Możesz być sobą i tylko sobą

Możesz być sobą i tylko sobą

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2017

Zamiast być sobą, zatracasz się w porównywaniu, w niedorzecznym skrępowaniu, chcąc być kimś, kim nie jesteś. Wszystko dlatego, że podziwiasz innych i krytykujesz siebie.

Może boisz się być kimś wyjątkowym i wyróżniać się. Chcesz być jak reszta, żeby należeć do grupy. Chcesz tego, co ma ktoś inny. Zamiast być sobą pragniesz stać się kimś innym.

Nie rywalizuj z nikim. Nie musisz niczego udowadniać. Nie musisz iść tam, gdzie poszli inni. Po prostu pokonaj własne ograniczenia. Bądź najlepszą wersją siebie!

Od dzieciństwa uczono Cię, że musisz być kimś lepszym od pozostałych, aby odkryć, jak wyjątkową osobą jesteś. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, dlatego każdy ma w sobie coś unikalnego. Udało Ci się to znaleźć? Jeśli nie, dziś dowiesz się, jak być sobą i jak w pełni wykorzystać to, co czyni cię wyjątkowym.

Nie porównuj, po prostu staraj się być sobą

Najgorsze jest to, że porównujesz siebie z innymi. Przez to coraz bardziej oddalasz się od siebie, koncentrując się na osobach, z którymi się porównujesz.

Nagle te osoby stają się modelami, za którymi chcesz podążać. Stają się kimś, kim chcesz zostać. Prawda jest taka, że jedynym modelem, który powinien być dla Ciebie wzorem do naśladowania jesteś Ty.

Porównując się z tymi ludźmi, na pewno nie czujesz się dobrze. To dlatego, że daleko Ci do zostania nimi. Może jesteś pod wrażeniem ich poczucia bezpieczeństwa, tego jak zawsze szczęśliwi wydają się być, albo jak szybko się zaprzyjaźniają.

Kiedy nie potrafisz osiągnąć tego, co oni osiągają, czujesz się źle, a Twoja samoocena spada.

Liście we włosach dziewczyny

To normalne, że niektóre osoby olśniewają innych silną osobowością. Emanują pewnością siebie i uwidaczniają swoją wyjątkowość. Przestań patrzeć na nich i zacznij patrzeć na siebie. Czy czujesz się dobrze z tym, kim jesteś? Co pragniesz w sobie zmienić?

Chcę być jak ludzie, którzy bardzo różnią się od mnie i nie zdaję sobie sprawy, że jedyną osobą, którą powinienem być, jestem ja sam.

Wyobraź sobie, że złapała Cię trema przed publicznym wystąpieniem i chcesz być jak Twój przyjaciel, który wydaje się nie bać przemawiania do dużej publiczności – mówić, popełniać błędy i przyjmować krytykę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to spojrzenie wgłąb siebie. Czego się boisz? Czy rzeczywiście się boisz? Kiedy odpowiesz na te pytania, podejmij działania. Jeśli nie lubisz którejś cechy Twojej osobowości, zmierz się z problemem.

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, wszystko skupia się na Tobie, a nie na kimś innym. Możesz porównywać się z kimś, kto jest naprawdę dobry w matematyce, ale jeśli masz lepsze umiejętności humanistyczne, takie porównywanie nie ma najmniejszego sensu.

Wszyscy mamy różne umiejętności. Nie jesteśmy tacy sami! Różnimy się i jesteśmy wyjątkowi.

Wykorzystaj swoje mocne strony

Przestań na chwilę skupiać się na innych. Porównywanie pogarsza Twój nastrój, więc lepiej zacznij odkrywać dobre cechy w sobie. Spójrz wewnątrz siebie, nawet jeśli uważasz, że nie masz żadnych zalet.

Przyjrzyj się i oceń wszystkie swoje osiągnięcia. Na pewno jest wiele rzeczy, które lubisz, które czynią Cię kimś wyjątkowym.

Ponownie wyobraź sobie, że jesteś osobą zestresowaną przed wystąpieniem publicznym. Zamiast skupiać się na każdym, kto się od Ciebie różni, skup się na tym, co potrafisz zrobić dobrze. Może ludzie, których podziwiasz, nie potrafią rysować, ale wielokrotnie podziwiali Twoje rewelacyjne rysunki?

Kobieta obejmujaca jelenia

Każdy człowiek ma w sobie coś, co go wyróżnia. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym Ty się wyróżniasz, właśnie jest idealny moment, aby to odkryć. Podejmij się nowych zajęć pasujących do Twojej osobowości.

Nie warto próbować czegoś, co nie jest dla Ciebie naturalne. Oznacza to, że nie możesz starać się być kimś, kim nie jesteś. Wyobraź sobie, że nie jesteś realistą, ale raczej marzycielem. Nie możesz tego zmienić!

Znacznie ważniejsze jest poznanie siebie niż innych. Kluczem jest zaakceptowanie siebie, poznanie siebie i znalezienie tego, co pozwala Ci być w pełni sobą. Nie każdy jest dobry w tych samych rzeczach lub wyróżnia się z tych samych powodów. Właśnie na tym polega autentyczność.

Czy nadal chcesz być jak inni, czy wolisz być sobą? Jedyną osobą, z którą musisz się zmierzyć i z którą możesz rywalizować jesteś Ty. To Ty jesteś kimś, kto naprawdę się liczy; kimś, kogo musisz pokonać każdego dnia; kimś, kto powinien starać się być lepszy niż wczoraj.

Chcę być sobą. A Ty?

Kobieta patrząca na gwiaździste niebo

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.