Zdaje się, że ludzie tylko szukają wymówki, żeby zacząć sprzeczkę. Toczy się wojna o to czym jest macierzyństwo oraz co to znaczy być matką. I oczywiście jak zwykle jedynymi osobami, które wychodzą z tego konfliktu krzywdząco są same matki.
Co najgorsze, to właśnie one ranią siebie nawzajem surowo oceniając sposoby wychowywania dzieci. Tak jakby bycie mamą ograniczało się tylko do kilku reguł, gdzie wszystko inne jest nie do pomyślenia. A przecież być matką to coś znacznie więcej…
Niestety to prawda, że zawsze były, są i będą matki, które opuszczają lub zaniedbują swoje dzieci. Nawet w takich przypadkach nie powinniśmy jednoznacznie nazywać danej osoby złą matką, lecz raczej uznać za kobietę z problemami. Być może tkwi w błędzie lub podjęła błędną decyzję w jakimś punkcie swego życia i teraz nie wie co ze sobą zrobić.
Jednak to właśnie te kobiety będą musiały nieść ciężar swoich decyzji do końca swych dni. Mimo wszystko są to przypadki ekstremale i nie porównujemy ich do matek, które kochają swoje dzieci i są gotowe zrobić dla nich wszystko.
Chociaż każdy z nas inaczej pojmuje co oznacza bycie mamą oraz czego chcemy nauczyć własne dzieci, niekoniecznie oznacza to, że to jedyny sposób oraz najlepszy dla wszystkich matek.
Musimy być tolerancyjni wobec innych mam, które wybrały inną formę wychowywania swoich dzieci. Jeśli i dzieci, i matka są szczęśliwi, co jest w tym złego?
Dlaczego nie jesteś złą matką
Nie jesteś złą matką, jeśli Twoje decyzje biorą pod uwagę zarówno dobro dziecka, jak i Twoje. Chociaż specjaliści zalecają kierowanie się pewnymi rodzicielskimi wskazówkami, tak naprawdę mamą jest osoba, która spędza ze swoim dzieckiem godzina po godzinie. To ona naprawdę je zna oraz wie rzeczy, o których nie ma pojęcia nikt inny.
Nie bądź ekstremistką ani wobec siebie, ani wobec innych
Jak powiedział Arystoteles, umiarkowanie jest cnotą. I to rzeczywiście ma sens! Jako matki, najlepsze co możemy zrobić, to złagodzić nasze decyzje oraz powściągnąć się z ocenianiem innych matek. Nie chodzi tutaj o przeczytanie każdego dostępnego na rynku poradnika dla samotnej matki oraz czynienie tego, co one mówią.
To również branie pod uwagę swojego instynktu. Czuj się dobrze ze swoimi decyzjami i nie oceniaj się zbyt ostro. Najważniejsze abyś Ty oraz Twoje maleństwo byli zdrowi i szczęśliwi we wszystkich aspektach: fizycznie i mentalnie. To najlepsza oznaka, że dobrze radzisz sobie z macierzyństwem!
Pozwól sobie na błędy
Nigdy nie zapominajmy o tym, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do popełniania błędów oraz naprawiania ich. Nie, nie jesteś złą matką tylko dlatego, że “narozrabiałaś”. Możemy zacząć na nowo oraz naprawić swojej pomyłki i nie będzie to koniec świata.
Matki muszą wspierać się nawzajem, a przede wszystkim szanować się. Jeśli nie lubisz być oceniana, nie osądzaj innych matek, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.
Tak naprawdę jest wiele profesjonalistów, do których możemy zwrócić się po wskazówki, zatem nie jest dobrym pomysłem poprawiać inną matkę, której formy wychowania różnią się od Twoich. Nie musisz być ekstremistką: umiarkowanie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Nie strać z oczu najważniejszego: najwspanialszym prezentem dla dziecka jest konsekwentny rodzic, który go kocha.
Pogratuluj sobie za to, że jesteś wspaniałą matką i nie zadręczaj się, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli. Wychowywanie oraz edukowanie dziecka to bardzo szczególny proces, który może być cudowny, ale jest też częścią życia. Czas na to, by zaakceptować błędy jako część rodzicielstwa.