Istnieje wiele form i przejawów życia. Istoty ludzkie są tylko jednym z nich. Wyróżnia nas zdolność do abstrakcyjnego myślenia i przekształcania naszej rzeczywistości. Istnieje jednak wiele gatunków, które przewyższają nas w innych aspektach. Na przykład moglibyśmy wiele nauczyć się od pszczół.
Przede wszystkim kolonie są nadzwyczajnymi strukturami społecznymi. Są harmonijnymi i wydajnymi społecznościami, w których króluje praca zespołowa. Można śmiało powiedzieć, że żadne ludzkie społeczeństwo nigdy nie osiągnęło takiego poziomu jedności. Dlatego jest to jedna z wielu lekcji, których możemy nauczyć się od pszczół.
Te małe owady odgrywają istotną rolę w równowadze życia na Ziemi. Na przykład wiele innych żywych istot zależy od ich codziennych czynności, a także od prawidłowego funkcjonowania uli. Zasadniczo wszystko, co robią pszczoły, przyczynia się do ochrony środowiska.
„Gdyby pszczoła zniknęła z powierzchni globu, człowiek miałby tylko cztery lata życia. Żadnych pszczół, zapylania, roślin, zwierząt, ludzi”.
5 rzeczy, których możemy nauczyć się od pszczół
1. Praca zespołowa – możemy nauczyć się od pszczół
W świecie pszczół nigdy nie możesz mówić w jednostce. Chociaż każda z pszczół wnosi indywidualny wkład, ich celem jest dobro wspólne. Rodziny pszczele są doskonale zorganizowanymi strukturami społecznymi, w których każda jednostka wykonuje inne zadanie. Niemniej jednak wszystkie zadania są ze sobą zsynchronizowane.
W naszym ludzkim świecie wszyscy naprawdę zależymy od siebie. Stworzyliśmy jednak iluzję indywidualizmu. Chociaż wszystkie ubrania, które nosimy i produkty spożywcze, które jemy, powstały dzięki pracy innych ludzi, czasami uważamy, że jesteśmy samowystarczalni.
Być może zainteresuje Cię także: Marketing emocjonalny: kupowanie emocji
2. Przyjmij rolę i wykonuj ją w pełni
Każda pszczoła odgrywa specyficzną rolę w ulu. Nie ma wątpliwości co do poszczególnych zadań, ponieważ każdy wie, co ma robić i zajmuje się tym. To małe społeczeństwo owadów jest zaskakująco złożone. Ogólnie rzecz biorąc, jest królowa, trutnie i robotnice. Te ostatnie mają jednak różne określone role.
Ludzie mogą nauczyć się od pszczół, że każdy powinien odgrywać rolę w zbiorowym planie. W naszych społeczeństwach jest to bardzo skomplikowane, ponieważ możemy zmienić pracę, kiedy tylko chcemy. Niemniej jednak, wykonując określone zadanie, najlepiej skoncentrować się wyłącznie na nim – tak jak robią to pszczoły.
3. Wzajemna opieka
Kiedy pszczoła zbiera nektar, nie robi tego dla siebie. Mianowicie robi to, ponieważ jest to niezbędne dla przetrwania ula. Na przykład pszczoły zbierające nektar żyją tylko około 30 dni. Jednak czas potrzebny na wyprodukowanie miodu wynosi dwa miesiące. Innymi słowy, nigdy nie widzą owoców swojej pracy. Ich poziom hojności jest zdumiewający.
W dzisiejszym świecie istoty ludzkie zwykle nigdy nie są tak hojne ani nie myślą o innych tak bardzo jak o sobie. Dzieje się to do tego stopnia, że uniemożliwiliśmy życie kilku gatunkom. W tym samym sensie wielu uważa, że możemy wepchnąć kogoś pod autobus, jeśli tylko będzie to dla nas korzystne.
Powinniśmy nauczyć się od pszczół jak być hojnym.
Być może zainteresuje Cię także: Serce, Zaufanie i Obietnice – Trzy rzeczy, których nie powinno się łamać
4. Imponująca pamięć
Pszczoły to małe owady o niesamowitych mózgach. Czasami muszą podróżować na długie dystanse, a mimo to potrafią odnaleźć drogę do ula. Są do tego zdolne, ponieważ określają punkty odniesienia, które pozwalają im zapamiętać drogę do domu. Naukowcy odkryli również, że pszczoły posiadają nawet podstawowe umiejętności matematyczne.
Ludzie powinni nauczyć się od pszczół, że żaden gatunek zwierzęcia nie jest gorszy. Możliwe, że pszczoły mają lepszą pamięć niż większość ludzi, ponieważ ludzie muszą wszystko zapisywać wszystkie wspomnienia na papierze, aby je zapamiętać.
Zatem kolejną z rzeczy, których możemy nauczyć się od pszczół, jest podziwianie życia we wszystkich jego formach.
5. Równość i poczucie sprawiedliwości – możemy nauczyć się od pszczół
W ulach szczególną rolę odgrywają trutnie. To męskie osobniki, których rolą jest zapłodnienie królowej. Nie muszą pracować jak pszczoły robotnice, ale to nie znaczy, że ich przywileje nie mają ceny.
Z jednej strony tylko najsilniejszym z nich udaje się zapłodnić królową. Potem taki osobnik umiera. Pozostali są wydaleni z ula i muszą wędrować, dopóki nie zostaną przyjęci do innego.
Poza tym, jeśli w zimie sytuacja w ulu staje się trudna, trutnie muszą odejść, co, mówiąc w skrócie, oznacza, że są skazani na śmierć.
Ta metoda organizacji jest uczciwa. Pszczoły mają równe prawa i obowiązki.
To z pewnością nie wszystko, czego możemy nauczyć się od pszczół. Świat tych wyjątkowych stworzeń skrywa wiele imponujących zasad, które warto poznać!