Czy masz związki, które po zakończeniu miesiąca miodowego zwykle oziębiają się i stają się problematyczne? Czy uważasz, że namiętność ustępuje miejsca uświadomieniu sobie, że tak naprawdę macie ze sobą bardzo niewiele wspólnego? Jeśli tak, możesz mylić dwie wartości, jakimi są chemia i kompatybilność.
Od dzieciństwa otrzymywałeś raczej nierealistyczne przesłanie, że zakochasz się i stworzysz idealny związek, który będzie trwał wiecznie. Jednak darzenie kogoś sympatią nie jest równoznaczne z możliwością tworzenia trwałej relacji. Chemia nie zawsze idzie w parze z drugim niezbędnym elementem, jakim jest kompatybilność
Z tego powodu musisz wykonać ćwiczenie z introspekcji i zdekonstruować niektóre ze swoich pomysłów, ponieważ prawdopodobnie mylisz początkowe przyciąganie z kompatybilnością. Jeśli więc szukasz trwałego związku, oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci odróżnić namiętność od miłości towarzyskiej.
Chemia czy kompatybilność?
Kiedy spotkasz kogoś i odkryjesz, że między wami jest chemia, zwróć uwagę na samo słowo. To chemia twojego mózgu się zmieniła i to do ciebie przemawia. To powiedziawszy, jeśli chcesz zaryzykować i spróbować nawiązać z tą osobą stabilny związek, odpowiedz na następujące pytania:
- Jakich cech potrzebujesz, aby osoba druga osoba cieszyła się związkiem?
- Czy jej wartości są zgodne z Twoimi?
- Jeśli zignorujesz pociąg fizyczny, jakie cechy jej osobowości uważasz za zgodne z twoimi?
- Czy jest między wami płynna i szczera komunikacja?
- Czy masz te same założenia dotyczące długotrwałych relacji?
Nawet jeśli odpowiesz twierdząco na wszystkie te pytania, niekoniecznie oznacza to, że będą dla ciebie odpowiednie. Niemniej jednak będzie to dobry znak, gdyż zwiększy szansę, że będziesz mógł cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
Oznaki, że mylisz chemię z kompatybilnością
Po drugiej stronie medalu również musisz rozpoznać znaki, które sprawiają, że mylisz początkowe zauroczenie z umiejętnością budowania właściwej relacji. Warto je zinternalizować i rozważyć je, odpowiadając na pytania z poprzedniej sekcji.
1. Chemia jest przytłaczająca
Jeśli twoje emocje są zbyt intensywne, utrudnia to mózgowi interpretację informacji, które docierają do ciebie przez zmysły w dostosowany sposób. Albo powiązać wspomnienia i wyciągnąć wnioski. Ta percepcyjna ślepota prawdopodobnie w końcu minie, ale na razie możesz mylić chemię z kompatybilnością.
2. Racjonalizuj sygnały ostrzegawcze
Silna chemia mylona z prawdziwą kompatybilnością nie pozwala na uznanie pewnych sytuacji za prawdziwe i rzeczywiste. Na przykład, jeśli druga osoba zawsze chce wiedzieć, gdzie jesteś, powinno ci się zaświecić czerwone światło. Jeśli jednak ogarnia cię namiętność, możesz relatywizować tego rodzaju zachowanie.
3. Nie znasz swojego systemu wartości
Możesz się całkowicie zagubić w tym intensywnym i pozytywnym okresie, co nie jest złe. Rzeczywiście, możesz cieszyć się wspólną zabawą. Poświęć jednak chwilę i pomyśl o swoich wartościach. Nie rozpoczynaj stabilnego związku, jeśli twoje wartości nie zostały jeszcze ustalone.
4. Czy możecie być razem bez kontaktu fizycznego?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy mylisz chemię z kompatybilnością, jest naprawdę proste ćwiczenie. Usuń chemię z równania. Wyobraź sobie, że oboje siedzicie przy stole i możecie tylko rozmawiać. Czy miałbyś dobry wieczór? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to między wami jest tylko chemia.
5. Gdy twoje działania zwykle prowadzą do namiętności
W każdej chwili mogą pojawić się iskry, ale kiedy zamierzasz wykorzystać chemię między wami, zwykle planujesz działania, które temu sprzyjają. Dlatego zastanów się, czy możecie zaplanować wieczór, którego punktem kulminacyjnym będzie powrót każdego z was do domu z osobna.
6. Pozytywne opinie są absolutne
Kiedy myślisz o osobie, z którą masz tylko chemię, paradoksalnie wszystko, co przychodzi ci do głowy, jest intensywne i pozytywne. Zupełnie inaczej jest, gdy zostawiasz miejsce na kompatybilność. Na podstawie samej chemii, druga osoba wydaje się być miłością twojego życia. Kompatybilność pozwala ci jednak znaleźć osobę, która naprawdę nadaje się do trwałej relacji. To dlatego, że zdajesz sobie sprawę z jej wad i akceptujesz ją taką, jaka jest.
7. Sytuacja dzwoni dzwonkiem
Jeśli często doświadczasz intensywnych uczuć do kogoś tylko po to, by odkryć, że związek szybko się kończy, oznacza to, że mylisz chemię z kompatybilnością. Dlatego dobrym pomysłem byłoby ponowne przemyślenie wzorców, którymi się kierujesz w swoich związkach i próba wprowadzenia zmian.
Naprawdę łatwo jest popełniać tego rodzaju błędy i myśleć, że osoba, z którą masz namiętny romans, jest miłością twojego życia. Zawsze jednak pamiętaj, że miłość, która trwa, to ta, która przezwycięża problemy, nad którą pracujesz każdego dnia, a przede wszystkim sprawia, że czujesz się kompletna.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alexander, B. (2012). The chemistry between us: Love, sex, and the science of attraction. Penguin.
- Carter, C. S., & Porges, S. W. (2013). The biochemistry of love: an oxytocin hypothesis: Science & Society Series on Sex and Science. EMBO reports, 14(1), 12-16.
- Sprecher, S. (2011). Compatibilidad de la relación, parejas afines y compatibilidad del emparejamiento. Acta de investigación psicológica, 1(2), 187-215.