Czas - jak sprawić, by płynął wolniej

Czas - jak sprawić, by płynął wolniej

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2017

Kiedy patrzysz w oczy kogoś, kogo kochasz, na sekundę przed zetknięciem się waszych ust, czas zatrzymuje się. Wszystko wydaje się poruszać w wolniejszym tempie, możesz śnić i nigdy się nie budzić. Później, kiedy przypomnisz sobie tę chwilę, będzie wydawała się niesłychanie ulotna.

Jednak w dniu, w którym otrzymujesz złe wiadomości, na przykład informację o czyjejś śmierci sekundy wydają się wydłużać w nieskończoność, a czas staje się gęsty niczym najgrubsza mgła i upływa bardzo powoli.

Postrzeganie czasu

Jest czas chronologiczny i czas subiektywny, który postrzegasz zgodnie z tym, co każda chwila przekazuje tobie. Subiektywny czas wskazuje pojęcie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i używamy go do zrozumienia czasu trwania wydarzeń i umiejscowienia ich w określonym czasie.

“Nie śpij by odpoczywać, śpij by śnić, ponieważ marzenia się spełniają.”

Walt Disney

Wrażliwość na czas może również wpływać na wykonywanie zadań umysłowych, takich jak zastanawianie się nad rozwiązaniem problemu, podejmowanie decyzji lub planowanie przyszłości. Psycholog John Weardon twierdzi, że postrzeganie czasu jest związane z pamięcią i wizją.

Pół twarzy kobiety.

Jeśli masz wrażenie, że czas mija powoli, zauważysz więcej rzeczy i lepiej je zapamiętasz.

W 1920 r. psycholog Hudson Hoagland zaobserwował związek między postrzeganiem czasu a temperaturą ciała. Pewnego razu, gdy żona Hoaglanda była chora i miała gorączkę, wyszedł z pomieszczenia na minutę, a jego żona odczula to tak, jakby jego nieobecność przeciągała się w nieskończoność. Więc Hoagland kazał jej codziennie liczyć do 60, a ona odkryła, że im wyższa była temperatura jej ciała, tym szybciej liczyła. Innymi słowy, kiedy jej temperatura wzrastała, jej wewnętrzny zegar przyspieszał.

Nowe doświadczenia aktywują neurony

Neurobiolog David M. Eagleman specjalizuje się w badaniu zjawisk związanych z percepcją czasu ludzkiego mózgu. Podczas przeprowadzenia kilku badań za pomocą rezonansu magnetycznego doszedł do wniosku, że kiedy mamy do czynienia z nowym lub zaskakującym doświadczeniem, zwiększa się aktywność neuronów związana z rejestracją doświadczenia.

“Któregoś dnia obudzisz się i odkryjesz, że nie masz już czasu, aby robić to, o czym marzyłeś. Teraz jest na to czas. Podejmij działanie. “

-Paulo Coelho-

Dzieje się tak ponieważ zwracasz większą uwagę na nowe wydarzenia i zapisujesz więcej szczegółów w swojej pamięci, która jest bardziej wypełniona nowymi doświadczeniami. Kiedy pamiętasz nowe doświadczenie, myślisz, że trwało ono znacznie dłużej.

Zatrzymaj czas, abyś mógł marzyć

Nie możesz zatrzymać czasu, ale możesz w pełni wykorzystać każdą sekundę, być świadomym każdej chwili i czuć, że żyjesz. Wszystko, co dzieje się wokół ciebie, dobre lub złe, uczy cię czegoś, a jeśli zatrzymasz się na chwilę, możesz nauczyć się i zapamiętać tę lekcję.

Sekundy, godziny, dni, tygodnie, miesiące i lata mijają nieubłaganie i nie można ich powstrzymać. To, co możesz zrobić, to pomóc mózgowi postrzegać czas wolniej i pozwolić sobie na marzenia. Oto kilka sposobów, aby to osiągnąć:

Kobieta w łodzi.

  • Nigdy nie przestawaj się uczyć. Ciekawość dziecka, zwiedzanie świata, zadawanie pytań i czytanie pozwoli ci aktywować twój mózg i pamięć. Dzięki temu poczujesz, że czas płynie wolniej.
  • Odkrywaj nowe miejsca. Odwiedzanie nowych miejsc, przełamanie rutyny, podróżowanie i poznawanie świata otworzy ci umysł i sprawi, że twój mózg zacznie działać. Przechowa wszystkie informacje z podróży i będzie postrzegał je jako coś, co wolniej mija.
  • Poznawaj nowych ludzi. Zawsze poruszamy się w tych samych kręgach społecznych i w związku z tym nabieramy rutyny. Przyjaciele, rodzina, znajomi i współpracownicy nie zmieniają się. Wyjdź z tego kręgu i porozmawiaj z nowymi ludźmi, poznaj ich i pozwól im się poznać.
  • Podążaj za swoim sercem i intuicją. Często przystajemy i myślimy zbyt wiele o decyzjach, które podejmujemy. Nie zdajemy sobie sprawy, że im więcej mamy opcji, tym bardziej zagubieni możemy się czuć. Podążaj za swoim sercem i intuicją, ucz się spontanicznie, śnij i ciesz się każdą chwilą.
  • W ciągu jednej minuty możesz przeżyć całe życie i możesz wydłużyć tę minutę na tysiące chwil. Można zapamiętać chwilę, zachować ją w pamięci, zapamiętać jaki miała zapach, jak szybko biło ci serce i kto był z tobą.

“Jestem z tobą, albo bez ciebie – tak mierzę mój czas.”

-Jorge Luis Borges-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.