Choroba Parkinsona – 7 wczesnych objawów

choroba Parkinsona ból w nadgarstku

Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego, której pierwsze objawy można zauważyć już przed 50. rokiem życia. W jej wyniku dochodzi do degeneracji neuronów w istocie czarnej mózgu.

U większości pacjentów choroba Parkinsona jest diagnozowana w okolicach 60 roku życia, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. U około 5 do 10 procent chorych pierwsze sygnały choroby można zauważyć już po ukończeniu 50 roku życia.

Mutacja niektórych genów, jak np. gen parkiny, może podwyższyć szansę zapadnięcia na tę chorobę. Osoby, u których w rodzinie zanotowano jeden lub więcej przypadków choroby Parkinsona, są w grupie podwyższonego ryzyka zapadnięcia na tę chorobę.

Ogólnie, prawdopodobieństwo zachorowania waha się w granicach od 2 do 5 procent, chyba że w rodzinie zdarzyły się już przypadki osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Szacuje się, że od 15 do 25 procent osób, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona, ma w rodzinie osobę, która również boryka się z tym problemem.

W bardzo niewielu przypadkach objawy choroby Parkinsona mogą wystąpić nawet u osób poniżej 20 roku życia. Określa się ją wówczas mianem parkinsonizmu młodzieńczego. Najczęściej zaczyna się od dystonii oraz spowolnienia ruchowego. Symptomy można często złagodzić zażywając lek o nazwie lewodopa.

Choroba Parkinsona – na czym polega?

Doktor James Parkinson po raz pierwszy zdiagnozował tę chorobę w 1817 roku. Ten brytyjski lekarz obserwował sześciu pacjentów, u których występowały typowe objawy tego schorzenia, określane jako “paraliż drżeniowy”. Sama nazwa choroby została spopularyzowana w późniejszych latach jako choroba Parkinsona przez francuskiego neurologa Jeana Martina Charcota.

Jak już wspomnieliśmy, choroba obejmuje układ nerwowy, prowadząc do zwyrodnienia neuronów w istocie czarnej. Neurony te produkują dopaminę, czyli jedną z kluczowych substancji odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu ruchowego.

neuron

Kiedy w mózgu występuje niedobór dopaminy, zaczyna on wysyłać do ciała nieprawidłowe sygnały związane z ruchem, przez co z czasem u chorego zaczynają być widoczne zaburzenia motoryczne.

Wiadomo też, że choroba Parkinsona uszkadza również na inne neurony, co wpływa na pozostałe neuroprzekaźniki, jak serotonina, noradrenalina i acetylocholina. Stąd też biorą się inne, niemotoryczne objawy choroby.

Wczesne objawy choroby Parkinsona

Kiedy mówimy o kimś cierpiącym na chorobę Parkinsona, zazwyczaj wyobrażamy sobie osobę, której drżą ręce. Porusza się ona powoli i zazwyczaj jest lekko pochylona. Ciało chorego jest nieco zesztywniałe. Taki obraz tylko nieznacznie rozmija się z rzeczywistością.

Drżenie, sztywność i powolne ruchy nie są jedynymi objawami choroby Parkinsona. Oprócz tych i innych symptomów ruchowych, występuje również cały szereg objawów nie związanych z motoryką.

smutna kobieta

Symptomy niemotoryczne obejmują zmiany w zakresie zdolności poznawczych, zachowania i emocji. Mogą one znacznie utrudniać codzienne życie chorej osoby. Objawy te mogą się pojawić już u bardzo młodych osób. Mimo że choroba ta jest dużo częściej diagnozowana u osób starszych, wiek nie jest tutaj regułą.

W przypadku parkinsonizmu młodzieńczego objawy niemotoryczne mogą być mniej typowe i występować już u osób poniżej 20 roku życia. Jako że symptomy te mogą pojawić się również w przypadku innych chorób, czasem trudno jest postawić odpowiednia diagnozę.

Wczesne objawy choroby Parkinsona

Oto lista objawów, które mogą być pierwszymi oznakami choroby Parkinsona. Naturalnie jest ich więcej, ale skupimy się na tych, które występują najczęściej:

  • Zaburzenia snu. Najbardziej powszechne zaburzenia to bezsenność, syndrom niespokojnych nóg i zaburzenia zachowania podczas snu REM.
  • Depresja. To jeden z pierwszych objawów występujących u osób, u których diagnozuje się chorobę Parkinsona.
  • Inne zaburzenia nastroju. Oprócz depresji, u chorych często występują zaburzenia lękowe i apatia. Taki stan może obniżyć u nich chęć szukania pomocy w rozwiązaniu problemów zdrowotnych.
  • Zaburzenia zdolności poznawczych. Wiele osób, u których rozwija się choroba Parkinsona ma trudności z wykonywaniem dwóch rzeczy jednocześnie. Zaczynają wolniej myśleć, słabiej sobie radzą z różnymi zadaniami, mają problemy z koncentracją i pamięcią, a z czasem rozwija się u nich demencja.
  • Drżenie. Choć zazwyczaj na początku obejmuje dłonie, drżenie w przypadku choroby Parkinsona z czasem pojawia się również w szczęce i stopach. Najbardziej charakterystycznym aspektem drżenia jest fakt, że występuje ono, kiedy chory jest w stanie spoczynku.
  • Bradykinezja. Jest to stopniowa utrata zdolności wykonywania spontanicznych ruchów. Osoby chore zaczynają wykonywać każdy ruch w spowolnionym tempie, co jest dla nich frustrujące i ograniczające.
  • Zmęczenie. W początkowej fazie rozwoju choroby Parkinsona, osoba nią dotknięta nieustannie odczuwa zmęczenie, nawet jeśli nie podjęła żadnego większego wysiłku.

Jak widzimy, choroba Parkinsona nie jest problemem dotykającym tylko osoby starsze. Wczesne jej objawy mogą znacznie obniżać jakość życia chorego. Zapamiętaj siedem objawów, które opisaliśmy powyżej, aby móc jak najwcześniej pomóc sobie lub komuś bliskiemu w uzyskaniu prawidłowej diagnozy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • American Parkinson Disease Association. (s.f).  What is early onset Parkinson’s disease. https://www.apdaparkinson.org/what-is-parkinsons/early-onset-parkinsons-disease/
  • Iranzo, A. (2013). El trastorno de conducta del sueño rem. Revista médica Clínica las Condes24(3), 463-472.
  • Mizuno, Y., Hattori, N., Mori, H., Suzuki, T., & Tanaka, K. (2001). Parkin and Parkinson’s disease. Current opinion in neurology14(4), 477-482.
  • Nall, R. (2021,13 de abril). What is early onset Parkinson’s disease? MedicalNewsToday. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320527

 

Scroll to Top