Zaloty w XXI wieku - 5 użytecznych wskazówek

Zaloty w XXI wieku - 5 użytecznych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2017

Zaloty” to staroświeckie słowo, jednak opanowanie sztuki uwodzenia, flirtu oraz nawiązywania romantycznej relacji jest bardzo ważne jeśli chcemy znaleźć druga połówkę lub doświadczyć przygodnego romansu. Zaloty są do tego najlepszą drogą.

Może się to wydawać dziecinne, ale posiadanie pewnych cech, które pozwalają nam na intymne zbliżenie się do drugiej osoby mogą przemienić nas w najprawdziwszego “Don Juana”.

Problem polega na tym, że wiele razy pozwalamy szansie uciec lub nie jesteśmy w stanie podjąć kroków niezbędnych do tego, by kogoś poznać.

“Flirtowanie jest jak zażywanie pigułek. Nigdy dokładnie nie wiesz jakie mogą wyniknąć z tego skutki uboczne.”

-Catherine Deneuve-

Czekanie na pierwszy krok?

Zdaje się, że zawsze czekamy, aż ta druga osoba podejmie pierwszy krok. Nawet nie pierwszy krok; może być to również oczekiwanie, aż partner/ka oświadczy nam, iż chce się zaangażować poważniej lub zamieszkać razem.

Czasami, po tak długim wyczekiwaniu, potencjalny związek nigdy się nie zrealizuje, a my nadal będziemy sami.

miłość i plaża

Częściej przytrafia się to kobietom, głównie z powodu ich wychowania oraz hiperromantycznych i szowinistycznych założeń, które przez całe życie wpaja nam nasze społeczeństwo.

W przeszłości, a nawet teraz, nie patrzono przychylnym okiem na kobiety robiące pierwszy krok. To na mężczyźnie spoczywała rola zalotnika oraz ubiegania się o rękę kobiety. Na tym polegały zaloty. Jeżeli to kobieta starałaby się o mężczyznę, zostałaby opisana kolorowymi epitetami, bynajmniej pozytywnymi. 

W dzisiejszych czasach kobiety nie są już pod taką presją, mimo to nadal istnieją pewne uprzedzenia.

Niezależnie od płci, jeżeli chcemy zdobyć kogoś, kto nam się podoba, powinniśmy pokierować się kilkoma zasadami, jakimi charakteryzują się współczesne zaloty.

Zaloty – co zrobić by odniosły sukces?

1. Strach przed odrzuceniem

Wielu ludzi nie jest w stanie nawiązać kontaktu z drugą osobą ze względu na strach przed spowodowaniem negatywnych reakcji. Bardzo boli bycie odrzuconym. To jak uderzenie pięścią naszego ego, które sprawia, że czujemy jak uchodzi z nas powietrze.

Musimy zdać sobie sprawę oraz być świadomym faktu, że odmowa jest czymś na porządku dziennym, nie można bowiem zadowolić każdego i nie jest możliwe podobać się wszystkim.

Chociaż myślimy, że jesteśmy atrakcyjni, czy sympatyczni, piękno to rzecz subiektywna. Jedna osoba będzie uważać nas za cud świata, podczas gdy inna nie “zawiesi oka”. W wielu przypadkach to nasz sposób bycia przyciąga lub odpycha różnych ludzi.

Zatem przygotuj się na odrzucenie, ponieważ my wszyscy tego doświadczamy. Zaloty zakończone sukcesem to często droga prób i błędów.

2. Zaufaj sobie

Ten punkt jest dość ściśle związany z pierwszym. Jeżeli ufasz samemu sobie, zaakceptowanie odmowy przyjdzie Ci o wiele łatwiej. Będziesz również cieszyć się lepszymi relacjami z ludźmi.

Pewność siebie oznacza bezwarunkową akceptację oraz miłość wobec samego siebie, bez względu na to czy inni podzielają nasze odczucia.

Z drugiej strony, warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do tego, co myślimy, wygląd zewnętrzny nie jest tak ważny kiedy chodzi o stworzenie trwałego związku. Osoba o przeciętnej aparycji, ale wierząca w siebie, może przyciągać o wiele więcej osób, niż ktoś o oszałamiającym wyglądzie, ale niepewny siebie.

Zawsze odzwierciedlamy to, co o sobie myślimy. Dlatego jeżeli cenisz samego siebie, darzysz miłością oraz dbasz o siebie, inni zrobią to samo.

“Wiara w siebie jest pierwszym stopniem na drabinie wiodącej do sukcesu.”

-Ralph Waldo Emerson-

3. Wyobraź sobie, że jesteś obwoźnym sprzedawcą

Tak, dobrze przeczytałeś. Wyobraź sobie, że sprzedajesz “coś” “komuś”, i że ktoś kupi Twój produkt, a ktoś inny nie.

Podobnie jak dzieje się z obwoźnymi sprzedawcami, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą zainteresowani towarem, podczas gdy inni nie otworzą nawet drzwi. To normalne, kwestia statystki.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby nie przegapiać nadarzających się okazji. Zaloty na tym właśnie polegają. Musimy zadzwonić do drzwi każdego atrakcyjnego domu, który mijamy na naszej drodze. Musimy zaakceptować fakt, że drzwi albo się otworzą, albo pozostaną zamknięte.

4. Dotykaj, uśmiechaj się i okaż trochę szelmostwa

Język ciała jest niezwykle istotny i zawsze komunikuje nam więcej, niż jesteśmy w stanie zwerbalizować.

para śmieje się

Badania wykazały, że ludzie, którzy często się uśmiechają są o wiele bardziej atrakcyjni oraz promieniują charyzmą.

Tyczy się to również osób, które czują się komfortowo w bliskim kontakcie fizycznym, którzy poklepują innych po plecach, czy opierają się na ich ramieniu. Dla ludzi tego typu budowanie więzi przychodzi bardzo naturalnie.

Z drugiej strony, warto jest pokusić się na bycie nieco figlarnym, jednak zawsze w umiarkowany sposób.

Słowo wypowiedziane w odpowiednim momencie, przelotny uśmiech, czy mrugnięcie oka, to wszystko może dać do zrozumienia drugiej osobie, że uważamy ją za atrakcyjną.

5. Znajdź coś wspólnego

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada konto na mediach społecznościowych, co sprawia, że o wiele łatwiej przekazać coś za pomocą pisemnej wiadomości, niż twarzą w twarz. Możemy traktować to jako zaletę, która pomoże nam zrobić pierwszy krok wobec osoby, która nam się spodobała.

Jak już nawiążemy kontakt, powinniśmy znaleźć wspólne punkty, które mogą być zaczątkiem ciekawej rozmowy oraz dać nam okazję do zaproszenia na randkę. Innymi słowy, za pomocą wiadomości możemy znaleźć pewnego rodzaju “wymówkę”, by zaprosić daną osobę na drinka, a tak się zaczynają zaloty.

Na koniec, najważniejsze jest abyśmy byli wierni samym sobie, darzyli się zaufaniem, czuli się pewnie oraz bezpiecznie. Bez wątpienia nawiążemy z kimś kontakt i może w końcu wszystko ułoży się tak, jak sobie to wymarzyliśmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.