Sprzątając swoją szafę porządkujesz również swój umysł

Sprzątając swoją szafę porządkujesz również swój umysł
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Każdy zna przerażające, wyczerpujące, czasochłonne zadanie, które polega na sprzątaniu zawartości szafy. Organizowanie, dzielenie i porządkowanie przedmiotów oraz ubrań jest tak męczące, ponieważ wymaga również dużego wysiłku umysłowego. Sprzątając swoją szafę porządkujesz również swój umysł.

Sprzątając swoja szafę, nie tylko sortujesz przedmioty i ubrania, ale także wyrzucasz lub pozbywasz się starych, nieużywanych rzeczy. Organizujesz także swoje pomysły.

Dzieje się tak, ponieważ twoja podświadomość przetwarza wspomnienia związane z tymi przedmiotami i ubraniami. Przeżywasz ponownie zdarzenia, jakie miały miejsce i decydujesz, czy są wciąż przydatne, czy też nie.

Według Marie Kondo, eksperta w tej dziedzinie i autorki książki The Life-Changing Magic of Tidying Up ( Magia sprzątania), sprzątanie rozpoczyna się od wyeliminowania zbędnych przedmiotów z twojego życia. Autorka uważa, że ludzie gromadzą tak wiele rzeczy w swoich domach i biurach, ponieważ mają w sobie nawyk zbierania i przechowywania.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się niektórych rzeczy . Jest to wyzwanie, które wywołuje u wielu ludzi niepokój, ale metoda KonMari może nieco ułatwić to zadanie.

“Możesz myśleć, że to strata pieniędzy, ale zmniejszenie ilości przedmiotów i uwolnienie się od ciężaru jaki ten nadmiar z sobą niesie to najszybszy i najskuteczniejszy sposób uporządkowania wszystkich swoich spraw.”

-Marie Kondo-

Pomysły na uporządkowanie

Kiedy decydujesz się zatrzymać jakąś rzecz, to dlatego, że kojarzysz ją z pewnymi uczuciami. Mogą być szczęśliwe, smutne lub słodko-gorzkie.

Ale jeśli się jej pozbędziesz, zrobisz miejsce na coś nowego. Porządkowanie jest o wiele ważniejsze niż wydaje się to większości osób.

Utrzymywanie uporządkowanej przestrzeni, czy to w domu, czy w pracy, przyniesie ci spokój i szczęście. Zachowanie porządku w codziennym życiu ułatwia porządek w umyśle i ustanawia bardziej efektywne, praktyczne relacje między swoimi myślami i pomysłami. Sprzątając swoją szafę porządkujesz więc swoje życie.

Czyszczenie fizycznej przestrzeni w twojej szafie jest jak oczyszczanie przestrzeni w twoim życiu.

Laptop na biurku.

Nie twierdzimy, że musisz pozbyć się wszystkiego. Chodzi po prostu o to, że nie jest dobrze być przywiązanym do przedmiotu materialnego w nieskończoność, nawet jeśli istnieją pozytywne wspomnienia z nim związane.

Musisz iść dalej i zostawić miejsce na coś nowego, nawet jeśli cię to przeraża. Wydaje się to paradoksalne, ale większość ludzi obawia się nieznanej przyszłości i nie docenia teraźniejszości.

Szczęśliwe przedmioty i ubrania

Wszyscy mieliśmy jakąś część garderoby, którą nosiliśmy tak długo, aż pojawiły się w niej dziury i nie mogliśmy już więcej jej założyć. A jednak nie chcieliśmy się tej rzeczy pozbyć.

Być może była z tobą w pewnych szczególnych momentach, takich jak pójście na wymarzony koncert, spotkanie ze specjalną osobą lub spędzenie niezapomnianej nocy z przyjaciółmi.

Większość z nas miała również szczęśliwe przedmioty, które pomogły nam podczas egzaminu lub rozmowy o pracę – królicza łapka, szczęśliwa koniczyna, a nawet breloczek do kluczy otrzymany od ukochanej osoby.

Z takimi wspomnieniami, obiektami czy częściami ubioru wiąże się wiele emocji. Z czasem stają się stare oraz zużyte i nadchodzi czas, by się z nimi pożegnać. Nie zawsze jest to łatwe, ale jest konieczne, jeśli chcesz zrobić miejsce na nowe przedmioty, ubrania, wspomnienia i doświadczenia. Sprzątając swoją szafę tworzysz na nie przestrzeń.

Jeśli nie zrobimy miejsca na nowe rzeczy, ryzykujemy, że na zawsze utkniemy w przeszłości.

Pozostawienie przeszłości za sobą

Pewne wspomnienia mogą być silniejsze od innych i być może będziesz musiał cofnąć się o krok, aby obudzić w sobie energię by iść dalej.

Z drugiej strony, z kilkoma rzadkimi wyjątkami, zdobędziesz wystarczająco dużo miejsca na nowe doświadczenia, tylko jeśli będziesz miał odwagę pożegnać się z przeszłością okazując jej wdzięczność. Pozwoli ci to wyjaśnić i uporządkować myśli, lepiej żyć teraźniejszością i zbudować bardziej obiecującą przyszłość.

Według Marii Kondo, kiedy trzymasz się rzeczy takich jak płyty CD, elektronika i zużyta odzież, naprawdę trzymasz się przeszłości. Miejsce, w którym mieszkasz, powinno być przygotowane dla osoby, którą się stajesz. Nie człowieka, którym byłeś w przeszłości.

Posprzątanie swojej szafy, a także emocji i wspomnień, jest jeszcze bardziej konieczne, gdy jesteś smutny. Kiedy tracisz ukochaną osobę, przez śmierć, rozpad związku lub cokolwiek innego, pozbycie się jej rzeczy bardzo ci pomoże.

Oczywiście każdy potrzebuje czasu i trzeba to uszanować. Nie musisz się pozbyć wszystkiego naraz. W rzeczywistości robienie tego w sposób zbyt gwałtowny, bez odpowiedniego przygotowania, nie pomoże w ogóle. Wręcz przeciwnie, może zaostrzyć ból i zainfekować ranę.

Jesteś jedyną osobą, która będzie wiedzieć, kiedy jesteś gotowy pozbyć się tych rzeczy. Musisz tylko słuchać swojego serca.

Posprzątaj swoją szafę, aby uporządkować swój umysł.

Stosy książek.

Metoda KonMari

Marie Kondo dostarcza wskazówek, jak utrzymać porządek, zwłaszcza we własnej szafie, dzięki metodzie KonMari. Oto niektóre z najważniejszych, które mogą również pomóc w uporządkowaniu myśli:

  • Przechowywanie ubrań w pozycji pionowej ułatwi ich dostrzeżenie i identyfikację.
  • Naucz się, jak pozbyć się rzeczy, których już nie używasz. Marie sugeruje przejrzenie każdego przedmiotu, jeden po drugim. Aby dowiedzieć się, czy chcesz go zachować, czy nie, zastanów się, czy sprawia ci on radość, kiedy go używasz, jak często go używasz, itp. Jeśli zdecydujesz się pozbyć tej rzeczy, wyraź wdzięczność za wspólnie dzielone chwile i pożegnaj się”.
  • Nie ma potrzeby dzielenia ubrań według sezonu. Lepiej mieć wszystkie na widoku i pozbyć się tych, o których wiesz, że nie wykorzystasz ich w przyszłym roku. Według Kondo, kiedy porządkujesz swoje ubrania, powinieneś pozostawić nie więcej niż jedną trzecią tego, co miałeś wcześniej.
  • O wiele łatwiej jest zobaczyć i wybrać to, co chcesz nosić, kiedy złożysz, a nie powiesisz ubrania. Zajmuje to również mniej miejsca. Marie doradza składanie wszystkiego, co tylko możliwe, i wieszanie tylko tego, co konieczne, np. bluzek i kurtek
  • Gdy układasz przedmioty jeden na drugim, nie wiesz, co masz. Zapominasz o tych z tyłu lub na dole.
  • Nie ma potrzeby przechowywania przedmiotów w pojemnikach lub szafkach. To tylko sprawia, że organizacja staje się bardziej skomplikowana.

“Dzięki metodzie KonMari nauczysz się naprawdę porządkować i wyrzucać rzeczy. Tak, powiedziałam wyrzucić (lub oddać, podarować lub poddać recyklingowi). Ponieważ, aby uporządkować dom, musisz najpierw pozbyć się wszystkiego, nawet jeśli sprawia to ból. “

– Celi Colomer –

Kobieta układająca ubrania w szafie.

Sprzątając swoją szafę staniesz się szczęśliwszy

W skrócie, sprzątanie jest konieczne, jeśli chcesz być zdrowszy i szczęśliwszy. Oczyszczenie przestrzeni życiowej oznacza stworzenie przestrzeni w swoim życiu, otwieranie się na nowe doświadczenia i opuszczenie strefy komfortu. Sprzątając swoją szafę dbasz nie tylko o porządek w domu, ale też w swoim życiu.

Pociąga to za sobą pozbycie się emocji, wspomnień i myśli, które są nam znane i łatwe do opanowania. Ale w ten sposób pozostawiasz miejsce na cieszenie się teraźniejszością i budowanie nowej przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.