Według Daniela Golemana musisz ćwiczyć swoją koncentrację, aby nauczyć się szybko i sprawnie rozpoznawać wszystkie sytuacje i okoliczności, jakie zachodzą w Twoim otoczeniu oraz w Twoim umyśle. W tym niezwykle wymagającym współczesnym świecie, pełnym zewnętrznych bodźców i presji, naprawdę musisz dowiedzieć się, jak możesz kontrolować i analizować wszystkie aspekty rzeczywistości.
Daniel Goleman wierzy ogólnie rzecz biorąc w to, że każdy z nas może mieć tendencję do zaniedbywania tego małego wszechświata wewnętrznego składającego się z Twoich uczuć, obaw i potrzeb. Analogicznie rzecz ujmując, być może zapominasz ćwiczyć swoją koncentrację, przez co przestajesz zwracać uwagę na ważne rzeczy wokół Ciebie.
Skoncentruj się, połącz ze swoim wewnętrznym ja, dostrzegaj nowe aspekty rzeczywistości, skup się na tym co robisz… Zawsze używasz tych procesów w swoim codziennym życiu. Pomyśl o tym przez chwilę. Stres, lęk lub depresja mogą w istotny sposób znieczulić Twój umysł.
Ale kiedy Twój mózg jest w stanie nieustannej gotowości, zwracając baczną uwagę na tysiące dochodzących z zewnątrz bodźców, a także myśli, uczuć, emocji i zmartwień, świat wokół Ciebie może wydawać się istnym chaosem. W tego rodzaju środowisku nie uzyskasz pożądanej przez siebie wydajności i produktywności. To może przypominać Ci dom bez drzwi i okien podczas silnego wiatru. Nie możesz być szczęśliwy, jeśli czujesz się uwięziony i nieustannie zdekoncentrowany.
Daniel Goleman i jego rady pozwalające ćwiczyć swoją koncentrację
Daniel Goleman napisał swoją najbardziej chyba znaną książkę w 2013 roku. Nosi ona tytuł „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” (oryg. Focus: The Hidden Driver of Excellence).
Próbuje nauczyć Cię w niej, jak możesz ćwiczyć swoją koncentrację tak, aby uwolnić się od cierpienia i chaosu. W świecie, w którym występuje zbyt wiele rozpraszających Cię bodźców, musisz ponownie skupić się na swoim umyśle, pozostać w spokojnym bezruchu i wziąć pod uwagę to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.
Musisz kontrolować swój umysł i emocje, aby móc dzięki temu osiągnąć sukces w życiu. Ale by uzyskać ten efekt, najpierw musisz nauczyć się ćwiczyć swoją koncentrację. Jak się za to zabrać? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci prezentujemy Ci kilka przydatnych wskazówek – zachęcamy więc do poświęcenia kilku minut na jego lekturę!
Cztery wskazówki pozwalające Ci ćwiczyć swoją koncentrację według Daniela Golemana
Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć swoją koncentrację, Daniel Goleman mówi, że najpierw musisz zidentyfikować u siebie bardzo ważną rzecz. Jest nią mechanizm pozwalający się na skupieniu na „tu i teraz”. Kwestia ta jest o tyle istotna, że podobnie jak w przypadku każdego innego podstawowego procesu psychologicznego, jest umiejętność skupienia jest czymś w rodzaju umysłowego mięśnia. Jeśli nie będziesz jej używać, zacznie ona zanikać.
Jeśli jesteś wytrwały i chętny, to z pewnością szybko zaczniesz czuć się lepiej. Kluczem do sukcesu jest świadomość tej potrzeby. W dzisiejszych czasach różnego rodzaju gadżety mogą robić wiele rzeczy. Nasze smartfony i komputery zastępują nam procesy, które sami kiedyś wykonywaliśmy.
Oczywiście mamy tutaj jedynie na myśli zadania natury umysłowej i psychologicznej. Dlatego bardzo często przenosimy naszą koncentrację właśnie na te gadżety, zamiast zwracać uwagę na ogólny wewnętrzny i zewnętrzny kontekst społeczny.
Stopniowo wszystkie te informacje, bodźce rozpraszające, presja i natłok różnych danych mogą sprawić, że poczujesz się wyczerpany. Jest to zjawisko znane jako nadmierna stymulacja poznawcza. Podobnie dzieje się z Twoim organizmem, gdy trenujesz na siłowni w nadmiernych ilościach. Możesz dojść wtedy do takiego momentu, w którym jesteś już naprawdę zmęczony i nie możesz zrobić już niczego więcej.
W związku z tym zmęczenie naraża Cię na wiele niekorzystnych scenariuszy, takich jak stres lub lęk. Porozmawiajmy zatem o strategiach, które mogą pomóc Ci ćwiczyć swoją koncentrację.
Na początek przejmij pełną kontrolę nad swoim umysłem
William James, wybitny autor współczesnej psychologii, zdefiniował umiejętność koncentracji w następujący sposób:
„… Przejmuje ona w posiadanie umysł, w czystej i żywej formie. Tworzy jedną, spójną całość z czegoś, co wydaje się być jednocześnie kilkoma możliwymi obiektami lub ciągami myśli. Skupienie i zajęcie całej naszej świadomości są jej zasadniczą istotą. ”
-Wiliam James-
- Koncentracja jest naprawdę potężnym narzędziem. Pozwala Ci skupić się na jednym, wyraźnie widocznym i konkretnym celu. Ponadto, aby przejąć ją w posiadanie, musisz w pełni kontrolować swoje emocje i zachować spokój.
- Zrozumienie, na czym polega koncentracja, ułatwi Ci jej nauczenie się.
Twój własny przepis na samokontrolę
Jeśli chcesz ćwiczyć swoją koncentrację, musisz pamiętać o tym, że to oznacza również ćwiczenie samokontroli. Jesteś nieustannie wręcz otoczony wieloma różnymi bodźcami, koncepcjami, myślami i odczuciami. W efekcie tego Twój umysł może stracić koncentrację i zacząć podążać zupełnie abstrakcyjnymi niekiedy ścieżkami.
Dr Heather A. Wadlinger z Uniwersytetu Pensylwanii (oryg. University of Pennsylvania) przeprowadził badania, które wykazały, że koncentracja jest bardzo silnie związana z emocjami. Oznacza to, że dbanie o jeden z tych aspektów poprawi drugi i na odwrót. Ale jak możesz to skutecznie zrobić?
Według Daniela Golemana, aby ćwiczyć swoją koncentrację, musisz zacząć od ćwiczenia uważności. W swojej książce „The Art of Meditation: Four Classic Meditative Techniques Adapted for Modern Life” (nie została ona jeszcze przetłumaczona na język polski) Goleman uczy Cię podstawowych tajników medytacji.
Połączenia wewnętrzne i zewnętrzne pozwalają Ci ćwiczyć swoją koncentrację
Jeśli nie jesteś świadomy swojej wewnętrznej rzeczywistości, prędzej czy później możesz się pogubić. Ci z nas, którzy nie mają kontaktu z tym, kim są i jak cenne jest ich otoczenie, tracą jakość życia i możliwość dążenia do szczęścia.
- Zacznij od słuchania swojego serca. Już dziś dowiedz się, jak możesz radzić sobie z tym, co Cię boli lub niepokoi.
- W analogiczny sposób musisz pamiętać o tym, jak ważne jest bycie świadomym samego siebie w każdej chwili. Zanotuj, czego potrzebujesz, na co zasługujesz i co dzieje się w Tobie i w Twoim umyśle.
- Empatia praktyczna. Dla Daniela Golemana kluczem do sukcesu jest łączenie się z innymi. Empatia może pomóc Ci odkryć, co jest ważne zarówno dla Ciebie, jak i osób, na których Ci naprawdę zależy.
Czy robisz w życiu to, co naprawdę kochasz?
To jedno z pytań, które zadaje Daniel Goleman w swojej książce „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości”. Przez większość czasu możesz się nudzić lub czuć, że jesteś czymś zestresowany. Sam fakt braku celu w życiu może sprawić, że Twoja koncentracja ulegnie obniżeniu. Jeśli nie masz motywacji, stracisz tę ważną iskrę, która popycha Cię do jeszcze większej kreatywności.
Czasami musisz się wtedy poddać i przestać próbować narzucać sobie swoje preferencje. Nie każdy ma szczęście robić to, co kocha lub mieć ciekawe życie. Musisz znaleźć równowagę pomiędzy tym, co masz, a tym, co kochasz. Musisz znaleźć cel w życiu, zajęcia, które Cię pasjonują i ludzi, którzy wnoszą do Twojego życia radość i energię.
Cel stymuluje koncentrację. Na tej samej zasadzie dobry stan emocjonalny może pomóc Ci lepiej zrozumieć, co Cię interesuje. Te małe rzeczy bez wątpienia należy przemyśleć, aby poprawić jakość swojego życia. Zrób to. Ćwicz koncentrację, nie zapominaj o tym, co czyni Cię szczęśliwym i znajdź to, co motywuje Cię do bycia tym, kim naprawdę jesteś. A potem ciesz się tym, co już masz nie zapominając o tym, do czego dążysz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Goleman, Daniel (2013) Focus: desarrollar la atención para alcanzar la excelencia. Kairós