Chicago - cena sławy i wygórowanych ambicji

Chicago - cena sławy i wygórowanych ambicji
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Chicago jest jednym z tych musicali, które nigdy się nie starzeją. Był emitowany niezliczoną ilość razy, a nawet pojawił się na dużym ekranie. Wersja filmowa w reżyserii Roba Marshala zdobyła sześć Oscarów. Dwie największe nagrody były dla najlepszej aktorki i najlepszej aktorki drugoplanowej, które otrzymała Catherine Zeta Jones.

Film był ogromnym, docenionym przez krytyków sukcesem. Zawarte w nim utwory muzyczne są niesamowite, a całość jest utrzymana w estetyce kabaretowej, która od razu zaczepia widza. Ale co dzieje się za kulisami Chicago?

Filmowa wersja Chicago jest adaptacją musicalu, który nie pojawił się znikąd. Jest to właściwie adaptacja sztuki z 1926 r. napisanej przez dziennikarkę Maurine Dallas Watkins.

Maurine pracowała w Chicago Tribune, gdzie zajmowała się morderstwami, które wywróciły miasto do góry nogami. Dziennikarstwo sensacyjne zaczynało wywierać wpływ na społeczeństwo, a dwie morderczynie stały się prawdziwymi celebrytkami. Były to Beulah Annan i Belva Gaertner, obie zamordowały swoich kochanków.

Po premierze musicalu pojawiły się adaptacje filmowe, pierwsze jeszcze w czasach kina niemego. Później Chicago stało się musicalem, którym jest dzisiaj, a następnie wersją filmową, na której skupimy się w dzisiejszym artykule.

Dwie kobiety w scenie z filmu Chicago

Kobiety z Chicago z lat 20. XX w.

Przenieśmy się do miasta Chicago z lat 20. Jest to okres między dwiema wojnami światowymi, przed Wielkim kryzysem. To wiek jazzu, era nowocześnie ubierających się „flapperek” i historyczny moment udzielenia kobietom prawa do głosowania w USA. Niektóre kobiety zaczynają być niezależne finansowo i właśnie nadchodzi więcej zmian, szczególnie dla nich.

Wystarczy pomyśleć o radykalnej zmianie w sposobie, w jaki kobiety zaczęły się ubierać. Odłożyły na bok swoje gorsety i postawił na styl, który nie eksponował tak bardzo ich sylwetki. Ich spódnice i włosy również stały się krótsze. Lata 20. były absolutnie jednym z największych okresów zmian dla kobiet.

Niektóre kobiety zaczęły pić, palić, grać na instrumentach muzycznych i chodzić tam, gdzie mężczyźni. Jednym z rezultatów było to, że nadzieje i marzenia tych kobiet wykroczyły daleko poza wykonywanie domowych obowiązków i bycie idealnymi kobietami… Niestety, nie zawsze była to łatwa droga i niedługo potem napotkały silny opór.

Chicago to spektakularny musical, który doskonale oddaje te wydarzenia przy akompaniamencie jazzu. Dwoma głównymi bohaterkami są dwie kobiety z lat 20. Wiodą bardzo odmienny styl życia, ale mają podobne nadzieje i marzenia, a ich losy krzyżują się w więzieniu:

Velma Kelly

Velma Kelly jest piosenkarką i tancerką w Onyx Club w Chicago. Jest celebrytką w pełnym znaczeniu tego słowa i występuje razem ze swoją siostrą Veronicą. Obie siostry zawsze występują razem, a ich każdy występ to widowisko, które można zobaczyć w Chicago.

Ale pewnego dnia Velma rozpoczyna występ spóźniona i odkrywa go bez Veronici. Kiedy jest na scenie, policja przyjeżdża aresztować ją za zamordowanie siostry i męża. Velma nakryła ich na zdradzie, więc uciekła się do morderstwa. Velma trafia do więzienia i tam właśnie wpada na Roxie Hart.

Roxie Hart

Roxie Hart to ambitna młoda kobieta mieszkająca w Chicago, gdzie sława jest wszystkim. Wiele zawdzięcza swojemu mężowi, Amosowi Hartowi. Mężczyzna ma dobre serce, ale nie jest „zbyt rozgarnięty” i nie ma wielkich marzeń.

Z kolei Roxie marzy o tym, by zdobyć sławę i popularność w najpopularniejszych klubach w Chicago. Ma ambicji na tyle, by zrobić… wszystko, by spełnić swoje marzenia. Wtedy pojawia się Fred Caseley. Obiecuje Roxie, że porozmawia ze swoimi znajomymi i przedstawi ją, komu trzeba, jeśli dziewczyna się z nim prześpi.

To daje początek sekretnemu romansowi. Przynajmniej do czasu, gdy Fred znudzi się Roxie i wyzna, że ​​założył się ze znajomymi, że prześpi się z nią i nigdy nie miał żadnych prawdziwych kontaktów ani nic do niej nie czuł. Roxie, w napadzie gniewu, strzela do Freda i mężczyzna umiera. Roxie trafia do więzienia za swoją zbrodnię i wtedy właśnie spotka Velmę Kelly.

„Kto powiedział, że morderstwo to nie sztuka?”

-Roxie Hart, Chicago-

Chicago, czysty teatr

Na początku kobiety nie dogadują się najlepiej. Roxie zawsze podziwiała Velmę i zrobi wszystko, aby zbliżyć się do niej. Tymczasem Velma nie wydaje się tym przejmować i całkowicie ignoruje Roxie. Ale ich role się odwracają, gdy prasa zaczyna interesować się sprawą Roxie. Cały ten gwar sprawia, że Velma Kelly zostaje odsunięta na bok. To wtedy Velma zaczyna robić wszystko, aby zbliżyć się do Roxie, która teraz ją ignoruje.

Chicago opowiada o niebezpieczeństwach sławy i zbyt dużych ambicjach. Oglądając film, można dostrzec fascynujący spór między obiema morderczyniami. Obie mają tego samego prawnika, Billy’ego Flynna, obie odniosły niezliczone sukcesy w mediach i mają być sądzone na procesach najbardziej oczekiwanych w mieście. Marzenie Roxie w końcu się spełniło: jest sławna i to bardziej niż Velma Kelly.

Sława jest wszystkim w Chicago i, jak mówią, „każda reklama jest dobra”. Roxie była nikim, zanim trafiła do więzienia. Ale po morderstwie staje się wielką celebrytką. Dlatego jest przekonana, że ​​gdy wyjdzie z więzienia, zasypią ją oferty pracy i stanie się wielką gwiazdą muzyki. Roxie postrzega morderstwo, które popełniła jako wrota do spełnienia jej marzeń.

Z kolei Velma była już gwiazdą, gdy popełniła zbrodnię. Mimo że przed popełnieniem morderstwa była znana w całym mieście, kiedy Roxie zaczyna pławić się w sławie, Velma odchodzi w cień.

Prasa

Prasa odgrywa kluczową rolę w filmie. Doskonale widać, jak duży wpływ i siłę manipulacji posiadają media. Czasem wystarczy, że prasa powie jedno słowo, a społeczeństwo zaczyna wielbić jedną osobę, a drugą nienawidzić. Nie jesteśmy krytyczni, lecz zachwyca nas sensacja. Widać to wyraźnie w filmie Chicago, gdzie nawet małe dziewczynki chcą być jak Roxie Hart.

Postacie z filmu Chicago

Prawo

To samo dzieje się ze sprawiedliwością w filmie. Prawnik obu kobiet, Billy Flynn, jest człowiekiem bez moralności i nie przegrał jeszcze żadnej swojej sprawy. Nie dba nawet o to, czy jego klient jest niewinny, czy winny. Liczy się tylko 5000 dolarów.

Dla Billy’ego to tylko teatr, którym doskonale odgrywa swoją rolę. Trenuje swoje „aktorki” i wypuszcza je. Ale to oznacza, że ​​pozwala niewinnym ludziom umrzeć, przestępcom odzyskać wolność. Sprawiedliwość nie jest taka sama dla wszystkich.

Pieniądze

Pieniądze to kolejna ważna „postać” w filmie. Billy Flynn nie jest jedyną osobą, dla której odgrywają one kluczową rolę. Jest też Mama Morton, skorumpowana strażniczka więzienna. W Chicago nie ma moralności. Dziennikarze chcą tylko nowych wieści, „świeżej krwi”, a reszta nie ma znaczenia.

Co więcej, nie chodzi tylko o wydarzenia przedstawione w filmie. To samo dzieje się również w prawdziwym życiu. Jest mnóstwo przykładów morderców, z których media i społeczeństwo zrobiło celebrytami, takich jak Charles Manson.

Roxie i Velma zaczynają zdawać sobie sprawę, że utrzymywanie wrogiej relacji nie przynosi im żadnych korzyści. Orientują się, że będą w stanie osiągnąć znacznie więcej, jeśli będą ze sobą współpracować. W końcu, dziennikarstwo sensacyjne zawsze daje tylko chwilową sławę. W chwili, gdy pojawi się coś innego, ludzie o nich zapomną.

Sława, sprawiedliwość, pieniądze i prasa, wszystkie są ważnymi aspektami Chicago. Są jak rekwizyty w prawdziwym teatrze: sztuce o Chicago, opatrzonej dźwiękami jazzu.

„To wszystko cyrk, dzieciaku. Cyrk trzyosobowy. Te procesy sądowe „ cały świat ” to wszystko showbiznes. Ale wiedz, że pracujesz z gwiazdą – największą! ”

-Billy Flynn, Chicago-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.