Wizerunek kobiety w filmie: 4 imponujące kreacje

Wizerunek kobiety w filmie: 4 imponujące kreacje
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Kiedy zastanawiamy się nad filmem do obejrzenia, zwykle nie decydujemy na podstawie płci głównej postaci. Częściej decydującym czynnikiem jest gatunek. Jednak wykraczając poza głośne produkcje komercyjne, możemy poznać zupełnie inny, nieznany nam wizerunek kobiety w filmie. Pojawiają się tam postacie żeńskie, którym możemy współczuć i dzięki którym możemy się rozwijać.

Zebraliśmy ciekawą listę wyjątkowych – niektórych, szokujących – przykładów na wizerunek kobiety w filmie, które warto poznać.

Wizerunek kobiety w filmie – Matka i córka, reżyseria: Vittorio de Sica

Słynny włoski neorealista powraca, by pokazać nam ten wspaniały utwór z doskonałymi występami i opowieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach, które przyprawią Cię o gęsią skórkę. Scenariusz filmu „Matka i córka” opiera się na książce Alberto Moravi, który w 1943 r. osiadł na południu Włoch. Tam doświadczył na własnej skórze barbarzyństwa pod przykrywką aliantów wyzwalających ludzi od okrucieństwa nazizmu.

Wizerunek kobiety w filmie - matka i córka - kadr

Było to jedno z najbardziej wstydliwych i sadystycznych działań w historii wojskowości. Generał Alphonse Juin wydał rozkaz swoim francuskim żołnierzom, znanym jako Goumierzy, aby robili, co tylko zechcą na terytoriach odzyskanych przez aliantów.

Żołnierze uznawszy ten rozkaz za prezent, posunęli się do aktów tak okrutnych, że aż niewyobrażalnych. Wiele włoskich kobiet padło ofiarą tych okrucieństw. Do opowiedzenia tej historii na dużym ekranie Vittorio de Sica wybrał Sophię Loren jako idealną aktorkę, która odegra główną postać i pokaże światu prawdę.

My, dzieci z dworca Zoo, reżyseria: Uli Edel

Ten niemiecki kultowy film to znakomita opowieść o uzależnieniu od heroiny, oparta na autobiograficznej historii Very Christiane Felscherinow. Historia Very nadal cieszy się dużym zainteresowaniem w Niemczech.

Wizerunek kobiety w filmie - my dzieci z dworca zoo

Bardzo młoda wówczas aktorka, Natja Brunckhorst, niezwykle przekonująco odegrała rolę 13-letniej dziewczynki. Christiane dbała tylko o muzykę Davida Bowie, jej siostrę i podróże do modnego Berlina, aby odwiedzić chłopaka, którego lubi.

Ta historia przenosi widzów od młodzieńczej niewinności po najbardziej brutalne zażywanie heroiny i pokazuje moc, która może zniszczyć życie całego pokolenia młodych ludzi. Co ciekawe, Davidowi Bowie opowieść spodobała się tak bardzo, że osobiście zagrał w filmie, co stanowi specjalne wyróżnienie.

List od nieznanej kobiety, reżyseria: Max Ophuls

Kolejny wizerunek kobiety w filmie, który chcemy omówić pochodzi z film ze złotego wieku Hollywood – jednego z najlepszych obrazów tamtych czasów. Film opowiada o najbardziej platonicznej i wyidealizowanej miłości, bez popadania w mdlące szczęście.

Aktorka Joan Fontaine jest wspaniała w swojej roli. Jej postać, Lisa, jest autentyczna i marzycielska, a Joan umiejętnie przedstawia postać zagubioną w krótkim, ale silnym romansie, wpływającym na miłość całego życia.

Wizerunek kobiety w filmie - list od nieznajomej kobiety

Fontaine stworzyła kreację ucieleśnienia kobiety o silnej osobowości. Ten wizerunek kobiety w filmie przedstawia postać, która nie wierzy, że zasługuje na miłość, którą otrzymuje, ale mimo to nie poniża samej siebie. Zamiast tego stara się rozwijać jako niezależna kobieta.

Monster, reżyseria: Patty Jenkins

Wreszcie ostatni wizerunek kobiety w filmie, który chcemy dzisiaj przedstawić. Mowa o filmie Monster, obrazie opowiadającym historię Aileen Wuornos, amerykańskiej seryjnej morderczyni. Charlize Theron, zmieniła się nie do poznania dla roli Aileen. Ten wizerunek kobiety w filmie zasługuje na miano jednego z najlepszych w całej historii, pozostawiając publiczność i krytyków oniemiałych.

Aileen Lee jest prostytutką, a jej życie to seria wydarzeń, które podkopały jej poczucie własnej wartości. Jej matka została zgwałcona przez przyjaciela jej ojca. W wieku 15 lat jej rodzice porzucają ją z nadzieją, że ktoś dobry zlituje się nad nią i ją pokocha.

Jedyne, co zostało skrytykowane w tym filmie, to jego nieprzyjemny aspekt, uwydatniony przez tak trudne sytuacje z dzieciństwa. Aileen zaniedbuje swój wygląd. Staje się alkoholiczką i prostytutką, pozwalając wielu jej klientom oczerniać się i obrażać.

Wizerunek kobiety w filmie - monster

Pewnej nocy poznaje Selby, graną przez Christinę Ricci, młodą lesbijkę, która spędza wakacje w domu ciotki i wuja w mieście, w którym mieszka Aileen. Tej nocy rozpoczyna się historia miłosna, w której uczucia pozostają niezrozumiałe.

Mówi, że każdy zasługuje na szansę, ale w tym świecie żyją prawdziwe potwory, które popychają najbardziej wrażliwe dusze do zemsty. Wizerunek kobiety w filmie Monster jest nieprzewidywalny, ekscytujący i otwiera oczy na to, jak okoliczności życia nieuchronnie kształtują nasz charakter.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.