Bycie sobą, bycie innym i autentycznym nie powinno być postrzegane jako coś złego. Bycie szczęśliwym z partnerem czy bez, posiadanie silnego charakteru i pozwolenie sobie od czasu do czasu na zdrową dawkę szaleństwa nie powinno być krytykowane. Ale nawet jeśli bycie innym oznacza przestępstwo, z przyjemnością odsiedzę wyrok.
Mówi się, że aby stawić czoła życiu, trzeba zburzyć ściany. Co jeśli udało Ci się pokonać Twoje lęki i niepewność, a inni ludzie ośmielają się zamykać Cię w klatce? Mówią, że to źle różnić od innych.
Aby osiągnąć rozwój wewnętrzny, który pozwala na wolność i autentyczność trzeba być silnym psychicznie i emocjonalnie. Dzięki temu można pokonać przeszkody w otoczeniu.
Yves Pélicer, lekarz i psychiatra ze szpitala Necker-Enfants Malades w Paryżu, jest znaną autorką książek o psychiatrii, które są bardzo edukacyjne i łatwe w zrozumieniu.
Jej podejście zawsze broni tej samej zasady: psychologia powinna przywrócić nam godność bycia wyjątkowym i odmiennym. Szczęście odnajdziemy, kiedy pozwolimy sobie i innym być, kim naprawdę chcemy być.
Ale bycie innym w świecie, który zmusza nas do przystosowania się do otoczenia to duże wyzwanie.
Bycie innym to trudna podróż
Bardziej psychologiczne podejście uczy znaczenia i konieczności bycia sobą. Trzeba jednak trochę uszczegółowić to stwierdzenie. „Bycie sobą” nie obejmuje ulotnych lub okolicznościowych cech.
Na przykład, jeśli mój partner mnie opuścił, to nie znaczy, że jestem kimś, kto nie zasługuje na to, aby być kochanym. Jeśli nie mam pracy, nie oznacza to mojej porażki.
Samoakceptacja nie ma nic wspólnego z takimi przypadkowymi incydentami. Nie dotyczy także akceptowania tego, co inni mówią, myślą lub oczekują od Ciebie.
Bycie innym, czyli bycie sobą oznacza tkanie pięknej sieci ze swojej tożsamości i esencji i codzienne owijanie się w nią. Odnosi się również do zachowania wierności w stosunku do wszystkich mocnych stron i odcieni Twojej osobowości, a także do nieustannego dążenia do poprawy.
Jednak ten proces budowy i integracji swojej tożsamości wymaga również poświęcenia czasu na pewien cel: na poznanie, kim naprawdę jesteś. To nie jest tylko klasyczne pytanie filozoficzne. Niesie ze sobą pewien istotny aspekt.
Jeśli wiesz, kim jesteś, odkrywasz, czy życie, które prowadzisz jest w harmonii z Twoją tożsamością. Jeśli jesteś pozytywnym, pełnym energii marzycielem, nie możesz być z kimś, kto ciągle próbuje przyćmić i zniszczyć Twoje marzenia.
Może się zdarzyć, że gdy zdasz sobie sprawę, kim naprawdę jesteś, zauważysz, że nic w Twoim otoczeniu nie pasuje do Twojego prawdziwego ja…
Bycie innym, niedoskonałym, wolnym i szczęśliwym
Bycie innym w społeczeństwie, które oczekuje, że wszystkie kobiety są takie same nie jest łatwym zadaniem. Powiedzieliśmy to na samym początku. Nawet pomijając patriarchat, który wszyscy znamy, we współczesnym świecie mają miejsce różne sytuacje.
Dzisiaj kobiety muszą w każdej dziedzinie życia być doskonałe. Każda kobieta ma odnieść sukces w pracy, ale także być matką, gdy nadejdzie na to odpowiedni czas.
Ale nie wystarczy, że będzie matką – musi być supermamą. Mamą, która potrafi zachować harmonię między pracą, obowiązkami w domu, relacjami z partnerem, rodziną i przyjaciółmi, jednocześnie zachowując doskonałe ciało.
Pamiętaj, że musi martwić się również o wychowanie równie idealnych dzieci, które w wieku 5 lat potrafią czytać i pisać.
Oczywiście, to wszystko są dobre rzeczy i istnieją kobiety, które potrafią to osiągnąć. Jednak za tą nadmiernie wymagającą listą obowiązków jest ukryta zasada, że każda kobieta powinna być taka sama.
Nadal krytykuje się kobietę żyjącą bez partnera. Kobieta, której nie przeszkadza kilka dodatkowych kilogramów, jest krytykowana za lenistwo i niedbanie o siebie. Kobieta, która odnosi sukces w pracy i nie chce być matką, jest postrzegana jako dziwna. Ale jeśli jest matką i karmi piersią w miejscach publicznych, powinna się wstydzić.
W rzeczywistości bycie innym oznacza znalezienie odwagi na bycie normalnym. Normalność przejawia się w każdym Twoim działaniu i decyzji. To, co nigdy nie będzie normalne jest oprawiane w ramy, stereotypy i oczekiwania, za których pomocą inni starają się kontrolować Twoje życie.
Bycie szczęśliwie niedoskonałym w świecie dążącym do fałszywej doskonałości jest najzdrowszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Nie ma nic lepszego, niż bezwstydna radość z wolności bycia sobą każdego dnia, zrywania wszystkich łańcuchów, które pojawiają się na Twojej drodze i próbują Cię unieruchomić.