Upraszczając różne sprawy zazwyczaj wygrywamy. Innymi słowy, wszyscy wpadamy w niebezpieczeństwo inwestowania naszej energii w nieco niezdarny sposób. Nasze codzienne decyzje choć w rzeczywistości są błahe, zabierają nam zbyt wiele czasu. Pomyślmy, że nie mamy przecież nieograniczonych zasobów.
Wiele razy tego nie zauważamy, ale codzienne decyzje również powodują pewien stres. Czasami dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że zabierają czas innym aspektom o większym znaczeniu. A czasem dlatego, że stają się źródłem zmartwień, które rzucają cień na nasze życie.
Tymczasem istnieje kilka zasad i wskazówek, które mogą to wszystko uprościć. Idealnie byłoby oczyścić drogę z drobnych problemów, aby móc włożyć nasz wysiłek w to, co rzeczywiście jest tego warte. Jak zatem sprawnie i skutecznie radzić sobie z codziennymi decyzjami? Poniższe wskazówki mogą Ci pomóc.
„Nieznane oblega nas zewsząd i właśnie to, co widzimy i robimy na co dzień, kryje w sobie największą sumę niewiadomych”.
-Henri-Frédéric Amiel-
Trzy złote zasady ułatwiające codzienne decyzje
W większości sytuacji obowiązuje kilka prostych zasad. Sprawdzają się od zakupu materiałów eksploatacyjnych po organizację czasu. Są jasne i oparte na zdrowym rozsądku.
Poznajmy zatem trzy złote zasady ułatwiające codzienne decyzje:
1. Identyfikuj i systematyzuj powtarzające się codzienne decyzje
Często, stając wielokrotnie na tym samym rozdrożu, wciąż się na nim zatrzymujemy. Na przykład, w co się dzisiaj ubiorę? Co przygotuję dziś wieczorem na kolację? Jest wiele sytuacji, które wpisują się w ten schemat.
Należałoby zacząć od określenia, które decyzje powtarzają się regularnie. Następnie poświęć trochę czasu na usystematyzowanie rozwiązania. Jeśli zdecydujesz na początku tygodnia, co włożysz na siebie każdego dnia lub co będziesz jeść, może ci to później zaoszczędzić sporo energii.
2. Planuj i prognozuj
Dotyczy to przede wszystkim załatwiania spraw w pierwszej kolejności. Ważne jest, aby jasno określić, czego używamy często i co jest bardzo ważne lub niezbędne w życiu codziennym. Oprócz jedzenia odnosi się to również do lekarstw, narzędzi itp. Chodzi o to, aby zawsze mieć je w rezerwie, dzięki czemu nie musisz tracić czasu na ich kupowanie w razie pilnej potrzeby.
To samo dotyczy działań wykonywanych tydzień po tygodniu lub miesiąc po miesiącu, takich jak płacenie rachunków czy kontrolowanie budżetu. Najlepiej poświęcić na to chwilę codziennie, co tydzień lub co miesiąc, zamiast robić to w sposób przypadkowy i niezorganizowany.
3. Zasada dotycząca posiłków
Odżywianie należy do podstawowych potrzeb, a więc powszechnych. Każdego dnia musimy ustalić, co będziemy jeść. Jeśli nie jesz poza domem, oznacza to podjęcie obowiązku codziennego przygotowywania posiłków. Jest to coś, co zwykle wymaga czasu i energii.
Ogólna zasada w tym przypadku mówi: przygotowanie każdego posiłku nie powinno zająć więcej czasu niż jego zjedzenie. Średnio zajmuje to około 15 minut. Jak to osiągnąć? Reguła mówi, że jeśli ustawisz ten limit, stopniowo możesz dostosować czas przygotowania.
Inne wskazówki, które możemy wziąć pod uwagę
Aby skutecznie zastosować opisane środki i osiągnąć pożądany rezultat, istnieje również kilka przydatnych propozycji. Zwróć uwagę na następujące zasady:
- Reguły nie są stworzone po to, by schematyzować sposób myślenia, ale by kierować działaniem. Z tego powodu nie powinny być traktowane jako kaftan bezpieczeństwa. Jeśli reguła wydaje się nie działać przez określony czas, najlepiej ją zignorować.
- Reguły poprawiają decyzje, ale nie czynią ich doskonałymi. Chociaż zasady te pomagają uprościć codzienne decyzje, nie mniej prawdą jest, że w określonych sytuacjach mogą sprawić, że zużyjemy więcej energii. Na przykład, kiedy planujemy ubrania na cały tydzień a we wtorek nasz przełożony wstawia nam do harmonogramu serię oficjalnych spotkań, których się nie spodziewaliśmy.
- Zasady działają najlepiej, gdy zachowujemy pewną elastyczność w ich stosowaniu. Z drugiej strony, jeśli działają – idealnie, nic nie musisz zmieniać. Ale jeśli nie, musisz je zrewidować. W ramach swoich okoliczności, każdy ponosi ostateczną odpowiedzialność za ocenę tego, jak funkcjonują jego reguły.
- Ustalone zasady nie powinny wymagać silnej woli. Jeśli naprawdę są funkcjonalne, nie powinny wymagać silnej woli, aby je wprowadzać w życie. Jeśli tego wymagają, należy je zrewaluować.
Celem tych wskazówek mających uprościć codzienne decyzje, jest ułatwienie życia poprzez lepszą organizację myśli. Poza tym pomagają w uświadomieniu sobie tych błahych spraw, przez które marnujemy jeden z najcenniejszych zasobów, jakie mamy: czas.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Aizpuru, P. G. (2006). Introducción a la historia de la vida cotidiana. El Colegio de México.