Być może wydaje Ci się, że nie masz wystarczająco czasu. W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. To czas nie ma wystarczająco Ciebie. Uciekające przez palce dni, miesiące i lata mogą Cię przytłaczać… Pamiętaj jednak: to prawda, że czas mija, ale pamiętaj, że masz skrzydła. Zawsze staraj się zachować kontrolę nad trasą swojego lotu, aby nie ominął Cię widok teraźniejszości, mimo tego, że czas mija.
Św. Augustyn niegdyś słusznie zauważył, że niewiele jest rzeczy tak trudnych do zdefiniowania jak pojęcie czasu. „Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest, ale jeśli ktoś mnie pyta, «czym jest czas?», nie jestem w stanie tego wyjaśnić”. Sprawy stają się jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każda kultura i kraj ma inną koncepcję czasu.
„Carpe dium, quam minimum credula postero”. „Chwytaj dzień, jak najmniej ufając przyszłości”.
Wiele społeczeństw zachodnich wyznaje zasadę „czas to pieniądz”. To może wydawać się nierozsądne, ale od początku rewolucji przemysłowej, nieustanne i niepowstrzymane „tik tak, tik tak” jest równoznaczne z pieniędzmi. Naszą codzienność reguluje szereg schematów i procedur, które w większości opierają się na naszych harmonogramach pracy.
Oto szczególnie interesujący fakt, który powinien nas zatrzymać i skłonić do refleksji. Według artykułu opublikowanego w magazynie Business Insider, kraje takie jak Wielka Brytania, Australia, Niemcy, Holandia czy Austria postrzegają czas liniowo. Uważają także, że gdy czas mija przy pracy, jest to czas dobrze spędzony.
Jednak w krajach na południu Europy, takich jak Hiszpania i Włochy sytuacja wygląda nieco inaczej. Autorzy tacy jak Richard Lewis uświadamiają nam, że żyjący tam ludzie są „wieloaktywni”. Im więcej mogą zrobić jednocześnie, tym lepiej się czują.
Uważają jednak, że najlepszym sposobem na inwestowanie czasu nie jest praca, ale towarzystwo innych ludzi. W tym przypadku dobrze spędzony czas to ten przeznaczony na budowanie dobrej jakości relacji.
Czas mija inaczej dla dziecka i dorosłego
Dziecko postrzega czas w zupełnie inny sposób niż osoba dorosła. Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoje życie, informacje sensoryczne są tak intensywne, magiczne i fascynujące, że wszystko wydaje się dla nich bardziej żywe. Dni mijają powoli i spokojnie, niczym gigantyczny słoń kroczący ślimaczym krokiem przez niezwykły świat. Świat jest kolażem kształtów, tekstur i kolorów, z nieskończoną liczbą rzeczy do odkrycia oraz mnóstwem nowych informacji i wspomnień do przyswojenia
Natomiast dorośli żyją w pozytywce, gdzie zawsze gra ta sama melodia. Rutyna dusi podniecenie i więzi w przewidywalnym cyklu, który oddziela nas od wszystkiego, co kiedyś wydawało się niezwykłe.
Z czasem świat staje się zbyt znajomy i każdego dnia taki sam, więc czas mija coraz szybciej. „Dorosła” percepcja czasu dawno temu oddaliła nas od towarzystwa tego powolnego słonia. Kiedy szliśmy z nim, zachęcał nas, abyśmy szli wolniej, skupili się na tu i teraz.
Dwie wizje czasu, dziecka i osoby dorosłej, wzmacniają koncepcję czasu według Williama Jamesa. Jego teoria „czasu psychologicznego” przypomina nam, że czas nie musi przyspieszać wraz z wiekiem. W pewnym stopniu wszystko zależy od tego, jak żyjemy i od możliwości eksperymentowania i doceniania niuansów życia z ciekawością i zdziwieniem.
„Nie chodzi o to, że mamy tak mało czasu, ale raczej o to, że marnujemy go tak wiele…”
-Seneka-
Czas mija, ale Ty możesz rozwinąć swoje skrzydła
Czas mija szybciej, kiedy jesteśmy dorośli, wszyscy to wiemy. Niemniej warto podkreślić, że to my mamy skrzydła, więc powinniśmy pozwolić sobie na życie w chwili obecnej i radość z oglądania teraźniejszości. Powinniśmy wykorzystać ten moment i pozwolić ciepłym powiewom zabrać nas na najpiękniejsze wschody słońca.
„Nie można odzyskać nawet jednej minuty, która minęła. Mimo to świadomie marnujemy tak wiele czasu!”
Oczywiste jest, że mamy obowiązki, pracę do wykonania, cele do osiągnięcia i rutynowe działania, które nadają harmonię naszemu istnieniu. Jednak, aby cieszyć się lepszą jakością życia, musimy zrozumieć jedną rzecz. Czas jest najcenniejszą rzeczą, jaką my, ludzie, mamy do wykorzystania. Dlatego musimy mądrze wybierać, w jaki sposób nasz czas mija i w co go inwestujemy.
Jeśli nie cieszy nas to, co robimy lub nie pracujemy nad czymś naprawdę satysfakcjonującym, marnujemy nasze życie. Lata mijają, znikają jak kostka cukru w oceanie. Nie możemy do tego dopuścić. Są chwile, kiedy powinniśmy pozwolić, aby coś się wydarzyło, ale są też chwile, kiedy to my musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Musimy działać, nie tylko dlatego, że tego chcemy, ale także dlatego, że musimy.
Jedyne, co możemy zrobić aby to osiągnąć, to otwarcie naszych skrzydeł i poszukiwanie naszego przeznaczenia, naszego miejsca, naszych ludzi, naszego celu… Powinniśmy zrobić wszystko, co możemy, aby to urzeczywistnić. Czas mija, ale naszym obowiązkiem jest w pełni go wykorzystać.