Pokonaj rozpad związku dzięki detoksykacji emocjonalnej

Rozpad związku może być naprawdę wyzwalającym doświadczeniem lub sprawić, że poczujesz się niesamowicie smutny i przygnębiony. W każdym razie detoksykacja emocjonalna jest koniecznym rozwiązaniem, aby móc naprawdę obiektywnie ocenić to, co się niedawno stało.
Pokonaj rozpad związku dzięki detoksykacji emocjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Detoksykacja emocjonalna jest jednym z podstawowych kroków koniecznych w procesie powrotu do równowagi psychicznej, jeśli przydarzył Ci się rozpad związku. Wynika to z tego, że takie zerwanie może doprowadzić do rozwoju wielu innych okoliczności i problemów, które mogą sprawić, że zwątpisz we wszystko i wszystkich wokół siebie. A to z kolei sprawi, że będziesz rozdrażniony, przygnębiony, smutny i rozczarowany.

I mimo tego, że ignorowanie bólu może okazać się skutecznym rozwiązaniem przez jakiś czas, to jednak nie pozwól, aby Twoje rany na duszy się zagoiły w ten sposób. To zdecydowanie nie jest najlepszym sposobem na to, aby iść dalej naprzód. Wcześniej czy później tak zasklepione powierzchownie rany psychiczne mogą spowodować, że będziesz niepotrzebnie wykazywać oznaki agresji wobec ludzi, którzy na to nie zasługują.

A wszystkiemu winien jest przecież rozpad związku. Warto zatem skupić się na tym, jak sobie z nim w odpowiedni sposób poradzić.

Rozpad związku może być naprawdę wyzwalającym doświadczeniem. Ale może on też sprawić, że poczujesz się niesamowicie smutny i przygnębiony. W każdym razie detoksykacja emocjonalna jest koniecznym rozwiązaniem, które pozwoli Ci naprawdę obiektywnie ocenić to, co się niedawno stało w Twoim życiu. Poświęć kilka minut na nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Różnego rodzaju reakcje na rozpad związku

Wiele różnych czynników może wpływać na sposób radzenia sobie z nową rzeczywistością, jaką wprowadził w Twoje życie rozpad związku. Zaliczają się do nich między innymi wiek, dany moment w czasie, poczucie własnej wartości, Twoja osobowość lub osobiste zaangażowanie.

Z drugiej strony, jeśli byłeś w dobrym związku i zerwanie tej relacji nastąpiło w zupełnie nieoczekiwany dla Ciebie sposób, może to sprawić, że poczujesz się źle z powodu siebie samego. Analogicznie może zachodzić sytuacja odwrotna. Jeśli tkwiłeś w toksycznej relacji pełnej negatywnych emocji, to po jej rozpadzie zapewne poczujesz się naprawdę doskonale.

Rozbite lustro

W związku z tym negatywne reakcje osobiste mogą z łatwością doprowadzić do określonych działań i rozwoju negatywnego stanu Twojej psychiki. A to z kolei może prowadzić do różnego rodzaju dysfunkcyjnych zachowań, takich jak skrajny lęk, wszechobecne złudzenia, a nawet pragnienie zemsty.

Rozpad związku w przypadku niektórych ludzi stanowi dla nich źródło udręki, zmieszania, smutku i samotności. Te emocje mogą nawet przerodzić się w frustrację i wściekłość. Ale może zajść także sytuacja odwrotna w przypadku zakończenia toksycznej relacji. Niektórzy ludzie w takich okolicznościach doświadczają optymistycznego poczucia wolności, wzmocnienia i przypływu sił życiowych.

Jednak, gdy z kimś zrywasz na stałe, zrywasz także ze swoją starą tożsamością w taki czy inny sposób. Dzieje się tak dlatego, że od tego momentu musisz ponownie zbudować samego siebie i odkryć dzięki temu, kim naprawdę jesteś.

“Jestem niczym bez Ciebie”

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia rozpadu związku jest wiedza na temat tego, kim tak naprawdę jesteś i co sobą reprezentujesz. Czasami w związku Twoje „ja” jest nieodłącznie związane z tą drugą osobą. To poważny błąd, który jednak popełnia naprawdę wiele osób.

Kiedy rozstajesz się z kimś, musisz zrozumieć, że wszystko się zmieniło nagle w Twoim życiu. Zaakceptowanie tego faktu i tego, że wszystko się właśnie zmieniło, jest pierwszym krokiem na drodze do sukcesu. Musisz także zdać sobie sprawę z tego, że już nigdy nic nie będzie takie samo i że nie będziesz już tą samą osobą, co jeszcze nie tak dawno temu.

Kiedy z kimś rozstajesz, Twoja codzienna rutyna zmienia się drastycznie. Ludzie są przecież stworzeniami przyzwyczajonymi do określonych zachowań, procedur i życia w towarzystwie innych. Konieczność zmiany najbardziej podstawowych rodzajów aktywności w ciągu dnia może być naprawdę trudna do zaakceptowania.

Zniszczona, czy poprawiona koncepcja na samego siebie?

Rozpad związku może Ci pomóc w dokładniejszym przeanalizowaniu koncepcji na samego siebie. Jeśli relacja Ta pomogła Ci stworzyć lepszą koncepcję samego siebie, rozwinąć się lepiej jako osoba i rzuciła Ci światło na ważne aspekty Twojej własnej natury, to możesz poczuć wtedy, że bycie w związku jest dla Ciebie najlepszym z możliwych rozwiązań.

Samotna kobieta

I na odwrót. Jeśli Twoja zakończona właśnie relacja nie pozwoliła Ci się rozwinąć jako osoba lub powstrzymała Cię od wyrażania samego siebie, wtedy rozpad związku może pomóc Ci przedefiniować Twoje „ja” i Twoje oczekiwania od życia. W takim przypadku detoksykacja emocjonalna może także pomóc Ci stać się lepszą wersją siebie.

Kształtuj własną perspektywę

Zapisywanie swoich uczuć podczas rozstania jest świetnym sposobem na poradzenie sobie z tym trudnym procesem. Jest także kluczowym elementem całej procedury emocjonalnej detoksykacji.

Pisanie jako składniki detoksykacji emocjonalnej składa się z trzech podstawowych etapów. Najpierw zastanów się, co według Ciebie doprowadziło do rozpadu Twojego związku. Następnie zapisz te przyczyny na kartce papieru, potem je na chłodno przeanalizuj i oceń, w jaki sposób wpływają one na Twoją samoocenę i tożsamość.

Rozpad związku to czasami nowa droga

Drugi etap to spisanie bezpośrednich konsekwencji rozpadu relacji. Trzeci i ostatni etap dotyczy przelania na papier Twoich myśli i przewidywań dotyczących długoterminowych konsekwencji, z jakimi wiąże się rozpad związku.

Chodzi tutaj po prostu o skupienie się na aspektach innych niż sam tylko smutek i negatywne myśli. Zapisanie tego, co Ci się niedawno przydarzyło, pomoże Ci naprawdę zrozumieć, jak to wszystko się stało i dlaczego. A także dowiedzieć się, co powinieneś zrobić dalej ze swoim życiem.

Abstynencja i detoks emocjonalny

Chemiczna reakcja Twojego mózgu na rozpad związku jest podobna do tego, jak osoba uzależniona od substancji psychoaktywnych czuje się po kilku dniach po ich odstawieniu.

Odkrycia uzyskane przez amerykańską antropolog i psycholog prof. Helen Fisher sugerują, że podczas trwania relacji romantycznej aktywowane są mózgowe systemy nagradzania i przetrwania. To kolejny klucz prowadzący do procesu detoksykacji emocjonalnej.

Detoksykacja emocjonalna może pomóc Ci zrozumieć, że odczuwasz także objawy typowo fizyczne. Można to porównać do pewnego rodzaju abstynencji emocjonalnej. Objawy te są całkowicie fizyczne, a tylko upływ czasu pomoże Ci się z nimi uporać.

Kiedy powinieneś rozpocząć nową relację, jeśli niedawno przeszedłeś rozpad związku?

Moment rozpoczęcia nowej relacji uczuciowej zależy przede wszystkim od tego, jak się czujesz. Jeśli naprawdę ufasz tej nowej osobie i przeszedłeś już przez okres tęsknoty za poprzednim związkiem. Czasami jednak te rozterki i ich przemyślenie mogą pomóc Ci rozwiązać wszelkie wewnętrzne konflikty pozostawione przez bolesny rozpad związku. Ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak się czujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.