Ci, którzy wiedzą co to cierpliwość, którzy znają jej wartość, wiedzą, że dzięki niej spotykają ich dobre rzeczy. Ich osiągnięcia przychodzą dzięki oddaniu, wysiłkowi i wytrzymałości.
Ponieważ wszystko, co wymaga powściągliwości tworzy wokół nas otoczkę entuzjazmu oraz nadziei. Taka jest właśnie cierpliwość.
Uwielbiam ludzi, którzy wiedzą, że między sadzeniem a zbiorami jest dużo “modlitwy i czekania”. Ponieważ niezbędnym jest pozostać silnym, kiedy stawiamy czoła trudnościom losu oraz pozostać spokojnym kiedy zmierzamy się z tą niepewnością czy to czego pragniemy w końcu nadejdzie.
Pamiętaj, że wiosna również powraca
Pamiętam, kiedy podczas jednej zimy mój ojciec potrzebował drewna na opał. Więc znalazł martwe drzewo i porąbał je na mniejsze kawałki. Lecz później, kiedy nadeszła wiosna, ze zdziwieniem zauważył, że uschnięty konar zaczął wypuszczać nowe gałązki. I rzekł:
“Byłem pewien, że to drzewo było martwe. Straciło w zimie wszystkie swoje liście. Wyglądało tak mizernie, wszystkie jego gałęzie były połamane i opadły na ziemię, tak jakby w drzewie tym nie krył się nawet najmniejszy przejaw życia. Teraz jednak widzę, że ono przetrwało.”
Zwrócił się do mnie i powiedział:
“Nie zapomnij tej lekcji. Nigdy nie ścinaj drzew w czasie zimy. Nigdy nie podejmuj negatywnej decyzji w niesprzyjającym momencie. Nigdy na nic się nie decyduj, kiedy jesteś w kiepskim humorze. Poczekaj. Uzbrój się w cierpliwość. Sztorm przejdzie. Pamiętaj, że wiosna zawsze powraca.”
Wszystko się zdarza, wszystko przemija, wszystko się zmienia
Każda nagroda w końcu nadejdzie, ponieważ czas odpowiedzialny jest za zamykanie drzwi przed tym, co niepożądane oraz za pomaganie nam w walce z udręką i wzbudzaniu naszej nadziei. Dlatego nadejdzie w końcu ten moment, kiedy obudzą się w Tobie nowe pragnienia i coś dobrego wydarzy się w Twoim życiu.
Z pewnością usłyszałeś niejeden raz: “Nie popełnij tego błędu podejmowania nieodwracalnych decyzji pod wpływem przejściowych emocji.” To zdanie mówi nam o tej wspaniałej wartości jaką jest cierpliwość, zdolności do uspokojenia się oraz spojrzenia na wszystko z innej perspektywy.
Jeśli będziemy działać bez uprzedniego czekania, prawdopodobnie sami przyczynimy się do zaistnienia komplikacji. To tylko nas rozstroi i sprawi, że będzie nam bardzo trudno odnaleźć nadzieję pośród emocjonalnych gruzów.
Cierpliwość – jak nad nią pracować i poznawać siebie
Umiejętność czekania wymaga cierpliwości do poznania samego siebie, do zatrzymania się, przemyśleń oraz poczucia się pewnie we własnej skórze. Oto aspekty, które powinniśmy rozwijać w celu kontemplowania świata z większym zrozumieniem i rozsądkiem.
Zatem cierpliwość to dar, który wymaga znajomości jak wystrzegać się przed impulsywnym oraz bezmyślnym zachowaniem. Tylko w ten sposób możemy sięgnąć po rzeczy, które pragniemy bez płacenia za nie zbyt wysokiej ceny.
Lecz co możemy zrobić, aby nasza cierpliwość się rozwinęła, jak być bardziej ostrożnym oraz nauczyć się czekania?
Oddychaj
Głębokie oddychanie to zawsze dobra metoda na zanurzenie się w przemyśleniach. Innymi słowy, w pewien sposób oferujemy naszemu wewnętrznemu dialogowi przerwę.
Odkryj powód, dla którego stale się gdzieś śpieszysz
Pomyśl o przyczynach, które doprowadziły Cię do działania w impulsywny i niecierpliwy sposób. Zorganizuj swój czas oraz ustal nowe priorytety. To pomoże Ci poznać siebie lepiej oraz uspokoi w intensywnych chwilach.
Rozpoznaj rzeczy lub ludzi, którzy burzą Twoją cierpliwość
Czasami ludzie lub sytuacje, które nas dotykają, prowadzą do wewnętrznego konfliktu i sprawiają, że zaczynamy działać bez zastanowienia. Pomyśl o tym oraz postaraj się o tym pamiętać.
Czy Twoja niecierpliwość jest przydatna? Czy jest uzasadniona?
Odpowiedz sobie w całkowicie szczery sposób na te dwa pytania oraz poszukaj pewnych wzorów zachowań, które powtarzane, nie pozwalają Ci wykonać danych zadań w odpowiedni sposób.
Nigdzie się nie śpiesz oraz oczekuj nieoczekiwanego
Istnieje pewne powiedzenie autorstwa Jeffa Fostera, które podsumowuje to wszystko: “Niezależnie od tego jak “zły obrót” przybierają sprawy, zawsze powinieneś przystopować, zwolnić, odetchnąć i przestać starać się rozwiązać wszystko…weź głęboki oddech raz jeszcze.”
Pielęgnowanie daru, jakim jest cierpliwość wymaga umiaru i samokontroli, jak każdy inny rodzaj nauki. Dlatego powinieneś praktykować wytrwałość i opanowanie czytając oraz pisząc książkę, którą nazywamy naszym życiem.