Ciekawy mit o marihuanie

University of Washington przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, czy używanie konopi zwiększa kreatywność. Przyniosło ono kilka interesujących wyników.

liść marihuany

Istnieje powszechny pogląd, że palenie marihuany zwiększa kreatywność. Być może opinia ta wywodzi się z faktu, że wielu ludzi w świecie sztuki było lub nadal jest użytkownikami tej substancji. Sam Charles Baudelaire mawiał, że najprostsze słowa i najbardziej trywialne idee nabierają dziwnego i nowego znaczenia po spożyciu haszyszu. Czy znasz ten mit o marihuanie i jej wpływie na kreatywność?

Wielu znanych ludzi, takich jak John Lennon, Bob Marley, a nawet naukowcy, tacy jak Carl Sagan, używało konopi indyjskich. Jednak wydaje się, że mit o marihuanie i informacja, że zwiększa ona kreatywność, nie ma zbyt wielu podstaw. Potwierdza to niedawne badanie opublikowane w Journal of Applied Psychology.

Choć naukowcy potwierdzają, że temat ten wymaga dalszych badań, dostępne dowody wskazują, że palenie marihuany ma minimalny wpływ na kreatywność. Co więcej, dotyczy to tylko niektórych osób.

kreatywny mózg
„Marihuana prawdopodobnie nie czyni Cię tak kreatywnym, jak myślisz”. (Christopher Barnes).

Mit o marihuanie i kreatywności

Powyższe badania prowadził Christopher Barnes, psycholog z University of Washington (USA). Jego celem było sprawdzenie, czy palenie marihuany czyni nas bardziej kreatywnymi. Aby to zweryfikować, zebrał 191 ochotników, którzy okazjonalnie używali konopi indyjskich.

Wszyscy uczestnicy zostali poddani testowi na kreatywność; miało to miejsce 15 minut po zażyciu marihuany lub po 12 godzinach abstynencji. Następnie panel sędziów oceniał dowody i pomysły, które pojawiły się w badaniu. Aby uniknąć uprzedzeń, żaden z sędziów nie wiedział, którego ochotnika ocenia.

Wyniki badania

Wyniki pokazały, że nie było różnicy między uczestnikami, którzy odpowiedzieli na test pod wpływem marihuany, a tymi, którzy byli trzeźwi w czasie testu. Stwierdzono zatem, że palenie marihuany nie wpływa na kreatywność.

Jednak naukowcy odkryli, że ci, którzy byli pod wpływem narkotyku, mieli tendencję do przeceniania własnych pomysłów, a także pomysłów innych uczestników. Innymi słowy, czuli, że oni i inni byli bardziej kreatywni, chociaż wcale tak nie było.

Pokazuje nam to, dlaczego tak wiele osób angażuje się w działania twórcze i przypisuje swoje umiejętności używaniu marihuany. Naukowcy uważają, że pozytywny nastrój, który wywołuje marihuana u większości ludzi, sam w sobie jest ważnym punktem wyjścia do bycia bardziej kreatywnym. Dlatego konsumpcja nie sprzyja kreatywności, ale promuje pozytywne nastawienie do tworzenia.

kolorowa żarówka
Marihuana nie czyni użytkowników bardziej kreatywnymi, ale częściej przeceniają oni swoje pomysły i myślą, że są kreatywni, nawet jeśli tak nie jest.

Inne badania

Wnioski Christophera Barnesa są zgodne z innymi badaniami, które analizowały związek między marihuaną a kreatywnością, aczkolwiek pojawiają się pewne niuanse.

Na przykład badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że używanie konopi indyjskich nieznacznie stymulowało myślenie rozbieżne, co jest typowe dla myślenia kreatywnego. Efekt ten został jednak zauważony tylko u osób, które zwykle miały trudności z byciem innowacyjnym. Co więcej, nie był szczególnie istotny.

Inne badania testowały działanie marihuany w trzech grupach. Jednej grupie podano wysoką dawkę TCH (aktywny składnik marihuany), innej małą, a jeszcze innej placebo. Żaden z uczestników nie wiedział, w której grupie się znajduje.

Następnie przeprowadzono serię testów, aby zmierzyć poziom ich kreatywności. Wyniki wykazały, że ci, którzy spożywali małe ilości TCH lub placebo, byli bardziej kreatywni niż uczestnicy, którzy otrzymywali wyższe dawki. W tym drugim przypadku nastąpił zauważalny spadek zdolności twórczych. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że jak dotąd nie ma dowodów na to, że używanie marihuany czyni nas bardziej kreatywnymi. Dostępne wyniki sugerują coś przeciwnego.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Heng, Y. T., Barnes, C. M., & Yam, K. C. (2022). Cannabis use does not increase actual creativity but biases evaluations of creativity. Journal of Applied Psychology. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/apl0000599.
  • Schafer, G., Feilding, A., Morgan, C. J., Agathangelou, M., Freeman, T. P., & Curran, H. V. (2012). Investigating the interaction between schizotypy, divergent thinking and cannabis use. Consciousness and cognition, 21(1), 292-298.
  • Kowal, M. A., Hazekamp, A., Colzato, L. S., van Steenbergen, H., van der Wee, N. J., Durieux, J., … & Hommel, B. (2015). Cannabis and creativity: highly potent cannabis impairs divergent thinking in regular cannabis users. Psychopharmacology, 232(6), 1123-1134.
Scroll to Top