Konfrontacja z problemami: akceptacja, walka i odróżnianie to klucze do sukcesu!

Konfrontacja z problemami: akceptacja, walka i odróżnianie to klucze do sukcesu!

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2019

Życie specjalizuje się w stawianiu Cię przeciwko trudnościom. Tak, mówimy o problemach, które wszyscy mamy. Czasami są jak sterta kamieni, a innym razem jak sterta papierów. Waga zależy trochę od nastroju. Kiedy stawiamy czoła problemom, opracowujemy różne strategie radzenia sobie z nimi. Ta akceptacja, walka i odróżnianie będą tym, o czym będziemy dzisiaj mówić.

Zaakceptować co? Walczyć z kim? Rozróżniać co? Odpowiedź jest unikalna dla Twoich własnych problemów. Tak, dziś powiemy Ci o znaczeniu konfrontacji z problemami i o tym, dlaczego tak istotna jest akceptacja tego, czego nie możesz zmienić. Ważne jest również, aby walczyć z tym co możesz zmienić, a także mieć inteligencję niezbędną do tego, aby zdecydować, której z dwóch strategii użyć.

Akceptacja tego, czego nie możesz zmienić

Czasami może to być bardzo trudne do wykonania. Bezsilność napełnia nas energią. Wiele razy ta energia staje się frustracją, bólem i wściekłością. Porozmawiajmy o bólu. Ból spowodowany utratą rzeczy, której nigdy nie będziemy mogli odzyskać. To między innymi ukochana osoba, którą straciłeś, minione lata, amputowana noga.

Żarówki

Wraz z wiekiem stajesz się ekspertem w tej dziedzinie. W miarę upływu lat wypełniasz worek pustki, która zamienia smutek w nostalgię. W końcu akceptujesz, że ta pustka jest częścią Ciebie.

Nie przestajesz kochać tego, co Cię opuszcza, pomimo tego jak stanowczo się żegnasz. Nie przestajesz robić z tego części historii swojego życia lub rzutujesz to na przyszłość. Dzieje się tak, ponieważ duża część tego czego się spodziewasz, jest powiązana z tym czego doświadczyłeś. Dziecko, które żyło w otoczeniu dobrych ludzi, uwierzy, że każdy jest dobry. Dlatego będą traktować ludzi dobrze i prawdopodobnie będą dobrymi ludźmi.

Akceptacja oznacza zrozumienie, ale nie tylko pod kątem poznawczym. Musisz także zrozumieć ją na poziomie emocjonalnym. Na tej równinie musisz zrekompensować to, co pozostało z pominiętej fortuny tego co już minęło.

Duża część tego, czego się spodziewasz, jest związana z tym co już przeżyłeś.

Walka, zmaganie się i planowanie

Walka, zmaganie się i planowanie… Inwestowanie zasobów i myślenie o następnym kroku. Spędzamy cztery lub pięć lat studiując zawód. Czekamy dziewięć miesięcy na dziecko, godziny i godziny walki z rakiem, sekundy z naszymi głowami między nogami, czekając, aż spadnie kolejna bomba.

I uczymy się przez to przechodzić. Szukamy najlepszego lekarza i najlepszego leczenia, aby zostać wyleczonym. Typowe dla nas jest badanie terenu i szukanie najbezpieczniejszej strefy.

Kiedy zrozumiesz, że masz pewną kontrolę i że dzięki tej kontroli możesz zyskać coś pozytywnego, wtedy zaczynasz. Mogą to być trudne lub łatwe cele. W tym sensie bądź ostrożny. Nie powinieneś tracić perspektywy.

Kobieta spacerująca po pustej drodze

Są ludzie, którzy cieszą się masochizmem na wysokim poziomie i mają szczególne upodobanie do tych celów, które spowodują, że będą mieli wyższy poziom cierpienia. W pewnym sensie wydaje się, że muszą cierpieć aby żyć, tak samo jak muszą jeść lub spać.

Pamiętajmy, że mówimy o strategiach rozwiązywania problemów. Tak więc, przed walką lub zmaganiem się z problemami, najlepiej jest próbować zmniejszyć liczbę problemów. Rozróżnij prawdziwe problemy od tych, które są produktem Twojej wyobraźni. Pozbądź się tych „muszę” i „powinienem”.

Ćwiczenia są świetne, ale nie powinno się to zmienić w ciągłe cierpienie. Zdrowe jedzenie jest fantastyczne, ale nie wypełniaj swojej kuchni rzeczami zdrowymi, których nie lubisz jeść. Dodatkowe cierpienie w tych przypadkach rzadko przynosi dodatkowe korzyści. Jedyne co to robi, to zwiększenie szans na nieszczęście.

Odróżnianie

Zdolność do akceptacji i kompromisu nie jest zbyt przydatna bez wystarczającej inteligencji. Musisz być w stanie rozróżnić, które problemy są warte pewnej strategii, a nie innej. Na razie nie można sprowadzić kogoś z grobu ani podróżować w przeszłość. Są to węzły emocjonalne, które najlepiej rozwiązuje się poprzez akceptację.

Z drugiej strony, zidentyfikowanie tego problemu, z którym chcemy się zmierzyć lub zmiana, którą chcemy wprowadzić, również wymaga części wcześniejszej akceptacji. Na przykład trudno jest zmusić się do bycia bardziej przyjaznym, jeśli nie zaakceptujesz, że nie jesteś taki przyjazny.

W taki lub inny sposób spędzasz dużo czasu na obszarach, które opisaliśmy. Niemniej jednak wiele razy znajdujesz się na rozdrożu. Na tych skrzyżowaniach możesz nie wiedzieć, czy lepiej walczyć, czy może zaakceptować.

Rozważmy pacjenta z rakiem. W jakim momencie akceptacja jest lepszą strategią niż walka? Z tego powodu pacjent musi rozróżnić co powinien i czego nie powinien robić. Pacjent powinien słuchać swoich lekarzy. Pomoże im to podjąć właściwą decyzję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.