Chwila dla umysłu oznacza przerwę od tych chwil, kiedy czujesz się zdezorientowany lub niespokojny. To proste i praktyczne źródło, które może ci pomóc, jeśli czujesz, że nie myślisz jasno. Jest to również przydatne, gdy troska lub obsesja przejmują kontrolę nad twoim umysłem.
Można również powiedzieć, że chwila dla umysłu to sposób na ochronę mózgu. Dzieje się tak dlatego, że kiedy jesteś zestresowany, całe twoje ciało, w tym mózg, reaguje w podobny sposób, jak wtedy gdy jesteś chory. Jego zasoby skupiają się na obronie, co wiąże się ze znacznym zużyciem organizmu.
Jeśli tego typu sytuacje zdarzają się często, zużycie staje się jeszcze większe i kończy się negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i funkcjonowania mózgu. Chwila dla umysłu jest prostym i skutecznym antidotum na ucieczkę od stresu i powrót do równowagi.
„ Im bliżej człowiek dochodzi do spokojnego umysłu, tym bliżej jest siły ”.
-Marcus Aurelius-
Chwila dla umysłu – dlaczego tak potrzebna?
Stres jest reakcją twojego ciała na zagrożenie lub na coś, co postrzegasz jako zagrożenie, niezależnie od tego, czy rzeczywiście tak jest. Ta percepcja wyzwala fizjologiczny stan czujności, który powoduje zmiany w twoich narządach i układach ciała. W efekcie twoje ciało przygotowuje się do walki lub ucieczki.
W tych warunkach funkcje poznawcze mózgu koncentrują się na radzeniu sobie z zagrożeniem. Reszta pozostaje w tle. Nie możesz myśleć o dbaniu o siebie. Twoje zmysły nie działają tak ostro, że możliwe jest, że przestaniesz widzieć lub słyszeć niektóre bodźce w swoim otoczeniu.
Jeśli stan stresu się utrzymuje, nawet jeśli nie jest tak intensywny, rozwijasz obniżoną zdolność koncentracji. Stajesz się również drażliwy i nerwowy, z obniżoną pamięcią i słabą wydajnością czynności wymagających intelektualnej złożoności. W konsekwencji stres może być prekursorem wielu błędów, nieefektywności i złych decyzji. Jednak wstrzymanie umysłu jest jednym ze sposobów przeciwdziałania tym skutkom.
Pauza w umyśle
Chwila dla umysłu oznacza, że musisz aktywnie interweniować w przepływ swoich myśli. W kategoriach metaforycznych jest to dokładnie tak, jak naciśnięcie przycisku pauzy na pilocie podczas oglądania wideo. Jest to technika awaryjna, która pozwala odzyskać równowagę i samokontrolę. Więc jak to robisz?
To całkiem proste. Polega na wykonywaniu rutynowych lub mechanicznych czynności w naprawdę elementarny sposób. Może to być wszystko, od zmywania naczyń po sortowanie dokumentów. Może to być spacer, zamiatanie części domu lub biura lub wykonywanie jakiejkolwiek czynności, która wiąże się z pewnym wydatkiem energii fizycznej, ale bez większego zaangażowania psychicznego lub emocjonalnego.
Kluczem do sukcesu jest skupienie się na aktywności, jakkolwiek podstawowa może być. Jeśli sortujesz dokumenty, zwróć uwagę na sposób, w jaki to robisz. Jeśli idziesz na spacer, zwróć uwagę na odczucia w swoim ciele i podziwiaj panoramę. Lub, jeśli zmywasz naczynia, rób to skrupulatnie. To takie proste. To wszystko, co musisz zrobić, aby wstrzymać umysł.
Chwila dla umysłu – korzyści
Jeśli ćwiczysz technikę wstrzymywania umysłu, natychmiast zauważysz korzyści. Musisz tylko ściśle przestrzegać dwóch podstawowych zasad: wykonać czynność mechaniczną i skupić się na niej. Nie musisz robić nic więcej. Problem polega na tym, że kiedy jesteś zestresowany, zwykle opierasz się wykonywaniu czynności w ten sposób.
W rzeczywistości stres powoduje, że twój umysł inicjuje dynamikę obrony, jak wspomnieliśmy wcześniej, i nie jest łatwo powiedzieć mózgowi: „Przestań. Zostaw to na chwilę”. Rzeczywiście, kiedy jesteś w stanie stresu, masz tendencję do odczuwania, że kierowanie myśli na inne tory lub wykonywanie prostej czynności jest zbyt ryzykowne. Dlatego główną barierą, którą musisz pokonać, jest przełamanie tego sposobu myślenia.
Podobnie jak w wielu innych sytuacjach życiowych, często chodzi tylko o podjęcie decyzji i danie sobie okazji do doświadczenia czegoś nowego. To samo dzieje się z wstrzymaniem umysłu. Następnym razem, gdy poczujesz się zestresowany, daj sobie na to pozwolenie. Jesteśmy pewni, że okaże się to pomocne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bird, W., & Reynolds, V. (2006). Caminar para la salud: La guía completa paso a paso para ponerse en forma y sentirse bien. INDE.
- Duval, F., González, F., & Rabia, H. (2010). Neurobiología del estrés. Revista chilena de neuro-psiquiatría, 48(4), 307-318.
- Liñán, É. E. No-cosas. La sociedad sin pausa. Revista Académica “Voces y Saberes”, 4(4), 32-37.