Bycie matką oznacza ofiarowanie swego serca

Bycie matką oznacza ofiarowanie swego serca

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2017

Bycie matką to sztuka, której nie sposób nauczyć się w szkole, odziedziczyć, czy ćwiczyć z książek. Czujesz ją, rodzisz się z nią, a ona pojawia się nagle, otacza Cię i daję Ci siłę. Siłę, której nigdy nie spodziewałaś się, że posiadasz. Bycie matką to doświadczenie, które warto przeżyć.

Zostanie rodzicem, dziadkiem, ciotką czy wujkiem oznacza nagle odkryć jak część Ciebie nabiera kształtu oraz zdobywa Twoje serce. To wspaniałe. Niemniej jednak zwyczajny akt urodzenia maleństwa tworzy więź, która najsilniejsza jest między matką a dzieckiem.

Bycie matką oznacza dać początek miłości, której istnienia nigdy się nie spodziewałaś. I chociaż to jasne, że każda kobieta może urodzić dziecko, zdajesz sobie sprawę, że jest to bardzo wyjątkowe doświadczenie. Zaczynasz czuć, że naprawdę żyjesz i każdego dnia zachwycasz się tym, jak tak mała istotka może przynosić tyle radości…

Bycie matką to przygoda, którą warto przeżyć

Kiedy kobieta trzyma w ramionach swoje dziecko, między nią a maleństwem powstaje pewien pakt. Niemal w formie szeptu, obiecuje ona zrobić wszystko, co w jej mocy, aby uczynić je szczęśliwą osobą, chronić je od wszelkiego zła oraz wspierać każdego dnia, w każdej decyzji jaką zamierzają podjąć.

Twoje serce nagle powiększyło się, a wraz z nim Twoja zdolność kochania. To inny rodzaj miłości, która jest tak silna, że jesteś w stanie wybaczyć wszystko. I wcale nie masz nic przeciwko bezsennym nocom, godzinom spędzanym przy łóżeczku, kiedy dziecko jest chore, kiedy woła Cię, bo boi się ciemności.

Ono będzie dzieckiem tylko przez pewien okres w życiu, lecz Ty na zawsze pozostaniesz jego matką. To właśnie ten pakt, który akceptujesz z pełnym spokojem, doskonale zdając sobie sprawę co on oznacza. Ponieważ bycie matką lub ojcem jest przygodą, która zawsze będzie warta przeżycia.

Bycie matką: niewidzialna więź, która pielęgnuje, wychowuje i wyzwala

bycie matką

Niektórzy czekają na “ich moment”. Moment, w którym decydują się zostać rodzicem, ponieważ czują wewnętrzne poruszenie, ponieważ pozwala im na to sytuacja życiowa.

W innych przypadkach pojawia się ono jako coś zaskakującego, co na początku może Cię zaniepokoić. Następnie akceptujesz to, aby w końcu uświadomić sobie, że było to najlepsze niezaplanowane wydarzenie w Twoim życiu.

Bycie matką oznacza bycie połączonym ze swoim dzieckiem niewidzialną struną, która nigdy nie zostanie przerwana. 

Jeżeli istnieje coś, czego obawia się wielu rodziców, to porażka. Że nie zrobimy tego we właściwy sposób. Często myślimy przy tym o błędach, jakie popełnili nasi rodzice. Tych, których nie chcielibyśmy powtórzyć. 

Utrzymywanie dystansu, który nigdy nie pozwolił nam wejść z nimi w prawdziwą zażyłość. Brak zrozumienia, krytyka, niepewność. Wychowując się w domu o autorytarnym stylu, gdzie autentyczny dialog nigdy nie miał miejsca.

Tylko surowość, dystans i brak ciepła. Albo z drugiej strony, cierpiąc konsekwencje nadopiekuńczości, która utrudniła nasz samorozwój, zdolność wyboru naszej własnej ścieżki.

To jasne, że nikt nie posiada idealnego podręcznika do tego jak być dobrą matką, czy dobrym ojcem, lecz to, co powinniśmy zrozumieć, to fakt, że nie chodzi o to, by być idealną matką. Ważne jest po prostu bycie matką, bycie zawsze obok swego dziecka, dlatego warto wcielić w życie poniższe zasady.

matka i dziecko na motorze

Będziesz towarzyszyła ich krokom, zaoferujesz im swoje wartości, by stały się szczęśliwymi i wolnymi ludźmi

Jeżeli istnieje coś, czego każda matka życzy swojemu dziecku, jest to z całą pewnością szczęście. Dzieci muszą czuć bezpieczną więź podczas pierwszego roku życia. To w ten sposób czują się kochane oraz włączone do pierwszej grupy społecznej, jaką jest rodzina.

Dziecko, które jest kochane oraz doceniane w rodzinie, czuje się wystarczająco bezpiecznie, by odkrywać świat. Jako matka zaoferujesz mu niezbędne wartości, które Cię definiują: szacunek dla innych oraz dla samego siebie, miłość, zrozumienie, empatię, wolność, szacunek dla przyrody, rozwój osobisty, pokorę…

Bycie matką oznacza przede wszystkim robienie wszystkiego co w Twojej mocy, aby jutro Twoje dzieci mogły stać się wolnymi, dojrzałymi dorosłymi będącymi w stanie uszczęśliwiać innych.

Więzi, które nie oceniają, więzi, które o Ciebie dbają

Niektóre matki są zaskoczone osobowością swoich dzieci, tak jakby pragnęły w pewien sposób, aby były one kopią ich samych lub swoich ojców. Osądzają je, a czasem nawet robią wyrzuty w obecności innych.

Dzieci nie są kopią swoich rodziców. Są one wolnymi istotami z unikalnymi cechami oraz potrzebami, które dorośli powinni rozumieć oraz pomagać im rozwijać, zachęcać oraz prowadzić na ścieżce do szczęścia.

Bycie matką oznacza również akceptowanie swoich dzieci takimi, jakimi są, jako że będziemy prowadzić ich najlepszą możliwą drogą. Później będziemy zachęcać ich do niezależności poprzez poczucie odpowiedzialności i zaangażowanie.

Matka z bliźniakami

Nie jest to łatwe zadanie, ale raczej życiowy projekt, gdzie więź, jaką ustanowisz ze sowimi dziećmi będzie tym motorem, który zawsze będzie dawał Ci siłę. Ponieważ wszystko będzie tego warte, jeśli tylko będziesz robiła to z miłością.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.