Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się dlaczego odczuwasz lęk przed rozczarowaniem rodziców.
Istnieje wiele czynników, które mogą nie pozwolić osiągnąć Ci Twoich celów, takie jak prokrastynacja, brak jasno zdefiniowanych celów, czy też lenistwo. Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który możne w znaczący sposób wpływać na Twoje długoterminowe poczucie szczęścia, chociaż niewiele osób bierze go pod uwagę. Chodzi nam o lęk przed rozczarowaniem rodziców.
Dla wielu osób opinie innych ludzi odgrywają kluczową rolę w sposobie w jaki postrzegają samych siebie. Opinie naszych rodziców bardzo często na nas wpływają. Jednak niektóre osoby nie są w stanie osiągnąć postawionych sobie celów, ponieważ za bardzo boją się tego, że nie sprostają stawianym im oczekiwaniom.
W konsekwencji mogą rozczarować dwie osoby, które kochają najbardziej. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat tego lęku i zrozumiesz w jaki sposób może wpływać na Twój rozwój osobisty. Poza tym odkryjesz jak możesz sobie z nim radzić i jak się go wyzbyć.
Dlaczego odczuwasz lęk przed rozczarowaniem rodziców?
Większość z nas obchodzi to, co myślą o nas nasi rodzice. Dlatego też, do pewnego stopnia, nasze poczucie własnej wartości zależy od tego, co myślą o nas inni. Zazwyczaj niezwykle trudno jest rozwinąć miłość do siebie samego jeśli otaczamy się osobami, które nie uważają, że jesteśmy wystarczający.
W przypadku naszych rodziców cała ta sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Ogólnie rzecz biorąc, raczej mają inne wartości. Bardzo często Ty i Twoi rodzice macie różne opinie, preferencje i cechy osobowości.
Mimo tego musisz pamiętać, że jesteś odrębną osobą. Dlatego też czasem musisz podejmować własne decyzje i narazić się na ryzyko rozczarowania swoich rodziców.
Na początku lęk przed rozczarowanie rodziców nie ma żadnego sensu. W końcu ich miłość powinna być bezwarunkowa, prawda? Jednak nie zawsze tak jest. Czasami ich sposób wyrażania się lub traktowania Ciebie może wzbudzić w Tobie przekonanie, że możesz liczyć na ich wsparcie jedynie jeśli będziesz robić to, czego chcą.
Psycholożka Isabel Menéndez Benavente twierdzi, że dzisiejsi rodzice chcą, aby ich dzieci były dobrze wykształcone, rywalizowały i miały dobre oceny. Niektórzy rodzice potrafią nawet wymagać zbyt wiele, nie mając nawet pojęcia czy ich dzieci są zainteresowane tym, o co je proszą. Inni z kolei ignorują umiejętności i słabości swoich dzieci.
Jakie są konsekwencje tego lęku?
Niektóre osoby już sama ewentualność utraty miłości i wsparcia rodziców hamuje przed robieniem tego, czego tak naprawdę chcą. Każda osoba wyraża ten lęk na swój własny sposób:
- Wybieranie “bezpiecznego” zawodu. Aby nie rozczarować swoich rodziców, niektórzy decydują się uczyć się zawodu, którego tak naprawdę nie lubią, ale uważają, że zapewni im stabilność finansową.
- Unikanie podejmowania ryzyka. Czy masz jakiekolwiek cele, których nie starasz się spełnić, ponieważ boisz się, że Ci się nie uda? Ogólnie rzecz biorąc, dzieje się tak z powodu tak zwanych sankcji społecznych, które sprawiają, że unikasz robienia różnych rzeczy, które mogą Ci się nie udać, ponieważ obawiasz się rozczarowania swoich bliskich.
- Unikanie związków. Ten lęk może sprawić, że ludzie będą unikać nawiązywania związków romantycznych lub seksualnych, obawiając się tego, co mogą pomyśleć ich rodzice. Takie zachowanie jest zazwyczaj typowe dla osób homoseksualnych, ale zdarza się również w przypadku osób heteroseksualnych.
Jak widzisz, lęk przez rozczarowaniem rodziców może wpływać na praktycznie wszystkie obszary Twojego życia. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą Ci sobie z tym poradzić. W poniższej sekcji poznasz najskuteczniejsze z nich.
Jak pozbyć się tego lęku?
- Stawiaj siebie na pierwszym miejscu. Rozczarowanie swoich rodziców może być bardzo bolesne. Jednak brak spełnienia swoich własnych oczekiwań może być jeszcze gorsze. Jak byś się czuł, gdybyś w ciągu dziesięciu lat nie spełnił żadnych ze swoich marzeń? Koniec końców, tylko Ty możesz zdecydować o tym jak będziesz żyć.
- Pamiętaj, że Twoi rodzice różnią się od Ciebie. Takie kwestie jak różne osobowości i preferencje lub zmiany społeczne, które zaszły w ostatnich dekadach, mogą sprawić, że opinie Twoich rodziców wcale nie okażą się dla Ciebie najlepsze.
- Wykaż się asertywnością. Jeśli zdecydowałeś się stawić czoła lękowi przed rozczarowaniem rodziców i zacząć żyć tak jak chcesz, zapewne będziesz musiał prędzej czy później z nimi porozmawiać. Aby podejść do tego w jak najlepszy sposób, powinieneś wykorzystać takie umiejętności jak empatia, pełna perswazji komunikacja oraz kontrola emocjonalna. Wszystkie z nich składają się na to, co nazywamy asertywnością.
Stawienie czoła lękowi przed rozczarowaniem rodziców może być bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli nadal z nimi mieszkasz. Jednak warto to zrobić. W końcu tylko Ty wiesz czego tak naprawdę chcesz i co jest dla Ciebie najlepsze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rojas-Marcos, L. (2014). La familia: de relaciones tóxicas a relaciones sanas. Grijalbo.
- Barcelata Eguiarte, B. E., & Alvarez Antillón, I. L. I. A. N. A. (2005). Patrones de interacción familiar de madres y padres generadores de violencia y maltrato infantil. Acta colombiana de psicología, 8(1), 35-46.