towarzyszy zabaw”. Chcą ludzi, którzy są tak samo ciekawi, energiczni i żądni przygód jak oni. Dlatego ich idealnym partnerem jest inny odkrywca.
2. Negocjator: osobowość wyobrażeniowa i idealistyczna (estrogen)
Ktoś z negocjacyjnym wzorcem osobowości jest intuicyjny, współczujący, ma dobre umiejętności społeczne, komunikacyjne i empatyczne. Posiada wiedzę, jak dobrze radzić sobie z ludźmi i łączyć się z nimi. Zależy im na zrozumieniu, uczestnictwie i byciu blisko innych. Ich zachowanie jest motywowane hormonem estrogenem. Definiuje on zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Tego typu ludzie są niezwykle ugodowi. Dlatego unikają konfliktów i nienawidzą kłótni. Mają tendencję do myślenia o różnych rzeczach i są niezwykle pomysłowi, kreatywni i idealistyczni. Starają się promować dobro całego swojego środowiska.
- Jaki rodzaj partnera jest najbardziej odpowiedni?
Negocjator szuka „bratniej duszy”. Ich idealny partner pasowałby do profilu menedżerskiego.
3. Budowniczy: osobowość rodzinna (serotonina)
Wśród czterech rodzajów miłości wiele osób identyfikuje się z budowniczym. Są to ludzie lojalni, silni, zaangażowani, miłośnicy porządku i ci, którzy potrzebują dobrze zorganizowanego życia. Ponadto są zagorzałymi obrońcami swojej rodziny, przyjaciół i ludzi, którzy tworzą część ich środowiska społecznego.
Budowniczowie są zwykle powściągliwi i uwielbiają pomagać i być użytecznymi dla innych.
- Jaki rodzaj partnera jest najbardziej odpowiedni?
Budowniczy szuka przyjaciela na całe życie, który będzie ich wspierał na co dzień. Ich idealnym dopasowaniem jest kolejny „budowniczy”.
4. Dyrektor (testosteron)
W naszym społeczeństwie jest mnóstwo osobowości zdominowanych przez testosteron. „Dyrektor” definiuje niezwykle analityczny, konkurencyjny typ profilu, z tendencją do emocjonalnej powściągliwości.
Kochają mocno i oddaliby wszystko dla swoich bliskich, ale tłumią otwarte wyrażanie swoich uczuć. To sprawia, że osoby te są czasami nieco skomplikowane. Są też bardzo wytrwali i są perfekcjonistami.
- Jaki rodzaj partnera jest najbardziej odpowiedni?
Dyrektor szuka osoby, która je dopełni, kogoś, kto myśli i czuje się jak oni. Według książki Dlaczego on? Dlaczego ona? idealnym partnerem dyrektora jest negocjator.
Dr Fisher twierdzi, że każdy z nas posiada pewne cechy tych czterech typów miłości. Jednak niektóre wyróżniają się bardziej niż inne. To właśnie definiuje i wyjaśnia nasze zachowanie, pragnienia, manie i potrzeby.
Dr Fisher twierdzi również, że zakochujemy się w ludziach, którzy mogą dać nam to, czego potrzebujemy, w zamian za danie im tego, czego potrzebują. W ten sposób mamy tendencję do wzajemnego uzupełniania się.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fisher, Helen (2010) Why Him? Why Her? Holt McDougal.