Ludzie wysoce skoncentrowani - czym się charakteryzują?

Ludzie wysoce skoncentrowani to osoby, które cieszą się lepszym samopoczuciem psychicznym i osiągają cele osobiste. Dowiedz się więcej.
Ludzie wysoce skoncentrowani - czym się charakteryzują?

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2022

Wysoce skoncentrowani ludzie mają cnotę umysłową. Są w stanie skoncentrować się w sposób trwały. To niezwykła umiejętność, ponieważ w dzisiejszym chaotycznym świecie, pełnym bodźców, trudno się nie rozproszyć. Rzeczywiście, trudno nie pozwolić umysłowi błądzić i stawać się coraz mniej skoncentrowanym.

Można powiedzieć, że ta umiejętność wymaga ogromnej siły woli. Jednak jest w tym znacznie więcej niż tylko wewnętrzny wysiłek i zaangażowanie. W rzeczywistości wysoce skoncentrowani ludzie wypracowali zestaw nawyków, które wszyscy możemy wdrożyć. To po prostu kwestia praktyki i treningu naszego mózgu, który jest tak bardzo przyzwyczajony do rozwadniania konkretnych zagadnień.

Ci, którym udaje się kontrolować swoją koncentrację i kierować ją tam, gdzie chcą, cieszą się lepszą jakością życia. Ich umysły nie kierują się ku negatywnym myślom ani nie wędrują, dopóki nie zgubią się w nieskończoności. W rzeczywistości uwaga jest ich najlepszym narzędziem do osiągnięcia doskonałości i dobrego samopoczucia.

„Kierowanie uwagi na cel, jest podstawowym zadaniem przywództwa”.

-Daniel Goleman-

Kobieta z laptopem. Ludzie wysoce skoncentrowani
Kluczem do poprawy koncentracji jest unikanie wielozadaniowości.

Wysoce skoncentrowani – jak działa ich mózg?

W swojej książce Focus, Daniel Goleman wskazuje, że uwaga lub skupienie jest mało znanym, a nawet niedocenianym atutem mentalnym. Twierdzi, że mniej więcej zakłada się, że wszyscy przychodzimy na świat z dobrymi lub słabymi podstawowymi zdolnościami skupiania uwagi, które między innymi warunkują nasze wyniki w nauce.

W konsekwencji mamy tendencję do pomijania faktu, że uwaga jest zdolnością, której można się nauczyć, trenować i rozwijać. Na przykład nabycie dobrych umiejętności umysłowych pozwoli ci poprawić swój umysłowy i emocjonalny wszechświat oraz osiągnąć lepsze cele zawodowe i zawodowe. Jednak w środowiskach szkolnych nadal nie kształcimy w tym zakresie. Nawet w psychologii i neuronauce istnieje znacząca różnica zdań na temat tego, czym naprawdę jest uwaga.

Z badań przeprowadzonych przez University College w Londynie wynika, że odkąd William James rozpoczął swoje badania nad uwagą u zarania psychologii eksperymentalnej, prawie nie posunęliśmy się w jej definicji. Wiemy, że to zdolność mózgu do elastycznego kontrolowania swoich zasobów. Jak jednak można go w pełni rozwinąć?

Nie jest to łatwe, ale konieczne. Rzeczywiście, w świecie, który jest coraz bardziej pełen bodźców, wskazane jest kształcenie naszego umysłu, abyśmy skupili nasz wewnętrzny wzrok na tym, co jest dla nas ważne. Naśladowanie tego, co robią bardzo skoncentrowani ludzie, może być jednym ze sposobów na zrobienie tego. Dlatego odkryjmy ich charakterystyczne cechy.

1. Jasne cele

Uwaga to zdolność do korzystania z zasobów mentalnych w trwały sposób w celu osiągnięcia określonego celu. Podejście skoncentrowane idzie jednak nieco dalej, ponieważ oprócz zasobów poznawczych wykorzystuje też zasoby emocjonalne. Innymi słowy, jeśli jest jedna rzecz, która definiuje skoncentrowaną osobowość, to to, że jasno określają swoje cele i czują się zmotywowani do ich realizacji.

Cele, które stawiają sobie skoncentrowani ludzie, są zawsze niezwykle jasne, obiektywne i realistyczne.

2. Zorganizowane procedury i dobre zarządzanie czasem

Nawyki i rutyna to skuteczne sposoby organizowania czasu i zadań. Sprawiają, że mózg, ciało i umysł przyzwyczajają się do określonych zwyczajów. Musisz jednak odpowiednio zorganizować te rutyny, aby mieć również czas na odpoczynek.

Z drugiej strony, co nie mniej ważne, aby rozwinąć dobre skupienie, musisz unikać wielozadaniowości.

3. Kontrolowanie zewnętrznych dystraktorów

Dzisiejszy świat jest pełen bodźców, które kradną twoją uwagę i wciągają w labirynt permanentnego rozproszenia. Dlatego powinieneś zidentyfikować swoje najczęstsze dystraktory. Na przykład twój telefon komórkowy jest jednym z najpotężniejszych antagonistów twojej uwagi. Nie wahaj się ustalać strategii ograniczania użytkowania i przerywania tego rodzaju bodźców.

4. Dominacja dialogu wewnętrznego (dystraktor wewnętrzny)

Inną przewrotną obecnością koncentracji mentalnej jest negatywna rozmowa z samym sobą. To ten głos, który nie tylko cię wprowadza w błąd, ale także kwestionuje to, co robisz.

Wyobraź sobie, że uczysz się, aby zdać egzamin. Masz zaznaczone procedury i jesteś w stanie kontrolować zewnętrzne elementy rozpraszające. Niemniej jednak twój wewnętrzny dialog jest jak psotny błazen prowadzący cię za rękę, by zwrócić uwagę na przypadkowe wspomnienia, komentarze lub myśli. Chce cię zwieść, a nawet sprawić, że będziesz cierpieć. Może nawet mówić przewrotne rzeczy, takie jak „Dlaczego się uczysz, jeśli nigdy nie zdasz?” lub „Czy nie byłoby lepiej iść na spacer lub zdrzemnąć się?”.

Wysoce skoncentrowani ludzie są biegli w opanowaniu wewnętrznego dialogu i uczynieniu go swoją najbardziej wspierającą i motywującą siłą. Nie wahają się udzielać sobie samopouczeń i wzmocnień, takich jak „Dobrze sobie radzisz. Wszystkie twoje wysiłki były tego warte”.

Wysoce skoncentrowani i produktywni ludzie wiedzą, że samokrytyka podważa ich zdolność do utrzymania koncentracji i ochrony ich pewności siebie.

5. Umiejętność odpoczynku i kontakt z otoczeniem

Skoncentrowani ludzie nie pracują nad swoimi celami 24/7. Wiedzą, że odpoczynek i relaks ciała i umysłu są niezbędne do zmniejszenia stresu, regulacji emocji i napięcia. Inną cechą, która ich definiuje, jest zdolność do łączenia się ze wszystkim wokół nich. Są ciekawi, pełni pasji i uważni na to, co się wokół nich dzieje.

Inspiruje ich każde wydarzenie, każda drobna okoliczność, obraz lub słowo. Bardzo interesują się życiem, mając nadzieję, że po drodze nauczą się rzeczy, które pomogą im osiągnąć ich cele.

Kobieta pracująca na świeżym powietrzu
Skoncentrowani ludzie nie porównują się do nikogo. Starają się być dla nich jedynym punktem odniesienia do samodoskonalenia. W rzeczywistości każdego dnia starają się być lepsi.

Osoby o wysokim stopniu koncentracji nie potrzebują zewnętrznej walidacji

Od czasu do czasu mogą być mile widziane słowa „Jestem z ciebie dumny” lub „Świetnie ci idzie”. Jednak ci mężczyźni i kobiety nie potrzebują zewnętrznego wzmocnienia ani walidacji, aby skoncentrować się na swojej pracy. Sami są dla siebie jedynym punktem odniesienia i własnym kompasem. To oni cenią swoją pracę i oferują sobie informację zwrotną.

Unikają porównywania się z innymi, są sobie wierni i każdego dnia starają się trochę poprawić. Chcą być najlepszą wersją samych siebie. Jak powiedzieliśmy wcześniej, możesz również zastosować te strategie. Jednak kluczem jest nie tylko ich implementacja. Polega na twoim zaangażowaniu w siebie i codziennej pracy, którą musisz wykonać, aby rozwinąć prawdziwie skoncentrowany umysł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goleman, Daniel (2013) Focus: desarrollar la atención para alcanzar la excelencia. Kairós
  • Madore, K. P., & Wagner, A. D. (2019). Multicosts of Multitasking. Cerebrum : the Dana forum on brain science2019, cer-04-19.
  • Lindsay G. W. (2020). Attention in Psychology, Neuroscience, and Machine Learning. Frontiers in computational neuroscience14, 29. https://doi.org/10.3389/fncom.2020.00029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.