Niektóre badania dowiodły, że bycie tatą to złożone i wspaniałe doświadczenie, które powoduje u mężczyzn ogromne zmiany, nawet hormonalne. Może również wpływać na ich nastrój.
Bycie tatą jest dla niektórych mężczyzn bardzo intensywnym doświadczeniem. Do tego stopnia, że jest bardzo zbliżone do tego, czego doświadcza kobieta stając się matką. Zostało to potwierdzone w kilku badaniach przeprowadzonych na mężczyznach, którzy niedawno zostali ojcami. I u których pojawiły się zmiany fizjologiczne podobne do tych, które występują u kobiet.
Badania te pokazują, że pod względem biologicznym mężczyźni przychodzą na świat wyposażeni w narzędzia, dzięki którym mogą być rodzicami i cieszyć się tym doświadczeniem. Można by pomyśleć, że niektórzy nie są skłonni do głębokiego zaangażowania się w tę wspaniałą sytuację z powodu wpływu czynników kulturowych.
Tak jak bycie matką ma różne znaczenie dla kobiety, tak mężczyźni mają wiele różnych sposobów radzenia sobie z doświadczeniem bycia ojcem. Prawda jest taka, że natura tak nas przygotowała, że w obu przypadkach jest to coś satysfakcjonującego i pełnego znaczenia.
„Myślę, że bycie rodzicem nieuchronnie zmienia twoje spojrzenie na życie. Nie śpię wystarczająco dużo. A najprostsze rzeczy w życiu dają niesamowitą satysfakcję”.
-Hugh Jackman-
Bycie tatą powoduje zmiany na poziomie hormonalnym
Badania przeprowadzone przez Emory University i opublikowane w czasopiśmie Hormones and Behavior dotyczyły związku między doświadczeniem bycia tatą, a zmianami hormonalnymi. W tym celu zebrano grupę ochotników, którzy mieli ze sobą coś wspólnego. Wszyscy mieli zdrowe dzieci w wieku od 1 do 2 lat.
Wszyscy uczestnicy byli monitorowani za pomocą funkcjonalnych skanów mózgu rezonansem magnetycznym. Każdemu z ochotników pokazano zdjęcie jego dziecka, a także drugie zdjęcie nieznanego dziecka i obcego dorosłego.
W ten sposób stwierdzono, że pojawiała się większa aktywność neuronalna w układach mózgowych związana z nagrodą i empatią, kiedy ci rodzice oglądali zdjęcia swoich dzieci. Było to spowodowane wzrostem produkcji oksytocyny, słynnego „hormonu miłości”. Poprzednie badania wykazały, że to samo dzieje się u matek.
Dane te potwierdzają wnioski z innego badania przeprowadzonego w 2014 roku i opublikowanego w PNAS. Zwróciło ono uwagę, że ojcowie, którzy są głównymi opiekunami dziecka wykazują aktywność mózgu bardzo podobną do aktywności, jaką można zaobserwować u matek.
Depresja poporodowa
Depresja poporodowa to stan smutku, pustki i apatii, którego doświadcza wiele kobiet po pomyślnym zakończeniu ciąży. Szacuje się, że dotyka nawet 30% matek, u niektórych jest na tyle widoczna, że często mylona jest z psychozą.
Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatrics i prowadzone przez dr Craiga Garfielda pokazuje coś innego. Badania wykazały, że znaczna liczba ojców również miała objawy depresji poporodowej. Stwierdzono, że cechy te były bardziej widoczne u tych, którzy nie mieszkali z dziećmi, niż u tych, którzy byli blisko maluchów.
Według ich badań objawy te występują nawet u 10% mężczyzn, którzy mają pierwsze dziecko. Dodatkowo ustalono, że w odróżnieniu od matek u ojców odpowiednik depresji poporodowej występuje między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka.
Według kanadyjskiej psycholog Francine de Montigny, która również pracowała nad tym zagadnieniem jeden na dziesięciu ojców doświadcza depresji poporodowej. Jej zdaniem to, co wywołuje ten obraz to strach przed porażką jako rodzic i rywalizacja o uwagę i przywiązanie dziecka.
Ojcostwo w dzisiejszym świecie
Ojcostwo było często dewaluowane, zwłaszcza w społeczeństwach bardziej patriarchalnych. Istnieje pogląd, że bycie ojcem jest doświadczeniem bardziej związanym z uczuciem niż z odpowiedzialnością. W ostatnich latach wielu mężczyzn głęboko zaangażowało się w wychowanie swoich dzieci. I udowodniło, że można pod tym względem osiągnąć równowagę i odejść od tradycyjnego podziału zadań.
Potwierdzają to cytowane badania. W rzeczywistości udowadniają, że doświadczenie bycia rodzicem powoduje pozytywne zmiany hormonalne. Zwiększona produkcja oksytocyny, zaobserwowana w pierwszym wspomnianym eksperymencie, zakłada obecność stanu umysłu bliskiego temu, co nazywamy szczęściem.
W drugim badaniu dotyczącym depresji poporodowej pojawiają się nie tyle czynniki fizjologiczne, co psychologiczne. Prawda jest taka, że istnieją i są tradycyjnie pomijane. Bycie rodzicem to wspaniałe doświadczenie, które, jeśli zostanie w pełni przyjęte poprawia samopoczucie. Jednak widać, że mężczyźni również potrzebują wsparcia i zrozumienia, aby stawić czoła temu pięknemu doświadczeniu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Mazzo, C. M. F., & Almeida, J. M. T. D. (2020). El significado de ser padre en la actualidad: un estudio en el enfoque gestáltico. Revista da Abordagem Gestáltica, 26(1), 26-37.