Konopie indyjskie: rosyjska ruletka zaburzeń psychicznych

W ostatnich dziesięcioleciach rekreacyjne zażywanie konopi indyjskich stało się widoczne i znormalizowane, ponieważ jak w przypadku każdej substancji niezwykle ważne jest, aby ją bardzo dobrze poznać i poznać siebie.
Konopie indyjskie: rosyjska ruletka zaburzeń psychicznych
Alicia Yagüe Fernández

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Yagüe Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2023

Konopie indyjskie to nie tylko najczęściej zażywany nielegalny narkotyk, ale także jeden z narkotyków, na temat którego istnieje najwięcej mitów dotyczących jego wpływu na umysł i ciało. Hiszpańskie Centrum Narkotyków i Narkomanii wskazuje, że średni wiek, w którym zaczyna się zażycie wynosi od 14 do 15 lat.

Najnowsze badania wykazują, że zwyczajowe konopie indyjskie powodują zmiany strukturalne w tkance mózgowej. Powoduje, między innymi, ważne zmiany, które prowadzą do pogorszenia pamięci, uwagi, percepcji, koordynacji i koncentracji.

Te zmiany w mózgu przekładają się na pogorszenie wyników w życiu osobistym, społecznym i pracy, wpływając na nasz stan emocjonalny i fizyczny. Wiele osób używa tę substancję, ponieważ ułatwia im relaks, ucieczkę od problemów, kontakty towarzyskie, eksperymentowanie lub dobrą zabawę. Drugą stroną medalu jest to, że substancja ta może być furtką do ważnych zaburzeń umysłowych, takich jak psychoza lub napady lękowe.

“Marihuana powoduje amnezję… i inne rzeczy, których nie pamiętam”

-Woody Allen-

Medycyna czy narkotyk?

Cannabis sativa to roślina zawierająca ponad 400 składników chemicznych, z których znanych jest co najmniej 60 kannabinoidów. Trzy najważniejsze kanabididy to THC, CBD i CBN. Delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) jest głównym środkiem psychoaktywnym konopi, występuje w pąkach kwiatowych, i w mniejszej ilości w liściach.

Obecnie, dzięki technikom uprawy i selekcji genetycznej, otrzymano rośliny o wyższym stężeniu THC, wynoszące od 2-5% aż do 20%.

smutny mężczyzna na schodach

Efekty psychoaktywne zaczynają się kilka minut po wypaleniu marihuany i trwają 1-2 godziny, chociaż THC pozostaje w organizmie przez długi czas (można go wykryć nawet miesiąc później u nałogowych palaczy).

Niektóre działania niepożądane to między innymi pogorszenie pamięci krótkotrwałej, suchość w ustach, zaczerwienienie oczu, upośledzona percepcja, osłabiona zdolność motoryczna lub zwiększony apetyt. Osoba zażywająca konopie indyjskie może rozwinąć nałóg, a w konsekwencji doświadczać różnych stanów psychicznych i fizycznych.

Zatrucia

Konopie indyjskie i ostre zatrucie nimi może mieć bardzo różne objawy i zależy od dawki, zawartości THC, stosunku THC/CBD, formy zażywania, a także osobowości, oczekiwań osoby i kontekstu, w którym je przyjmuje.

Przyjmowanie marihuany ma na ogół dwie strony. Może wystąpić początkowa faza stymulacji, w której osoba doświadcza euforii lub dobrego samopoczucia. Później przychodzi czas na fazę, w której przeważa uczucie otępienia z rozluźnieniem i sennością. U niektórych pacjentów, zwłaszcza u zażywających sporadycznie lub po dużych dawkach, mogą pojawić się lęki, dysforia, paranoja i/lub napady paniki.

Uzależnienie

Charakteryzuje się intensywną chęcią konsumpcji, utratą kontroli nad zażyciem. Osoba potrzebuje substancji by wykonywać pewne czynności (na przykład spać). Z czasem jest gotowa robić wszystko, by uzyskać substancję i ją przyjąć. Osoba zaczyna odczuwać niepokój, jeśli nie pali, odczuwa zmiany nastroju i zaburzenia snu. Jeśli pojawia się którykolwiek z tych elementów mamy do czynienia z uzależnieniem.

Abstynencja

Kiedy przyjmowanie jest intensywne i/lub długotrwałe, szczególnie u uzależnionych konsumentów, objawy pojawiające się przy zaprzestaniu są następujące: drażliwość, złość lub agresja, nerwowość, niepokój, trudności z zaśnięciem, utrata apetytu lub masy ciała, przygnębienie, bóle brzucha, skurcze, drżenie, pocenie się, gorączka, dreszcze lub ból głowy. Te objawy pojawiają się u ponad 50% zażywających regularnie i u 15% zwykłych konsumentów.

Genetyczna loteria podatności na uzależnienie

Powszechnie uważa się, że wymienione konsekwencje są odosobnionymi przypadkami. “To mi się nie przydarzy, ja dobrze się czuję po zażyciu”, ale przy przyjmowaniu narkotyków bardzo istotną rolę odgrywa czynnik genetyczny. Są ludzie, którzy mają zwiększone ryzyko rozwoju uzależnień i chorób psychicznych z powodu ich obciążenia genetycznego.

płacząca kobieta

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na pewne zaburzenia psychiczne ze względu na ich układ nerwowy i składniki genetyczne, doświadczenia życiowe i typy osobowości. Istnieją też zaburzenia psychotyczne, które mogą pozostać “uśpione” i obudzić się przez zażycie.

Nikt nie może nas uprzedzić, jak zareagujemy na konopie indyjskie i na pierwsze zażycie. Przyjmowanie  narkotyków to decyzja każdego z nas, jak również konsekwencje zażycia. Możemy odwrócić wzrok, ale w rzeczywistości zażycie narkotyków zmienia nasz stan psychiczny, emocjonalny i fizyczny.

“Byłem po prostu przekonany, że z jakiegoś tajemniczego powodu byłem odporny i się nie uzależnię. Ale uzależnienie nie negocjuje i stopniowo rozprzestrzeniło się we mnie niczym mgła.”

-Eric Clapton-

Zły haj

Często spotyka się strony internetowe, artykuły i stowarzyszenia, które bronią zażywania marihuany ze względu na jej “funkcje terapeutyczne” lub “korzystny wpływ na zdrowie”. Wśród tych efektów mówi się również o jej skuteczności w łagodzeniu bólu i zdolności relaksacyjnej.

Istnieje wiele ruchów społecznych na rzecz normalizacji i legalizacji marihuany. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zażywanie tej rośliny w jakiejkolwiek postaci nie jest wskazane. Domniemane skutki pozytywne, w porównaniu z jej patologicznymi konsekwencjami, nie usprawiedliwiają jej konsumpcji.

Fakt, że roślina posiada substancję czynną, która może mieć pozytywny wpływ oraz że badania kliniczne i farmakologiczne podają ją jako opcję terapeutyczną dla niektórych pacjentów, izolowanie wspomnianej substancji czynnej i kontrolowanie jej dawki i stężenia nie oznacza, że zażycie marihuany jest samo w sobie korzystne.

Skutki zatrucia patologicznego lub tzw. “złego haju” mogą prowadzić do napadów lękowych, depersonalizacji lub derealizacji, intensywnej paniki, uczucia umierania, objawów paranoicznych, zaburzeń motorycznych, paraliżu lub zmian zmysłowo-percepcyjnych, jak iluzje wizualne lub halucynacje.

Konopie indyjskie i objawy po zażyciu

Niektóre z objawów klinicznych związanych z używaniem konopi indyjskich są następujące:

  • Lęk: bardzo często jest pojawienie się objawów lękowych i/lub zaburzeń lękowych po zażyciu
  • Depresja: wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych i prób samobójczych
  • Choroba afektywna dwubiegunowa: może sprzyjać pojawianiu się objawów psychotycznych, faz maniakalnych i zwiększać liczbę nawrotów choroby
  • Zespół demotywacji: utrata energii, brak chęci, apatia i deficyty poznawcze
  • Upośledzenie funkcji poznawczych: spowolnienie i utrata zdolności reakcji, percepcji, pamięci, rozwiązywania problemów, koncentracji, uwagi itp.
  • Psychoza: istnieją badania, które pokazują, że zażywanie marihuany podwaja prawdopodobieństwo psychozy. Mogą wystąpić krótkotrwałe zaburzenia psychotyczne, ale mogą też rozwinąć się długotrwałe i przewlekłe psychozy. Zaobserwowano, że zażywanie konopi indyjskich jest bardzo rozpowszechnione u osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia.
  • Retrospekcja spowodowana zażyciem marihuany: ponowne przeżywacie doświadczeń z momentu zatrucia bez zażycia.
  • Delirium: jest przemijającą reakcją charakteryzującą się złudzeniami, drżeniem całego ciała, pobudzeniem, lękiem, głębokim snem, halucynacjami itp. Jest to rzadkie, wiąże się z zażywaniem dużych dawek.
  • Wpływ na sen: THC przywołuje sen i zmienia wzór snu i czuwania.
  • Wpływ na jedzenie: przy sporadycznym zażyciu zwiększa się apetyt, ale przy ciągłej konsumpcji może nastąpić obniżenie apetytu. Ponadto zażywanie konopi indyjskich sprzyja akumulacji tłuszczów.
zrozpaczony mężczyzna

Nie wiemy, co czeka nas po zażyciu narkotyków, zaburzenia psychiczne pojawiają się bez ostrzeżenia, istnieją podróże, na które nie dostaniemy biletu powrotnego. Narkotyki są największym łańcuchem zniszczenia. Zaczyna się, gdy nie doceniasz samego siebie, kończy się, gdy pociągniesz wszystkich tych, którzy cię kochają w otchłań.

“Każde uzależnienie powstaje z nieświadomej odmowy stawienia czoła bólowi i wyjścia z niego”

-Eckhart Tolle-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.