Zdolność do skupienia się jest niezbędna w codziennym życiu, więc brak koncentracji może być prawdziwym problemem. Czasami wyznaczasz sobie zadanie, zaczynasz pracę, pomysły płyną, twój umysł pozostaje skupiony, a nawet możesz skończyć wcześniej, niż oczekiwano. Innym razem, nawet przy tej samej motywacji, twoja uwaga jest na zupełnie innym poziomie. Trudno ci się skupić, łatwo się rozpraszasz, nie idziesz do przodu i kończysz dzień pracy z uczuciem, że zmarnowałeś czas.
Kiedy brak koncentracji pojawia się sporadycznie, można to uznać za normalne. Jeśli jednak staje się uporczywy, wpływa nie tylko na twoją produktywność, ale także na motywację i poczucie własnej skuteczności. Przyjrzyjmy się niektórym przyczynom braku koncentracji.
Brak koncentracji – najczęstsze przyczyny
Koncentracja to zdolność do skupienia się i utrzymania uwagi na określonym zadaniu, poprawiając w ten sposób swoją wydajność, na przykład w rozwiązywaniu problemów. Utrzymanie koncentracji przez naprawdę długi czas (podtrzymana uwaga), w określonych momentach, może wymagać znacznego wysiłku. Bez tej umiejętności wykonywanie zadań o określonej złożoności byłoby niemożliwe.
W tym artykule przyjrzymy się niektórym typowym zmiennym lub czynnikom, które mogą wpływać na Twoją zdolność koncentracji i na które możesz być narażony w pewnych momentach swojego życia.
1. Wyczerpanie
Często nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale skupienie zajmuje dużo energii, a utrzymywanie uwagi przez długi czas może być wyczerpujące. Jeśli w codziennym życiu bez przerwy musisz wykonywać kolejne zadania o dużym stopniu złożoności, Twoja energia nie będzie już wystarczająca. Dlatego będziesz miał problemy z utrzymaniem koncentracji.
Możliwe też, że niekoniecznie jesteś przeciążony zadaniami, ale nie odpoczywasz wystarczająco. Na przykład, jeśli nie śpisz dobrze, szybko osiągniesz stan wyczerpania, który wpływa na zdolność koncentracji.
2. Stres
Problemy osobiste lub zawodowe mogą zwiększyć poziom stresu poza zdrowy limit. W rzeczywistości uwaga jest jednym z pierwszych procesów poznawczych, na które ma to wpływ. Po pierwsze, dzieje się tak dlatego, że Twoje zasoby emocjonalne są zużywane, co zwiększa dyskomfort i zmniejsza motywację. Po drugie, generowane są natrętne myśli związane z problemami, które przeszkadzają, gdy próbujesz się na czymś skoncentrować.
3. Złe nawyki żywieniowe
Pamiętasz, jak wspomnieliśmy wcześniej, że koncentracja pochłania energię? Cóż, jeśli nie ma odpowiedniej podaży energii do twojego organizmu, deficyt będzie skutkował obniżoną zdolnością koncentracji. W rzeczywistości zaobserwowano, że od dzieciństwa niezrównoważona dieta negatywnie wpływa na zdolność koncentracji na lekcjach, która może trwać aż do dorosłości.
Chociaż złe nawyki żywieniowe mogą towarzyszyć Ci od dzieciństwa, nie zawsze zdajesz sobie sprawę z ich skutków. Należy je jednak brać pod uwagę, nie tylko ze względu na ich bezpośredni wpływ na zdolność koncentracji, ale także dlatego, że wraz z wiekiem metabolizm zwalnia. To sprawia, że skutki złej diety są znacznie bardziej widoczne.
4. Używanie substancji
Nie ma potrzeby sięgać do zaburzeń związanych z używaniem substancji, a nawet używania substancji psychoaktywnych. Istnieją inne substancje, które mogą powodować problemy z koncentracją, nawet jeśli nie osiągnięto stanu uzależnienia.
Na przykład spożywanie alkoholu i środków halucynogennych bezpośrednio wpływa na zdolność koncentracji, podczas gdy ich efekty się utrzymują. Jednakże, gdy konsumpcja jest trwała, może pozostawić następstwa, które utrzymują się nawet wtedy, gdy w twoim ciele nie ma już żadnych śladów substancji.
Innym przykładem jest spożywanie substancji, takich jak cukier i kofeina, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Cukier zwykle wiąże się ze wzrostem energii, podczas gdy kofeina może nawet na krótki czas poprawić koncentrację. Problem polega na tym, że kiedy efekty mijają, możesz doświadczyć spadku procesów uwagi. Staje się to bardziej niebezpieczne, gdy konsumpcja jest stała, ponieważ zmiany w funkcjonowaniu mózgu stają się bardziej stabilne.
5. Środowisko
Miejsce pracy, które nieustannie wymaga Twojej uwagi i w którym Twoje zadania ciągle się zmieniają. Wymagające relacje w pracy. Środowisko pełne rozpraszających bodźców, takich jak telewizja, telefony komórkowe lub ludzie rozmawiający w pobliżu. Warunki świetlne i dźwiękowe, które wielokrotnie przytłaczają i angażują zmysły. To są przykłady warunków środowiskowych, które negatywnie wpływają na zdolność koncentracji.
Kiedy musisz skoncentrować swoją uwagę na zadaniu, Twój mózg ignoruje nieistotne bodźce i utrzymuje koncentrację na wyzwaniu, które musisz rozwiązać. Staje się problemem, gdy wymagania otoczenia są tak intensywne lub uporczywe, że zmuszają mózg do zwracania na nie uwagi, zaburzając koncentrację i zmuszając do wielokrotnego rozpoczynania od nowa.
Jak poprawić koncentrację
Wykonywanie zajęć rekreacyjnych, które wymagają trwałej koncentracji, to dobry sposób na ćwiczenie koncentracji. Czytanie, pisanie, sport, zajęcia artystyczne, a nawet gry wideo wiążą się z zadaniami, które wymagają aktywnej uwagi do wykonania.
Jeśli wykryłeś jedną lub więcej przyczyn problemów z koncentracją, o których wspominaliśmy wcześniej, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić.
- Uporządkuj swoje nawyki dotyczące snu. Rób aktywne przerwy w ciągu dnia i upewnij się, że masz wystarczająco dużo snu w nocy.
- Stosuj zbilansowaną dietę i od czasu do czasu jedz mniej pożywne pokarmy.
- Reguluj spożycie niektórych substancji, takich jak alkohol, kawa i cukier. Staraj się spożywać je tylko okazjonalnie, a nie w ramach codziennej rutyny.
- Uporządkuj swoje miejsca pracy i ustal harmonogramy pracy. Każdemu zadaniu poświęć tylko niezbędną ilość czasu, ani za dużo, ani za mało.
- Nawiąż zdrowe relacje i zidentyfikuj, co powoduje stres, abyś mógł skutecznie nim zarządzać.
- Badaj i ćwicz uważność, aby poprawić sposób zarządzania koncentracją.
Jeśli zauważysz, że pomimo wysiłków na rzecz poprawy, problemy z koncentracją utrzymują się, poproś o pomoc specjalistę ds. zdrowia psychicznego. Będą w stanie ocenić, czy przyczyny są związane z bardziej złożonym zaburzeniem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Caso, J. & Hernández, L. (2007). Variables que inciden en el rendimiento académico de adolescentes mexicanos. En Revista Latinoamericana de Psicología. Bogotá.
- Rebollo, M. & Montiel, S. (2006). Atención y funciones ejecutivas. En Revista de Neurología. Montevideo.
- Vera, V., Sánchez, N. & Cubas, N. (2021). Estrategias para fortalecer la atención y concentración en estudiantes del nivel secundario. En Universidad Católica de Trujillo. Trujillo.
- Zimmerman, BJ, Kitsantas, A. y Campillo, M. (2005). Evaluación de la autoeficacia regulatoria: una perspectiva social cognitiva. Revista Evaluar , 5 (1), 01-21.